|
Верховна Рада України/ Законотворчість/ Електронний протокол/ 11.02.2025
ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ (продовження) Зал засідань Верховної Ради України 11 лютого 2025 року, 12 година Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України КОРНІЄНКО О.С. 12:10:02 ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні! Відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання. Шановні колеги, звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Прошу всіх колег неухильно дотримуватися прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави. Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в нашому пленарному засіданні, і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття. Шановні народні депутати, сьогодні день народження у нашої колеги народної депутатки України Лади Валентинівни Булах. Давайте привітаємо нашу колегу, побажаємо їй міцного здоров'я, натхнення та нових здобутків у професійній діяльності. Вітаємо. (Оплески) За парламентською традицією пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України. (Лунає Державний Гімн України) Триває 1084-й день рішучого спротиву України в повномасштабній збройній агресії Російської Федерації. Від імені українського парламенту ми дякуємо нашим захисникам і захисницям, які відважно в запеклому протистоянні боронять нашу землю, незалежність і суверенітет. Пишаємося стійкістю та героїзмом наших воїнів. Їх відвага – це наш щит, а наша єдність і підтримка – їх опора. Вшануймо хвилиною мовчання пам'ять усіх, хто віддав життя за право українського народу жити у вільній суверенній державі, а також невинних жертв російської агресії. (Хвилина мовчання) Прошу сідати. Шановні колеги, на Погоджувальній раді ми домовились надати час до 3 хвилин для виступів уповноважених представників депутатських фракцій і груп. Прошу представників депутатських фракцій і груп записатися на виступ. "Слуга народу", Жупанин. Ігор Петрович Марчук, будь ласка. Нагадую, що виступати має одна людина. Говорити має одна людина, стояти може багато.
12:15:23 МАРЧУК І.П. Доброго ранку, шановні колеги! На наших футболках зображений Ан-225, найбільший літак у світі, збудований в України. В 2004 році Ан-225 потрапив до Книги рекордів Гіннеса за понад 240 світових рекордів, що стало абсолютно унікальним випадком за всю історію авіації. Це була наша "Мрія". Але нашу "Мрію" знищили. 27 лютого 2022 року "Мрію" нищили два вороги: один – озброєний до зубів з танками та гелікоптерами, інший – мовчазний і підступний, як злоякісна хвороба. Перший був відкинутий від Києва назад за поребрик, другий ще й досі в Україні й продовжує системно нищити наші мрії. Ім'я цього ворога – бюрократизм. Бюрократизм роз'їдає нашу державу зсередини. Там, де бюрократизм, там квітне канцелярщина, тяганина, хабарництво, свавілля та неефективність. Сьогодні ця хвороба в особі чиновників Державіаслужби намагається знищити чергову мрію – мрію пілотів та конструкторів-аматорів розвивати свою справу в Україні. Хто такі аматори, запитаєте ви, чому вони важливі. Так ось, щоб ви розуміли, конструктори-аматори – це, по суті, Стіви Джобси від авіації. Це мрійники, які в своїх гаражах та майстернях будують легкомоторні повітряні судна, а потім стають другими виробниками надлегких літаків у світі. Це натхненники, які гуртують навколо себе допитливу молодь, заохочуючи її до творення авіаційної техніки та безпілотних систем. Це дослідники, що впроваджують інноваційні рішення та технології, пілотують власноруч зібрані літаки. Практично три роки тягомотини, пов'язаної з реформою авіаційних правил щодо допусків літаків аматорської конструкції до експлуатації, закінчилися майже нічим, бюрократи з Державіаслужби грубо проігнорували пропозиції громадської ради і Федерації експериментальної та аматорської авіації України. Я звертаюсь до уряду та особисто до Прем'єр-міністра України, реалізувати свої повноваження, надані Конституцією та законами України, і надихнути керівництво Державіаслужби на всебічну дерегуляцію та спрощення авіаційних правил. Віддайте нарешті той ефективний компроміс з авіаторами і збережіть аматорську авіацію в Україні! Слава Україні! Шана українським авіаторам! ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям Слава! Юрій Павленко, "Платформа за життя та мир".
12:18:42 ПАВЛЕНКО Ю.О. Шановний головуючий, шановний український народе! Прошу вважати мій виступ як депутатський запит до Кабінету Міністрів України. Нагадаю, що Верховна Рада ще в жовтні минулого року ухвалила Закон про внесення зміни щодо грошового забезпечення військовослужбовців, захоплених в полон або безвісти зниклих. З 1 лютого 2025 року цей закон вже мав би почати діяти, та до сьогодні Кабінетом Міністрів не затверджено порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовців, які захоплені в полон або зникли безвісти. Не внесені зміни до постанов уряду: 550, 884. До мене як до народного депутата, я думаю, і до інших надходять численні звернення від членів сімей полонених та зниклих безвісти військовослужбовців з проханням роз'яснити основні положення закону. В суботу мав чергову зустріч з родинами зниклих безвісти і передаю вам їхні тривоги. Єдине, що лише в п'ятницю профільне управління Міноборони надало попереднє роз'яснення щодо реалізації даного закону військовим частинам, що принаймні дозволить на цьому тижні отримати виплати за січень цим родинам. Крім того, закон, нагадаю, розширює коло отримувачів грошового забезпечення зазначених категорій військовослужбовців. Якщо раніше грошове забезпечення отримував лише чоловік та/або дружина, то тепер місячна сума має бути розділена між дружиною, батьками, тими, хто виховує дітей військовослужбовця, що в багатьох випадках дуже важко зробити. Відповідно до нових норм сума коштів, які отримає неповнолітня дитина такого військовослужбовця за лютий, буде меншою, ніж отримували в попередні місяці, включаючи січень. Крім того, запроваджено і депонування 50 відсотків грошового забезпечення у військових частинах. Значно зростає і значення особистого розпорядження військовослужбовця. Разом з тим, ті військовослужбовці, хто на момент прийняття закону вже був полоненим або зниклим безвісти, відповідно таких розпоряджень не мають і не можуть мати, а відповідно члени їх сімей отримають менше коштів. Роз'яснення Кабінет Міністрів теж не додав. Ці зміни даного закону є суттєві і чутливі. А відсутність передбачених законом підзаконних актів сьогодні породжує суспільну напругу і образу на державу від членів родин військовослужбовців, які в полоні або зникли безвісти. Не виключаю, що і військові частини не знають, як виконувати передбачене законодавство. За оперативною інформацією, лише третина запитів військових частин опрацьовані ТЦК. Вимагаю від Міністерства оборони, уряду терміново проаналізувати ситуацію і… ГОЛОВУЮЧИЙ. "Відновлення України", Гнатенко, будь ласка.
12:21:58 ГНАТЕНКО В.С. Шановний пане головуючий, шановні колеги! Сьогодні перед нами стоїть важливе завдання – ухвалення Плану законопроектної роботи Верховної Ради на 2025 рік порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання. Ці документи визначатимуть наші пріоритети на наступні місяці. Від злагодженості парламенту залежить позиція України на міжнародній арені, підтримка наших союзників, майбутні мирні перемовини. Україну підтримують зброєю, фінансами, гуманітарною допомогою. Але найбільший ресурс, який ми сьогодні отримуємо, – це довіра. Довіра, яку не маємо права змарнувати, довіра, яку підривають корупція, безвідповідальність і політичні ігри. Але ситуація з довірою до місцевої влади в деяких регіонах просто кричуща. У той час, як Покровськ перебуває на межі гуманітарної катастрофи, і ми це неодноразово вже казали, місцева влада витрачає бюджетні мільйони на власні потреби замість допомоги людям. Я вже говорив про це, що 34 мільйони пішли на благоустрій руїн, які сьогодні існують в Покровську. Зараз ми бачимо новий тендер на закупівлю квітів на суму близько 100 тисяч гривень. І це лише одна закупівля. Інший приклад, коли окупована Луганщина, бюджет якої сьогодні мільярд гривень, направляє 200 мільйонів гривень на будівництво доріг. Незрозуміло, на які дороги і які кошти. Це, дійсно, абсурд. Це злочинне марнотратство. Це потрібно припинити. Незрозуміла ситуація з Міністерством фінансів, яке це питання пропускає, а також незрозуміло, правоохоронні органи, які бачать це і нічого не роблять. Гроші мають передусім працювати на оборону, соціальну підтримку та відновлення нашої держави. Ми не можемо допустити, щоб такі кошти витрачалися неефективно, і кожна гривна повинна працювати на благо нашого народу, особливо в такий критичний час. Ми повинні забезпечити, щоб бюджетні кошти використовувалися для відновлення інфраструктури, забезпечення безпеки та покращення життя людей, постраждалих від війни. Дякую за увагу. ГОЛОВУЮЧИЙ. "Батьківщина", Цимбалюк Михайло Михайлович, будь ласка.
12:24:29 ЦИМБАЛЮК М.М. Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановний пане головуючий, шановні колеги! Тема доступності за ціною ліків для населення і достойної якості є надзвичайно актуальною. І ми дякуємо Президенту за те, що він підняв це питання на рівень РНБО. Юлія Тимошенко, яка очолює ТСК Верховної Ради з питань лікування наших поранених героїв, говорила про це неодноразово і піднімала цю проблему. Варто підняти роль Антимонопольного комітету в проблемах забезпечення рівного доступу до ринків фармацевтичних компаній, тому що, ще раз підкреслюю, якість ліків, доступність для громадян всіх категорій є надзвичайно важливою. Інша річ, яка їхня якість і яка їхня ціна. Для цього справді потрібно включити всі державні важелі для того, щоб не було зловживань на ринку забезпечення ліків. Крім того, однозначно, коли ми кажемо про лікування наших поранених героїв, то тут повинен бути державницький підхід до всіх лікарень, лікувальних закладів незалежно від форми власності, де знаходяться на оздоровленні, на лікуванні наші герої. Наступне. Уряд запроваджує механізм і програму лікування наших ветеранів і учасників АТО за повноцінною програмою, і тут важливо, щоб вже з березня місяця ця програма запрацювала. Щоб кожний демобілізований ветеран, учасник бойових дій міг звернутися до сімейного лікаря, де йому буде запропоновано весь спектр надання за державний кошт медичних гарантій. Це реабілітація, це встановлення в разі потреби і протезування за повністю державний кошт. Також важлива психологічна і інша реабілітація за сучасними програмами. Тема ліків в Україні не є новою. І коли Юлія Тимошенко, і команда підняли цю проблему, дехто казав, що це корпоративна чи якась замовна кампанія. Підняття цієї проблеми на рівні РНБО говорить, що це справді проблема державна і яку потрібно вирішувати комплексно. У нас є щира надія на те, що Президент і надалі дасть чітке доручення міністру охорони здоров'я, Прем'єр-міністру, Антимонопольному комітету і всім зацікавленим органам навести порядок з ціною на ліки. ГОЛОВУЮЧИЙ. "Довіра", Лариса Білозір. Будь ласка.
12:27:44 БІЛОЗІР Л.М. Шановні українці, шановні колеги, сьогодні мій виступ знову буде з освітянських питань, і ви зараз зрозумієте, чому. Буквально за останні чотири місяці профільний комітет, Комітет з освіти, тричі висловив недовіру нашому Міністерству освіти: перший раз – в частині забезпечення підручниками, другий раз – в частині забезпечення вчасності підготовки підзаконних актів по Закону "Про дошкільну освіту", там, здається, з 40 готовий тільки один підзаконний акт, хоча уже з січня вступив в дію цей закон. Також незадовільна робота МОН в 2024 році в частині здійснення заходів щодо ефективного використання коштів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. У мене таке відчуття, що якщо ми будемо розглядати інші контрольні питання з інших напрямів діяльності Міністерства освіти, то оцінка буде такою самою – незадовільною. Це просто рекорд для Міністерства освіти, такий так званий антирекорд, і особливо в мене, зокрема, болить питання державних субвенцій. Ми в цьому залі проголосували в бюджеті досить великі кошти на укриття: в 2023 році – 1,5 мільярда, в 2024 – 2,5 мільярда, і ще уряд додатково виділив 5 мільярдів. І знаєте, на скільки Міністерство освіти освоїло ці кошти? Всього лише на 54 відсотки. Тобто фактично те, що є нагально для наших дітей – укриття, такі проєкти не реалізовується. І знаєте, скільки в минулому році було створено нових місць в укриттях для дітей? Біля 4 тисяч. І вартість такого місця для дитини – 300 тисяч гривень. Це є ефективне використання коштів? І причому невідомо, що там за 5 мільярдів було зроблено в тих восьми прифронтових наших областях. Я хочу звернутися до наших колег. Зверніть увагу, виділяються величезні кошти, голосуються тут, в залі, величезні кошти, і вони неефективно використовуються Міністерством освіти. Так само хочу звернути увагу на харчоблоки, на субвенцію по харчоблоках: використання 64 відсотків коштів. У нас, у Вінницькій області, жодного такого харчоблока не було зроблено, тому що кошти були виділені в кінці осені, і відповідно такі були умови, що якщо ти не використовуєш кошти, то громади мають дофінансовувати. Отже, практично всі громади відмовилися від освоєння цих коштів. Тому сподіваюсь, що не лише профільний комітет буде давати оцінку роботи, ми, а й парламент загалом дасть свою оцінку, особливо в цю п'ятницю, коли міністр освіти прийде до нас в залу на "годину запитань до Уряду". Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо. "Партія "За майбутнє", Ірина Констанкевич, будь ласка.
12:31:05 КОНСТАНКЕВИЧ І.М. Шановні колеги, я хочу до вас звернутися із проблемою тих людей, про яких ми усе менше і менше говоримо від початку повномасштабної війни. Я маю на увазі пенсіонерів, а ще вужчу групу пенсіонерів – це ті, котрі проживають на території, яку умовно ми називаємо чорнобильською зоною. Мова йде про пенсіонерів, які проживають в кількох областях України. Це Волинь, Житомирська область, Рівненська область, Київська область та Чернігівська. І таких пенсіонерів є понад пів мільйона. І урядовими діями цим пенсіонерам впродовж тривалого часу усе зменшувалися і зменшувалися виплати, доплати, пенсії. Станом на сьогодні ми бачимо, що чорнобильське законодавство в частині пенсіонерів виконується лише на 30 відсотків. Тобто все, що планувалося і, власне, має законодавче врегулювання, наразі не виконується. І останні дії уряду, і, зокрема, Міністерства соцполітики, свідчать про те, що вони не розуміють масштабів проблеми, які зараз є, зокрема з тим, що не виконуються закони про захист чорнобильців, не виконуються рішення конституційних судів, не виконуються рішення інших судів, які захищають пенсійні виплати чорнобильців. І остання постанова, яка з'явилася ось уже в грудні нинішнього року, є свідченням повної непрофесійності і безпорадності Міністерства соцполітики. Адже в ній пропонується врегулювати пенсійні виплати чорнобильцям, але в який спосіб, – це створило насправді повний хаос і колапс. Чорнобильські пенсіонери о 5-й ранку щодня стоять біля ЦНАП, Пенсійного фонду, вони втрачають свідомість, вони потрапляють в лікарні. Наразі ми маємо величезну проблему із цією категорією наших пенсіонерів, створена соціальна напруга. Відбуваються зустрічі з місцевою владою, регіональною владою, ми комунікуємо з урядом, але, на жаль, віз і нині там. Тому перше, що я хотіла би просити і, власне, наполягаю на цьому, щоб Міністерство соцполітики все-таки виправило власні помилки і вирішило ту проблему, яку створили для категорії пенсіонерів, яку ми умовно називаємо чорнобильцями. Що не можна вирішувати якісь часткові проблеми за рахунок великої кількості пенсіонерів, які загалом отримують дуже невеликі виплати від держави, це пенсії в середньому 3-4 тисячі гривень. ГОЛОВУЮЧИЙ. Партія "Голос". Будь ласка, Наталія Піпа.
12:34:25 ПІПА Н.Р. Дорогі українці, сьогодні я хочу почати виступ від нас перш за все з подяки Збройним Силам України, з того, що ми маємо державу, з того, що ми можемо кожен займатись своєю справою, окрім Збройних Сил України. Завдяки Збройним Силам України наші діти можуть вчитися, а наші вчителі вчити. Я хочу подякувати їм за ту стійкість, яку вони проявили і під час COVID, і сьогодні під час війни. Але ми мусимо також розуміти, що в нас є живе навчання, змішане навчання і онлайн. COVID і війна дуже вплинули на результати нашого навчання. Ми знаємо, що бал ЗНО середній дуже понизився. Ми знаємо, що ми вже фактично п'ятий рік поспіль не маємо ДПА в 4-му, в 9-му і в 11-му класах, і в мене є по цьому багато звернень як від вчителів, так і батьків. Пора повертати, адже ми мусимо, кожен українець має мати базові знання. І хто це все творить? Це все творять разом вчителі і батьки, тільки в їхній співпраці. Я тримаю в руках дослідження, яке провела Fama і Освіторія, яке говорить про те, що в нас щороку зменшується кількість вчителів. Вчителі не витримують, молоді майже не заходять в професію. Ми маємо сьогодні найнижчу заробітну плату саме в освітній сфері – це є 13 тисяч гривень, а в декого навіть немає мінімальної, якщо він має менші кількісні ставки уроків. Про що я хочу сказати? Я хочу сказати, якщо перемога сьогодні справедлива і мир залежить від ЗСУ, то стійкість України і стійкість в майбутньому – лише від освіти. Ми маємо підтримати вчителів. Ми чуємо багато від Мінфіну, що нема грошей, але коли в Президента була позиція не про 4 тисячі доларів, як раніше, а про те, щоб зробити тисячу, а пізніше 2 тисячі гривень, то, о, диво, уряд знайшов 12 мільярдів гривень, щоб дати на зарплати, причому, що дав всім однаково, незалежно від того, чи вчитель вчить краще, чи гірше, чи він вкладає свою душу і серце, чи тільки відбуває уроки і дає завдання дітям, а не вкладається. Це пора змінити. Якщо сьогодні ми ще не знайшли грошей в бюджеті, ми маємо це зробити, але ми маємо запропонувати систему. Ще в серпні 19-го року, коли я була перший день в цій Верховній Раді, я зареєструвала законопроект як варто змінити систему оплати вчителів, адже саме від вчителів, від поваги до них, від їх мотивації залежать як вони вчать наших дітей. Ми маємо в них вкластися. Ми згадуємо часто про інші освітні системи, але в тих освітніх системах вчитель має середню заробітну плату і повагу від суспільства. І вона може бути тільки в співпраці: держави, батьків і вчителя. Тому я закликаю ще раз Міністерство освіти ті невикористані субвенції переглянути, Мінфін – переглянути і виробити нову систему оплати праці вчителів, бо освіта – це майбутнє. ГОЛОВУЮЧИЙ. "Європейська солідарність", будь ласка, Петро Олексійович Порошенко.
12:37:47 ПОРОШЕНКО П.О. Дорогі друзі, цей тиждень є абсолютно визначальний, переломний момент для подальшої розвідки, ситуації з безпекою України і з існуванням української держави. На Мюнхенській конференції з питань безпеки нарешті ми маємо повернути Україну до участі в своїй долі, зупинити ризик руйнації принципу nothing about Ukraine without Ukraine – нічого про Україну без України. Критична ситуація на фронті, на Покровському напрямку, Часів Яр, Куп'янськ, Харківська область, Курськ, армія потребує грошей, боєприпасів, захисту. Скажіть, будь ласка, чим займається зараз влада України? Що ми зараз чуємо з цієї трибуни? Необхідність пріоритету соціальних видатків, будівництва, енергетики і жодного слова про армію. Пару тижнів тому регламентний комітет спільним голосуванням "слуг" і "п'ятої колони" Кремля за вказівкою Офісу спробував усунути мене від участі в засіданнях Верховної Ради. Мене, як і "Європейську солідарність", як і кожного з вас обрав народ і тільки народ визначає вашу подальшу долю. Замість цього ви атакуєте опозицію, атакуєте генералів, атакуєте бойових комбригів, демотивуєте армію. Ви вже перемогли Путіна, ви вже маєте можливість знищувати опозицію і демократію. Послухайте, що минулого тижня вам казали в Брюсселі і Вашингтоні: скоротити обмеження воєнного часу, залучити опозицію до всіх переговорних процесів. Нарешті підписати відрядження до Мюнхену, бо 4 представники "Європейської солідарності" отримали персональні запрошення. Замість цього ви плануєте блокувати опозицію, формувати лише п'ятьма менеджерами зовнішню політику держави, руйнувати оборону, руйнувати міжнародну політику. І це мені дуже нагадує дні напередодні широкомасштабного вторгнення. Вивчіть уважно ці уроки. За єдність, яка об'єднає... ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, дякуємо всім за виступи. Займіть, будь ласка, свої місця. Проведемо сигнальне голосування. Прохання зайняти свої місця. Відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань порядку денного пропоную провести сигнальне голосування. Нагадую, необхідно одночасно утримувати сенсорну кнопку та зелену кнопку "За" до появи результатів голосування на табло. Прошу взяти участь у сигнальному голосуванні. 12:42:06 За-208 Проти – 12, утримались – 7. Переходимо до розгляду питань порядку денного. Шановні колеги, до вашої уваги пропонується проект Постанови про План законопроектної роботи Верховної Ради України на 2025 рік (реєстраційний номер 13010). Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою. 12:42:52 За-199 Рішення прийнято. Пропоную: два – за, два – проти. Запишіться, будь ласка, на виступ: два – за, два – проти. Будь ласка, "Європейська солідарність", Софія Федина. В'ятрович. Будь ласка, Володимир Михайлович.
12:43:23 В’ЯТРОВИЧ В.М. Прошу передати слово Іванці Климпуш-Цинцадзе. ГОЛОВУЮЧИЙ. Іванна Орестівна, будь ласка.
12:43:39 КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Колеги, ви тут усі такі євроінтегратори, маєте купу прапорців, вішаєте прапорці на євроінтеграційні законопроекти, але погано чуєте те, з чим до вас звертається Європейська комісія. А Європейська комісія вам прямим текстом вчергове говорить: припиніть атаки на опозицію, забезпечте можливість опозиції брати участь у прийнятті ухвалення рішень, забезпечте можливість опозиції працювати у парламентській дипломатії. Ну, але ви ж робите вигляд, що ви погано чуєте. Чим ви напічкали цей план законодавчих робіт? Ви, очевидно, взагалі ігноруєте проблеми нашого війська. Ви ігноруєте проблеми країни, яка сьогодні якнайбільше потребує мобілізації і захисту. І що ви робите? Ви пріоритизуєте свої корупційні оборудки. Ви першими питаннями ставите на порядок денний абсолютно корупційну оборудку із закупівлі російського мотлоху для добудови Хмельницької атомної електростанції. Ви забули, що ви забрали гроші у ВПО? Ви затягуєте виплати родинам загиблих героїв. Ви не даєте можливість армії користуватися більшим відсотком ПДФО. І що ви робите? Ви тягнете в Україну, щоб додатково збільшити нашу залежність від російської агресивної машини, російський мотлох за незрозумілі гроші, тоді, коли наш бюджет потерпає від дефіциту. А наші партнери вам сказали, що копійки на це не дадуть. Більше того, ви при цього цинічно порушуєте закон і попираєте право. Ви мусите зрозуміти, що вам цього ніхто не пробачить і відповідати за весь цей злочин доведеться вам усім, хто буде голосувати за цей... ГОЛОВУЮЧИЙ. "Слуга народу", будь ласка, Гринчук.
12:45:49 ГРИНЧУК О.А. Прошу передати слово Марії Мезенцевій. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Марія Мезенцева.
12:46:01 МЕЗЕНЦЕВА-ФЕДОРЕНКО М.С. Дякую, пане віцеспікере. Шановні колеги, напевно, не всі з вас помітили, ми вперше за шість років обговорюємо такий важливий план роботи на поточний 2025 рік, і це прекрасно, що всі фракції і політичні групи можуть зазначити ті пріоритети, які вбачають важливими. Від імені Комітету з питань європейської інтеграції України до Європейського Союзу ми вважаємо дуже доцільним відмітити, що 2025 рік обов'язково пройде під егідою наближення України до ЄС не тільки в рамках законодавства, але і фактичному виконанні всіх тих реформ, які ми вже з вами підтримали. Це, безумовно, продовження роботи над судовою реформою, антикорупційною реформою, реформою державної служби. Це відновлення справедливості щодо отримання посад відповідно за фахом і кваліфікаціями. Це боротьба зі злочинністю, різними видами, протидія терористичних актів, боротьба з корупцією, але і обов'язково збереження основоположних прав громадян. Обов'язково настане той день, коли ми з вами не продовжимо воєнний стан, настане перемога, настане справедливий мир, і нам обов'язково треба буде слідувати моніторингу, який пропонують інституції ЄС. Дуже важливо відмітити, що важливо також судове співробітництво в кримінальних, в цивільних та комерційних справах. Як ми знаємо, зараз в Європейському Союзі головують наші друзі і партнери з Польщі, які мають слоган "Безпека, Європо". Тобто безпека в кожному вимірі: енергетика, нові альтернативні джерела енергозабезпечення, питання безпеки кожного громадянина. Ну, і для України, звісно, це питання озброєння і забезпечення зброєю. Тому дякуємо європейським партнерам за збереження цього пріоритету для сил оборони. Слава Україні! ГОЛОВУЮЧИЙ. Євтушок, будь ласка, "Батьківщина". Соболєв, будь ласка.
12:48:22 СОБОЛЄВ С.В. Шановні колеги, дійсно, дуже важливо, що ми розглядаємо не тільки порядок денний, але і план законотворчої діяльності і законодавства, яке повинно бути пріоритетним. І мені здається, якщо ми вже підійшли до цього питання, то хотілося б мати чіткі розділи і їх саме пріоритетність. Якщо це Збройні Сили, то фактично ми повинні мати абсолютно чіткий перелік питань, які вносяться Міністерством оборони, іншими відомствами, для того щоб виконати цей пріоритетний пункт. Якщо це військово-промисловий комплекс, так само, повинні бути визначені ключові пріоритети. А не так, як сьогодні зранку наш комітет латає дірки для того, щоб підтримати найключовіше підприємство – Южмаш, щоб це питання було внесено в порядок денний тижня. Ну який це план законотворчої діяльності? Питання нашої співпраці з НАТО. Поки ми не побачимо окремий розділ, який потребує конкретного переліку питань, ми не можемо дати відповідь на це. Те саме питання розміщення збройних сил іноземних держав на території України. Ми вихоплюємо це питання посеред розгляду сесії і тільки потім виносимо якісь рішення. Така сама історія по співпраці з Європейським Союзом. На мій погляд, досить нам вже ходити манівцями, бо ми затверджуємо, можливо, чудовий план роботи, який є, але цей план не враховує пріоритетів. Саме на це і треба звернути увагу, і це вимога нашої фракції. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. "Довіра", будь ласка, Бакунець Павло Андрійович. Бакунець Павло Андрійович, я так і сказав. Слава Ісусу Христу!
12:50:22 БАКУНЕЦЬ П.А. Слава Богу навіки! Пане головуючий, це приємно вражає, що коли в країні велика криза, люди починають надіятися на те, що Господь допоможе. Допоможе Господь завдяки Збройним Силам України, якщо цей парламент буде в своїй законопроектній роботі звертати увагу на законопроекти, які потрібні українській армії. Тоді Господь допоможе українському народу здобути перемогу. Господь допоможе здобути перемогу, якщо в цьому залі, а не забудьте, ви відповідальні будете перед країною за всі наступні ситуації, якщо в цьому залі нарешті хтось в законопроектній роботі зверне увагу, що потрібно питати за відповідальність перед українським народом також уряд, який нам підзвітний. Тому ми в законопроектній роботі, власне, подали законопроект про те, аби ви мали можливість, викликавши сюди уряд, задати тому чи іншому урядовцю питання, бо питань в українського народу до влади є багато. Український народ мало розрізняє, хто з вас в залі є чи не є владою. Вас будуть питати, а щоб ви мали можливість хоча б щось відповідати, ви повинні виконавчу гілку влади мати можливість трішки контролювати. Тож я закликаю сьогодні, аби Господь допоміг нам правильно скласти систему управління в державі і відповідальність, внести в План законодавчої роботи, власне, законопроект про відповідальність уряду перед парламентом, бо парламент відповідальний перед українським народом. З вірою в перемогу, Збройні Сили, в Бога і в людей. Слава Україні! ГОЛОВУЮЧИЙ. Ще є бажаючі? Тоді переходимо до голосування. Займіть, будь ласка, свої місця, шановні колеги. Поки ви займаєте свої місця, я вас проінформую коротко, що наш план законопроектної роботи включає 417 пунктів. Всі комітети надали свої пропозиції. Відповідно до статті 19 прим. Регламенту Апарат узагальнив ці пропозиції, сформувавши План законопроектної роботи Верховної Ради на 2025 рік. Третина пропозицій мають значки євроінтеграційні. Шановні колеги, переходимо до голосування. Ставлю на голосування пропозицію підтримати проект Постанови за реєстраційним номером 13010: проект Постанови про План законопроектної роботи Верховної Ради України. Прошу голосувати. Це постанова, прошу голосувати. Прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками. 12:53:44 За-260 Рішення прийнято. Постанова ухвалена в цілому. По фракціях покажіть, будь ласка. Наступне питання нашого порядку денного. Постанова за реєстраційним номером 13011: проект Постанови про порядок денний тринадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання. Відповідно до частини першої статті 21 та частини першої статті 22 Регламенту Верховної Ради України Голова Верховної Ради України вніс проект порядку денного тринадцятої сесії на затвердження Верховної Ради України. Проект Постанови реєстраційний номер 13011. Відповідно до вимог статті 21 Регламенту Верховної Ради України Апаратом Верховної Ради узагальнено пропозиції до порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України. За результатами опрацювання Апаратом сформовано зведені пропозиції щодо включення до порядку денного 2 тисячі 824 законопроектів. Погоджувальною радою депутатських фракцій і груп було обговорено і схвалено проект порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання. Відповідно до положень статті 22 Регламенту України дане питання обговорюється за скороченою процедурою. Прошу записатися на виступи: два – за два – проти. "Слуга народу", Савченко.
12:55:08 САВЧЕНКО О.С. Прошу передати слово Федору Веніславському. ГОЛОВУЮЧИЙ. Веніславський, будь ласка.
12:55:23 ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В. Шановний пане головуючий, шановні колеги! Проект постанови, який ми зараз розглядаємо, він за великим рахунком достатньо простий і зрозумілий. Кожен, хто відкривав текст проекту цієї постанови і додатки до нього, бачив, що там всі комітети, представлені в парламенті, запропонували ті проекти законів, які дуже важливі для тієї чи іншої сфери для того чи іншого сектору економіки. Для мене як для члена Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки важливо, що наш комітет запропонував ті законопроекти, які посилюють обороноздатність нашої держави, які спрямовані на захист прав військовослужбовців, членів їх родини. Тому ті напрацьовані проекти, зареєстровані проекти, які пропонується розглянути парламентом, вони, безперечно, мають бути підтримані. Я думаю, що тут не може бути підстав для якоїсь критики питань, які запропоновані до порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України, оскільки він, як я уже сказав, є достатньо різнобічним, збалансованим. Конкретні порядки денні, як ми пам'ятаємо, ухвалює Погоджувальна рада депутатських фракцій, я думаю, що в процесі обговорення буде виокремлено ті найбільш важливі законопроекти, які ми маємо розглядати кожного поточного тижня і кожного пленарного засідання. Загалом я би сказав, що для України важливі кілька ключових меседжів. Перше – це сектор безпеки і оборони. Друге – це законопроекти, спрямовані на зміцнення нашого економічного потенціалу. І третє – це проекти, спрямовані на соціальний захист як військовослужбовців та членів їх родини, так і громадян, які потребують такого захисту. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Гончаренко Олексій Олексійович, "Європейська солідарність". Ірина Володимирівна Геращенко, будь ласка.
12:57:20 ГОНЧАРЕНКО О.О. Дякую. Прошу передати слово Ірині Геращенко.
12:57:30 ГЕРАЩЕНКО І.В. Шановні колеги, я не знаю, де ви проводили цей місяць несесійний – ми зустрічалися з військовими підрозділами. І всі вони, чи це курський напрямок, чи покровський, чи запорізький напрямок, вимагають від Верховної Ради повернення військового ПДФО підрозділам. В них немає дронів, в них немає РЕБів, вони за свої кошти заправляють дизелем машини. І хто вкрав в них це ПДФО? Ви – "слуги" і ОПЗЖ. І в законопроектах, які ми зараз розглядаємо, в порядок денний ці законопроекти не виносяться, для вас це неважливо. Так само, як і не виносяться законопроекти "Європейської солідарності" про позбавлення мандатів "п'ятої колони" Кремля. Але сьогодні ви ставите в порядок денний і будете тягти найкорупційнішу, найскандальнійшу оборудку за 30 років існування парламенту, коли 600 мільйонів євро без відповідної технічної експертизи ви передаєте на закупівлю застарілого російського обладнання в Болгарії. Уже не можете все вкрасти на дорогах? Намагаєтеся зробити собі ще одну корупційну оборудку. Ви знаєте, немає жодної громадської організації, жодної екологічної організації, яка би підтримала цей законопроект. Наші міжнародні партнери говорять вам, що не дадуть на це жодної копійки. І от зараз ви голосуєте за порядок денний і законопроект, яким кожен українець буде змушений сплачувати кредит щодо оцієї оборудки – 600 мільйонів євро на так звану добудову Хмельницької АЕС, без стратегії наших генерацій, без технічної експертизи, без екологічної експертизи застарілого обладнання. Це знову гроші на російську, по суті, техніку. В порядку денному немає законопроектів, тих, яких потребує економіка воєнного часу, зокрема ПДФО. Тому "Європейська солідарність" категорично проти... ГОЛОВУЮЧИЙ. "Батьківщина", будь ласка, Соболєв Сергій Владиславович.
12:59:50 СОБОЛЄВ С.В. Шановний головуючий, шановні колеги, вперше дослухались до пропозицій фракції "Батьківщина", і за п'ять з лишнім років роботи нашого скликання всі до одного питання, які вносила "Батьківщина", ми знайшли в додатковому переліку питань. Але що нас насторожує? Фактично більше двох тисяч питань. Як вони далі будуть вноситись: посесійно, по кожному дню, – це залишається відкритим. І тому у нас велике прохання. Якщо ми розглядали вже перше питання про план законотворчої діяльності, нам треба визначити пріоритетність питань, які ми далі будемо розглядати. Бо можемо мати двохтисячний порядок денний, де є купа питань, але жодне з ключових питань в кінцевому варіанті не потрапить в остаточний, фінальний варіант. Тому фракція "Батьківщина", без сумніву, підтримає, бо там наші пропозиції, які стосуються і Збройних Сил, і військово-промислового комплексу, і медичної реформи, і багатьох інших речей, але, на жаль, для нас пріоритетним залишається питання, коли ці питання будуть виставлені в порядок денний на конкретні тижні. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, колеги. Всі бажаючі виступили. Переходимо до голосування. Шановні колеги, ставлю на голосування пропозицію прийняти в цілому проект Постанови за реєстраційним номером 13011: про порядок денний тринадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання. Прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками. Прошу голосувати. 13:01:53 За-275 Рішення прийнято. Постанова ухвалена в цілому. По фракціях покажіть, будь ласка. З процедури – Олексій Олексійович Гончаренко, будь ласка. Тільки з процедури, Олексій Олексійович.
13:02:05 ГОНЧАРЕНКО О.О. Виключно. Шановні колеги, як відомо, сила будь-якої держави, в тому числі України тримається на двох професіях – це військовий і вчитель. В одних руках – наше життя, в інших – наше майбутнє. На жаль, в Україні склалась катастрофічна ситуація в галузі освіти з рівнем заробітної плати. Сьогодні заробітна плата вчителя – це і 6, і 7, і 8 тисяч гривень, нещасні… ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури, будь ласка, Олексій Олексійович. ГОНЧАРЕНКО О.О. З процедури, я ж маю пояснити свою пропозицію. Зарплата вихователя в дитячому садочку, помічника вихователя – 3-4 тисячі гривень, техперсонал в школах – 5-6. Це катастрофа, ми втрачаємо цілу галузь. Тому, колеги, моя пропозиція процедурна: викликати у Верховну Раду і заслухати міністра освіти України по питанню, коли і які плани, і яка буде реалізація збільшення заробітних план у сфері освіти для того, щоб врятувати цю… ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування пропозицію Олексія Олексійовича Гончаренка так, як він її озвучив. Прошу голосувати. 13:03:31 За-185 Рішення прийнято. По фракціях покажіть, будь ласка. Переходимо до розгляду наступних пунктів питань порядку денного. Нам запропоновано законопроект з реєстраційним номером 12353 – проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питання проведення обов’язкової евакуації. Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою. 13:04:14 За-230 Рішення прийнято. Для доповіді запрошується від авторів заступник міністра внутрішніх справ України Богдан Євгенович Драп'ятий.
13:04:36 ДРАП'ЯТИЙ Б.Є. Шановний головуючий, шановні члени президії, народні депутати України! Вашій увазі пропонується розглянути проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питання проведення обов’язкової евакуації (реєстраційний номер 12353), внесений Кабінетом Міністрів України. Під час воєнного стану на військові адміністрації та органи системи МВС, зокрема Національну поліцію та Державну службу з надзвичайних ситуацій покладаються обов'язки щодо евакуації населення із зон бойових дій. Водночас існує низка проблемних питань, які потребують законодавчого врегулювання. Це стосується евакуації окремих категорій осіб, які через вік або стан здоров'я не здатні самостійно вжити заходів для збереження свого життя і здоров'я, а саме: діти, особи з інвалідністю, громадяни похилого віку. На жаль, зволікання з евакуацією вже призводили до трагічних випадків загибелі на території активних бойових дій. З огляду на зазначену проблематику законопроект пропонує: Перше. Уточнити порядок прийняття рішення щодо проведення обов'язкової евакуації з населених пунктів, розташованих на територіях активних або можливих воєнних дій. Друге. Закріпити на законодавчому рівні, що в разі, коли населений пункт перебуває на території активних бойових дій, а батьки відмовляються від обов'язкової евакуації дітей, евакуація здійснюється Національною поліцією до безпечних районів з подальшою передачею їх органам опіки та піклування. Третє. Встановити обмеження на в'їзд, вхід, перебування населення в населених пунктах, в яких проводиться обов'язкова евакуація, за відсутності спеціально виданих перепусток. Прийняття цього законопроекту сприятиме захисту життя та здоров'я цивільного населення та посилить обороноздатність України. Дякую за увагу. Прошу підтримати. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Від комітету, будь ласка, голова Комітету з питань екологічної політики та природокористування Олег Володимирович Бондаренко.
13:06:44 БОНДАРЕНКО О.В. Доброго дня, шановні колеги. Комітет з питань екологічної політики та природокористування розглянув законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питання проведення обов’язкової евакуації (12353), внесений урядом. Обговорення законопроекту відбулося зокрема на виїзній нараді комітету Верховної Ради в місті Харкові, до якої долучилися наші колеги з Комітету з питань гуманітарної, інформаційної політики, керівники, представники міських, тобто обласних адміністрацій деяких міст, в яких проводиться евакуація, представники Міноборони, Мінвнутрішніх справ, Мінсоцполітики, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної служби у справах дітей і так далі, Офісу Генпрокурора, тобто всіх органів, яких стосується евакуація, яких стосуються справи дітей. Всі органи без виключення підтримали цей законопроект і надали свою підтримку до цього законопроекту. До законопроекту надійшли певні зауваження з боку двох комітетів притому, що ці комітети підтримали цей законопроект. Комітет готовий врахувати ці зауваження до другого читання, комітет виніс рішення стосовно підтримки цього законопроекту. Просимо так само підтримати, шановні колеги, його в залі на першому читанні і прийняти в першому читанні за основу. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти. "Європейська солідарність", будь ласка. Лопушанський.
13:08:46 ЛОПУШАНСЬКИЙ А.Я. Прошу передати слово Ірині Геращенко. ГОЛОВУЮЧИЙ. Ірина Володимирівна Геращенко.
13:09:43 ГЕРАЩЕНКО І.В. Обливається серце кров'ю, коли ти бачиш населені пункти, з любов'ю відновлені після деокупації в 2014 році, які сьогодні країна-терорист стирає з обличчя землі. І, безумовно, дітей, яких батьки чомусь і досі залишають в Покровську, інших населених пунктах, які просто стираються сьогодні з обличчя землі, потрібно евакуювати. Але законопроект, який ми з вами обговорюємо, – це приклад недолугої законодавчої роботи влади, яка отак-от, знаєте, як печворк, напхала хороших ідей в законопроект і безсистемно не дала інструментарій, як же це реалізувати. Тому що, а куди евакуюють цих дітей? А однією рукою евакуюють дітей, а другою забирають у внутрішньо переміщених осіб нещасні 2 тисячі гривень на оренду житла і для того, аби вони могли утриматися на інших територіях України. А прописані там, ну, просто терміни, вони не вкладаються в голові. Тому цей законопроект потребує дуже серйозного доопрацювання до другого читання. Бо в такому варіанті він, по-перше, дає і роздуми для нашого ворога, по-друге, суперечить Конституції, по-третє, він просто це про все хороше, проти всього поганого, але без інструментарію. І ви знаєте, я хочу сказати, що це, в принципі, почерк цієї влади. Ми тільки повернулися з Ізюму, де після двох років деокупації стоять розбомблені всі будинки, жодного вікна не вставили. Єдине приміщення, яке влада там відбудувала за 130 мільйонів гривень, це адміністративна будівля мерії, в яку рівно тиждень тому прилетів російський "іскандер", знищив цю будівлю. Немає 130 мільйонів, немає мерії і немає, знаєте, мінімально відновлених бомбосховищ, які там потрібні для дітей, які залишаються на цих територіях. Тому ми наполягаємо і вимагаємо від влади припинити плодити ось такі популістські закони з хорошими гаслами, але абсолютно беззмістовним змістом. Це перше. Друге. Очевидно, в цій залі всі усвідомлюють відповідальність. Якщо родина є асоціальна, то суспільство, держава за порятунок дитини. Але дайте відповідь, куди цю дитину привезуть, хто буде опікуном, якщо її батьки приїдуть рядом з нею, ви дасте ці 2 тисячі гривень, аби родина могла зачепитися на новому місці. Цей законопроект потребує і доопрацювання до другого читання, і системного погляду на проблеми внутрішньо переміщених осіб. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. "Слуга народу", будь ласка, Скрипка. Будь ласка, Тетяна Василівна.
13:12:00 СКРИПКА Т.В. Шановні колеги, так, дійсно, дуже складна ситуація і вкрай важлива і цілком зрозуміла, тому що вже необхідно давно законодавчо врегулювати дане питання, зокрема проведення обов'язкової евакуації в примусовий спосіб дітей, без згоди батьків, тому що батьки дійсно наражають дітей на небезпеку відмовляючись від евакуації. І, звісно, така ідея даного законопроекту підтримується. Але водночас у цьому законопроекті пропонується одразу позбавляти батьків батьківських прав в разі проведення обов'язкової евакуації дітей в примусовий спосіб. На наше переконання, позбавлення батьківських прав – це є крайнім заходом, який має застосовуватися лише у виняткових випадках. І ми повинні зробити все, що від нас залежить, щоб дітей евакуйовували разом з батьками. В іншому випадку до батьків мають застосовуватися інші заходи впливу, щоб батьки не наражали своїх дітей на небезпеку і діяли виключно в кращих інтересах своїх дітей. Тому сьогодні на засіданні нашого Комітету з питань гуманітарної, інформаційної політики ми прийняли рішення підтримати законопроект 12353 у першому читанні, але з пропозицією комітету виключити з законопроекту норму щодо позбавлення батьківських прав батьків у разі їх відмови здійснювати супровід дитини до безпечних територій під час евакуації. Прошу підтримати. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, "Довіра", Павло Андрійович Бакунець.
13:13:45 БАКУНЕЦЬ П.А. Дякую, шановний пане головуючий. Шановний заступник міністра внутрішніх справ, це радує, що ви на відміну від інших міністерств з'являєтесь, коли є ваші закони. Звичайно, що ми підтримаємо в першому читанні з доопрацюванням цей законопроект, адже ми розуміємо, що лінія фронту рухається і діти є надважливим елементом розвитку українського суспільства, кожного суспільства, української нації, їх потрібно обов'язково забирати. Було б добре, якби для цього були підготовані наперед місця в тилових областях, було б добре, якби дітей забирали разом з їхніми батьками і вони перебували б тут. Віримо, що уряду вдасться все це зробити. Окрім цієї проблеми виселення, примусової евакуації людей з прифронтових територій, однозначно також є важливим, що є у віданні профільного Міністерства внутрішніх справ також і служба гідрометеорології, яка визначає таку, здається, банальну річ, як погода, я прошу також звернути увагу на їхню діяльність і в прифронтових територіях, і в інших територіях нашої величезної країни. Дякую за цей законопроект, ми його підтримуємо. ГОЛОВУЮЧИЙ. "Голос", будь ласка, Юлія Клименко. Соломія Бобровська.
13:15:23 БОБРОВСЬКА С.А. Доброго дня, шановні колеги! Соломія Бобровська, фракція "Голос". Ви знаєте, абсолютно дивний текст, він непрофесійний, малочитабельний і взагалі нефаховий. І мені дуже дивно, що Кабмін випустив таку редакцію сьогодні в парламент, не пропрацювавши, напевно, ані зі своїми юристами, ані з профільними депутатами, які працюють по цій тематиці. Більше того, коли ми говоримо про назву саму цього законопроекту, вона говорить про обов'язкову евакуацію, але коли ми читаємо законодавство, в ній є і часткова, і загальна, і тимчасова, і ще там якась купа категорій, про які не прописує Мін'юст чи хто би там не писав цей законопроект. Більше того, вони говорять про евакуацію обов'язкову з територій активних і бойових дій, але навіть не дають визначення, що таке території активних бойових дій і звідки має відбуватися евакуація. Так само, як не пише про орган, який має здійснювати і затверджувати перелік територій бойових дій і окупованих територій. Якщо чесно, 11 сторінок зауважень від ГНЕУ, я не знаю, яким чином і хто писав цей текст, абсолютно всі погодилися пропустити це в першому читанні, але він абсолютно бездарний і такий, що буде створювати проблеми тим людям, які будуть робити евакуацію, в першу чергу ДСНС, а в другу чергу дітям, опікунам, батькам і всім іншим, в тому числі і військовим адміністраціям. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. "Батьківщина" – одна хвилина. Будь ласка, Михайло Михайлович Цимбалюк.
13:16:55 ЦИМБАЛЮК М.М. Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановні колеги, по-перше, звертаюсь до уряду. Цей законопроект щодо врегулювання даного питання мав потрапити в сесійну залу ще в 2022 році. По-друге, ми дякуємо еменесникам, дякуємо рятувальникам всім і Нацполу і тим волонтерам, які допомагають і евакуюють людей з ризикованих територій, де проходять бойові дії. Але по суті законопроекту, я погоджуюсь, що його потрібно ретельно доопрацьовувати. Дуже важливо, щоби знали, куди цих діток будуть перевозити. У нас є порядок позбавлення батьківських прав, і те, про що пропонується, воно не входить туди. Є ще ряд недолугостей, які потрібно допрацювати до другого читання. Зважаючи на актуальність, ми в першому читанні, фракція "Батьківщина" підтримає, бо воно важливо. Але до другого, якщо не буде доопрацьовано, є велике питання, чи він має шанс… ГОЛОВУЮЧИЙ. І одна хвилина, будь ласка, шановна пані заступниця Голови Верховної Ради Кондратюк Олена.
13:18:18 КОНДРАТЮК О.К. Дякую, Олександр Сергійович. Шановні колеги, я теж хотіла би долучитися, якщо можливо, пару тез сказати. Дійсно, ми розуміємо, що надважливою є евакуація людей. І я би хотіла теж доєднатися до слів подяки всім волонтерам, всім державним чиновникам, хто це робить зараз, тому що вони працюють, звісно, в надважливих і надважких умовах. Поряд з тим, ми розуміємо чутливість і сенситивність питання, яке пов'язане з дітьми, евакуацією дітей, безвідповідальною дуже часто поведінкою їхніх батьків. Але я би дуже просила нас, щоб такі законопроекти і термінологія не використовувалися нашим ворогом. Зокрема, абсолютно точно треба прибрати такі терміни, як "відібрання", "позбавлення батьками прав" і так далі. Натомість, можливо, тимчасово якраз зробити юридичні терміни, як "тимчасове переміщення дітей" і так далі. Тобто ми повинні позбавити ворога будь-яких комунікацій з цього питання. Але ще раз повторюю, цей закон потрібен, не дивлячись на те, що його треба було приймати, дійсно, ще в 2022 році. Тому доєднуючись до прийняття цього законопроекту, дуже прошу профільний Комітет з гуманітарної політики доопрацювати саме ці всі визначення. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування. Займіть, будь ласка, свої місця. Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питання проведення обов'язкової евакуації (реєстраційний номер 12353). Прошу голосувати. 13:20:19 За-288 Рішення прийнято. По фракціях покажіть, будь ласка. З мотивів – Ірина Геращенко.
13:20:29 ГЕРАЩЕНКО І.В. Шановні колеги, шановний український народе! Тільки що трапилося жахливе. Голова фракції монобільшості Давид Арахамія, спілкуючись з колегами по фракції, використав аб'юзивну лексику, жахливе російське матюччя. І це відбулося в тому секторі, де якраз знаходяться ті народні депутати і депутатки, які скаржилися на те, що в них погіршився стан здоров'я, "інститут трускавецьких дівиць і чоловіків", які якраз скаржаться на аб'юзивну лексику в парламенті. "Європейська солідарність" звертається… ГОЛОВУЮЧИЙ. А це щодо яких мотивів, Ірина Володимирівна? ГЕРАЩЕНКО І.В. …до регламентного комітету з проханням розглянути поведінку недепутатську, непарламентську голови фракції "Слуга народу" Давида Арахамії, розглянути цю поведінку. Тому що ми почули образу колег, матюччя російське в залі і, безумовно, засудити цю поведінку. Тому що так розмовляти зі своїми колегами, я вважаю, це, звичайно… ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури, будь ласка, Іванна, а потім Бужанський. Тільки з процедури, Іванна Орестівна.
13:21:45 КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Дякую. Шановний пане головуючий, хотіла б звернути увагу, ми зараз будемо переходити до розгляду законопроекту 11392. І, на жаль, поправок моїх там немає, в цьому законопроекті, але хотіла би привернути увагу для протоколу всіх колег, що Головне юридичне управління вказує у своєму висновку, що цей законопроект підготовлений до другого читання на порушення Регламенту Верховної Ради України. Тому що в ньому повністю змінено предмет законопроекту. Тому я прошу це врахувати, тому що це може стати підставою для скасування цього голосування. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури, будь ласка, Бужанський Максим Аркадійович.
13:22:39 БУЖАНСЬКИЙ М.А. Шановні колеги, я підтримую пропозицію пані Ірини і пропоную звернутися до регламентного комітету, щоб відлучити пана Арахамію від церкви, щоб двічі не вставати вже одним разом. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Давид Георгійович, ви будете репліку якусь, ні? Добре. Переходимо до розгляду питання, шановні колеги. Законопроект за реєстраційним номером 11392: проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності. Це друге читання. Запрошую представника комітету на трибуну. Чи буде хтось ставити правки на врахування? Будь ласка, Совсун Інна Романівна. То у вас на підтвердження.
13:23:30 СОВСУН І.Р. У мене 18 поправок на підтвердження... ГОЛОВУЮЧИЙ. На врахування. СОВСУН І.Р. На врахування, так. По одній будемо йти. Перша поправка номер 46, для протоколу зафіксуємо. Шановні колеги, давайте ще раз розберемося з тим, що зараз відбувається в залі парламенту. Декілька місяців тому ми з вами проголосували законопроект, який називався "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності". Ні в назві законопроекту, ні в тексті законопроекту не було написано, що йдеться про спрощення ведення господарської діяльності для однієї компанії – компанії "Енергоатом". Після цього відбулася абсолютна підміна цього законопроекту, коли весь зміст було вичищено, і замість нього в другому читанні подається абсолютно інший текст законопроекту, ніж той, що ви проголосували. Це вочевидь є порушенням Регламенту… ГОЛОВУЮЧИЙ. Ви будете ставити їх, Інно Романівно? Ставимо на голосування. Да, колеги, єдине, чи можна представника комітету все-таки на трибуну. Тут десь пан Костюх, наскільки я знаю, уповноважений. А, Семінський. Будь ласка. пане Олеже. Будете щось відповідати пані Інні?
13:24:58 СЕМІНСЬКИЙ О.В. Так. Перепрошую, мова про правку йде чи про що? ГОЛОВУЮЧИЙ. Да, правка була якась. СЕМІНСЬКИЙ О.В. Правка номер 26… ГОЛОВУЮЧИЙ. Ні-ні не та, чекайте, до тих ми ще не дійшли. СЕМІНСЬКИЙ О.В. Яка саме? ГОЛОВУЮЧИЙ. Зараз-зараз. 46. СЕМІНСЬКИЙ О.В. Я перепрошую, про що саме мова, бо шумно було в залі, я відверто не дослухав. ГОЛОВУЮЧИЙ. Ви підготуйтесь, тоді на наступній ви дасте відповідь. СЕМІНСЬКИЙ О.В. Хорошо. ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування пропозицію народного депутата Совсун Інни Романівни врахувати правку номер 46 її авторства. Комітетом вона відхилена. Прошу голосувати. 13:26:07 За-121 Рішення не прийнято. (Шум у залі) Ну, не під час правок точно це робиться. Інна Романівна, наступна правка 72. Будь ласка.
13:26:16 СОВСУН І.Р. Я підозрюю, що мій колега Ярослав Юрчишин хотів з процедури сказати наступне, що ми таки хочемо чути позицію представника комітету з приводу тих тез, які озвучуються. Тому що, друзі, йдеться про найбільший інвестиційний проєкт в історії України. Я вважаю, що такий проєкт заслуговує на адекватне обговорення в залі парламенту, а не пропихнути в геть інший законопроект поправку до другого читання, соромлячись адекватної дискусії до першого читання, і потім робити вигляд, що так і має бути. Ні, друзі, це велетенський проект, про який ми говоримо вже пів року, і я думаю, що ми заслуговуємо на те, щоб в залі парламенту ті, хто підтримують його, таки озвучили свою позицію, чому вони вважають, що саме зараз на часі це робити, чому вони вважають, що саме такий спосіб відповідає регламенту України... Регламенту Верховної Ради. Невже ми серйозно вважаємо, що так можна приймати такі закони? Ну, винесіть на перше читання, проголосуйте в першому читанні – і буде адекватна дискусія. Чому ми зараз... ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету.
13:27:24 СЕМІНСЬКИЙ О.В. Ця правка розглядалася на засіданні комітету. Комітетом не підтримана. Хочу зазначити від себе, що це унікальна історія для України, тому що мова йде про швидку добудову і завершення будівництва протягом 3-4 років за дуже зрозумілі кошти і так далі. Кошти оборотні Енергоатома, а також кошти залучені, вже почав процес, інвестиційні. До прикладу, Westinghouse готовий на 10 відсотків брати участь фінансово в цьому проєкті. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування. Ставлю на голосування пропозицію народного депутата Совсун врахувати правку номер 72 її авторства. Комітетом вона відхилена. Прошу голосувати. 13:28:23 За-105 Рішення не прийнято. Правка не врахована. Правка номер 74. Будь ласка, Інна Романівна.
13:28:29 СОВСУН І.Р. В чому я згідна з доповідачем з трибуни, то це в тому, що це дійсно унікальний проєкт для України. Шановні колеги, шановні народні депутати, ви маєте знати і усвідомлювати, що зараз ви маєте прийняти рішення щодо того, чи підтримувати наймасштабніший інвестиційний проєкт в історії країни, найбільший, більших проєктів Україна не мала. Чи маєте ви той рівень довіри до команди, яка зараз очолює і Міністерство енергетики, і Енергоатом для того, аби свої прізвища поставити під цим рішенням? Друзі, ці прізвища, ці результати голосування залишаться в історії. Це дійсно унікальний проєкт, це проєкт, про який ми будемо говорити ще десятиліття. Знаєте, чому? Бо ми будемо виплачувати за нього гроші, ми будемо виплачувати за нього гроші з державного бюджету. Ми будемо виплачувати за нього гроші через тарифи, які будуть платити українські громадяни. Це воістину унікальний проєкт. І я дуже хочу, щоб ви ще раз подумали, перш ніж голосувати… ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету.
13:29:37 СЕМІНСЬКИЙ О.В. Ця правка розглядалася на засіданні комітету. Комітетом не підтримана. Хочу нагадати лише одну цифру: що за 2023 рік Україна сплатила Європі 670 мільйонів доларів по імпорту, яким нам Європа допомагала. Ціна, насправді вона дуже низька, і дуже зрозуміла, і прозора. Ми живемо в умовах енергозалежності. Давайте відверто скажемо, незрозуміло, що буде з Запоріжжям. А унікальність цього проекту, що за 3-4 роки ми можемо реально добудувати і ввести в експлуатацію блок номер три і блок номер чотири. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування. Ставлю на голосування пропозицію Совсун Інни Романівни підтримати правку номер 74 її авторства. Комітетом вона відхилена. Прошу голосувати. 13:30:41 За-103 Рішення не прийнято. Наступна правка – номер 104.
13:30:46 СОВСУН І.Р. І я знову згідна з доповідачем про те, що ми зараз платимо за імпорт електроенергії. І правда в тому, що ми будемо платити за цей імпорт ще роками, тому що насправді найближчими роками ці станції побудовані не будуть. Це значить, що щороку ми далі будемо імпортувати електроенергію. Можливо, через 5-6 років ці блоки запрацюють. А що робити ці роки, допоки ці станції не побудовані? Чи не раціональніше гроші, яких зараз так мало, використати на побудову тієї генерації, яка зможе працювати через рік? Друзі, як ви будете пояснювати вашим виборцям, що у них підвищений тариф, аби побудувати станції, які запрацюють через 5 років, замість того, аби будувати станції, які можуть почати давати електроенергію вже через рік, півтора? Яким чином це справедливо по відношенню до українців? Друзі, 5-6 років в наших умовах – це величезний проміжок часу, який треба якось жити. І я би хотіла, щоб ми зосередилися на тому, як вирішувати… ГОЛОВУЮЧИЙ. Відповідь.
13:31:54 СЕМІНСЬКИЙ О.В. Комітет розглянув на своєму засіданні цю правку і комітет її не підтримав. Хочу нагадати, що Україна має унікальний ресурс – це наші атомники. Більше 2 тисяч релоковано із Запорізької станції, які знаходяться зараз на Хмельницькій АЕС. Там будується тимчасове капітальне житло для них. Тобто Україна володіє людським потенціалом, а це саме йде мова про атомників, золоті руки і технології. І ще цікава деталь, хочу нагадати, що Україна із часів своєї незалежності спроєктувала, побудувала і запустила в експлуатацію 3 блоки на різних станціях, у тому числі і Запорізькій. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування. Ставлю на голосування пропозицію Совсун Інни Романівни врахувати правку номер 104 її авторства. Комітетом вона відхилена. Прошу голосувати. 13:33:03 За-111 Рішення не прийнято, правка не врахована. Наступна правка 124.
13:33:11 СОВСУН І.Р. Саме так. Так, Україна має ресурс у вигляді атомників, це дуже добре. Але в України є ще інший ресурс – це люди. Подивіться на українських громадян, які щоразу перед початком зими зараз лякаються і планують виїхати з країни. Щоразу перед початком опалювального сезону ми спостерігаємо, що люди виїздять з країни, бо вони бояться, як переживати чергову зиму без опалення, без електроенергії. І цей проект, який ви зараз пропонуєте, означає, що ще роками ця ситуація буде продовжуватися. Друзі, бо ми або вирішуємо проблеми, які зараз тут нагальні, в якнайшвидші терміни, або використовуємо гроші для того, аби побудувати станції колись. Скільки українців виїде за цей час, тому що вони не захочуть жити без електроенергії, яким чином ви будете їм пояснювати, що вони мають потерпіти ще п'ять років? Це, правда, справедливо по відношенню до українців, які пережили одинадцять років війни?
13:34:21 СЕМІНСЬКИЙ О.В. Комітет розглядав цю правку на своєму засіданні, комітет не підтримав її. Хочу нагадати, що саме мова йде про нарощення обсягів генерації, а мова йде про 2 гігавати, після запуску цих блоків ми додаємо 2 гігавати електроенергії. Це на фоні того, що, ще раз хочу нагадати про невизначеність із Запорізькою станцією, що з нею буде в майбутньому. Ось і все. ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування. Ставлю на голосування пропозицію Інни Романівни Совсун врахувати правку номер 124 її авторства. Комітетом вона відхилена. Прошу голосувати. 13:35:10 За-101 Рішення не прийнято. Правка не врахована. Інна Романівна, може, якось пакетом підемо?
13:35:17 СОВСУН І.Р. Ні, друзі, я повторюся, що це найбільший проєкт в історії країни, він заслуговує на те, аби його розглянув парламент. І давайте, може, вернемося, дійсно, до питання, а чому ми зараз розглядаємо це в такому форматі. Тому що проблема в тому, що, давайте чесно скажемо, в цьому залі не було голосів на повноцінний законопроект про добудову третього, четвертого блоку. Саме тому зараз в такий неоковирний спосіб намагаються дозволити купити реактори. Купити, не маючи права будувати. А чому не мають права будувати? Бо навіть в цій залі парламенту з монобільшістю, з фракціями, які завжди вміють домовитися з усіма іншими, голосів на побудову не було. Друзі, так а чому не було голосів на побудову? Хтось може вголос сказати? Тому що те, що я чую в кулуарах, відповідь дуже очевидна, бо ми не довіряємо такий проєкт чинному керівництву Міністерства енергетики і Енергоатому, тому що…
13:36:26 СЕМІНСЬКИЙ О.В. Комітет розглядав цю правку на своєму засіданні і не підтримав її. Мова йде… ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. СЕМІНСЬКИЙ О.В. От саме мова йде про унікальність, тому що Болгарії ці блоки вже не потрібні, а (нерозбірливо) нам потрібні, тому що будівництво Х3/Х4 велося насправді з 90-х років потихеньку і так далі, і ступінь готовності 3-го блоку на сьогодні оцінюється 85 відсотків, 4-го блоку – 25 відсотків. Ми закуповуємо в Болгарії не реактори, це корпуси реакторів і реакторне обладнання, і решта іншого обладнання. Також мушу зазначити, що приблизно 35-40 відсотків іншого обладнання вже знаходиться на складах Хмельницької станції і готове до монтажу. Насправді Енергоатом витрачає дуже великі кошти на консервацію цієї всієї історії, а мова іде про швидку добудову протягом реально 3-4 років. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування. Ставлю на голосування пропозицію Совсун Інни Романівни врахувати правку номер 128 її авторства. Комітетом вона відхилена. Прошу голосувати. 13:37:47 За-114 Рішення не прийнято. Правка не врахована. Наступна правка 129.
13:37:53 СОВСУН І.Р. Наступна поправка 129. Отже, повернемося до питання. Чому зараз ми розглядаємо саме в такій версії цей законопроект? Чому в цій залі не було голосів на побудову третього і четвертого блоку? Бо логічно ж було, навіщо розглядати два законопроекти, якщо можна було розглянути один, він підготовлений, він є в парламенті, він розглядався комітетом, він був готовий до розгляду, але голосів на нього не було, тому що все, про що говорили в кулуарах парламенту, це було слово "корупція", корупція в Енергоатомі, корупційні скандали, які не затихають в Енергоатомі. І всі, друзі, ви ж всі розумієте це, ви всі це знаєте, всі про це ходять говорять в кулуарах, про рівень корупції в Енергоатомі і тому що цій компанії не можна довіряти такий гігантський проєкт, допоки там не буде наведено лад. Ви всі це знаєте і зараз хочете голосувати за цю схему. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.
13:39:02 СЕМІНСЬКИЙ О.В. Ваша правка номер 129 взагалі була про інше. Комітетом вона не підтримана. ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування. Ставлю на голосування пропозицію Совсун Інни Романівни врахувати правку номер 129 її авторства. Комітетом вона відхилена. Прошу голосувати. 13:39:32 За-92 Рішення не прийнято. Правка не врахована. Наступна – 137.
13:39:38 СОВСУН І.Р. Я тут хочу в негативному контексті згадати мого колегу Ярослава Железняка, який наполягає на тому, щоб головуючий не перебивав представника комітету з трибуни. Тому хочу зауважити, що я вважаю, що представник комітету поки що не відповів на ті питання, які я ставлю. І повернуся, власне кажучи, до розгляду цього питання. Корупція в Енергоатомі перебуває на нереальному рівні. Ну, хто цього не знає? Ми всі читаємо про нові скандалі щодня в Енергоатомі. Це компанія, яка погрязла в корупції. Ми всі бачимо закупівлі, які відбуваються в Енергоатомі втричі дорожче, ніж закуповують аналогічні компанії на ринку. Ми всі бачимо історії зі зв'язків попередніх керівників з Росатомом, з Деркачем. Це все залишається частиною цієї компанії, це все залишається всередині цієї компанії. І зараз ви цій компанії хочете довірити будівництво третього і четвертого блоків... ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, відповідь.
13:40:48 СЕМІНСЬКИЙ О.В. Правка номер 137 пані Совсун на комітеті була розглянута та не підтримана. Хочу сказати, що... І ще раз нагадую, що Енергоатом володіє людським, технологічним, технічним ресурсом і спроможна завершити будівництво, ввести в експлуатацію дані блоки. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Репліка. Ярослав Іванович Железняк, згаданий в негативному контексті.
13:41:16 ЖЕЛЕЗНЯК Я.І. Пане головуючий, по-перше, я прошу справді не тиснути на Олега Валерійовича, на нього тільки Галина Олегівна Михайлюк може тиснути, і давати йому до кінця завершити важливу думку. А до Олега Валерійовича в мене наступне питання. Я вчора отримав відповідь від НАБУ, що вони зареєстрували кримінальну справу про розкрадання Енергоатомом 430 мільйонів за будівництво. Якщо це не так і виявиться, що Енергоатом нічого не порушив, то пробачте, в мене тоді питання, а навіщо ми голосуємо цей закон? Вони і так це можуть робити без нас. Але, і в чому я більш впевнений, вони справді розкрали ці гроші. Ну, пробачте, люди, якось давати їм додаткові десятки мільярдів, ну це мені здається, і під час війни, і навіть в мирний час дуже погано. Тому, Олег Валерійович, дозволите, там спікер якраз дасть вам слово, пояснити, де у нас тут логіка збилася? Тому що тут або - або, іншого варіанту немає. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо, Ярослав Іванович. Але Регламент не передбачає такої форми роботи, як відповідь на репліку, здійснену у вигляді запитання. Але ми можемо з вами попрацювати, щоб така з'явилась форма роботи в Регламенті. Ми переходимо до наступної правки. Даю слово, будь ласка, Інні Романівні Совсун. 137 правка, будь ласка. 138-а, да? 138-а.
13:42:48 СОВСУН І.Р. Дякую. Давайте ще звернемо увагу на міжнародний бік питання. Всі знають, що це реактори Росатома. Росатома, проти якого Україна третій рік вимагає санкції. Мені дуже складно пояснювати міжнародним партнерам важливість запровадження санкцій проти Росатома, якщо Україна паралельно з цим купує реактори Росатома. Так, формально ми їх купуємо не в Росії, а в Болгарії. Але ми купуємо реактори, які виготовила країна-агресор, країна, яка нас з вами зараз вбиває, і, що найголовніше, виготовила та компанія, проти якої ми так наполегливо вимагаємо санкцій. Друзі, ну, серйозно, як ми після цього будемо ходити і просити, аби запроваджували санкції проти Росатома? Очевидна відповідь буде, яку ми почуємо, що так ви ж купили їхні реактори, значить з ними можна мати справу, значить це надійний постачальник. Чому про це ніхто не думає?
13:43:55 СЕМІНСЬКИЙ О.В. Правка номер 138 на комітеті розглянута, не підтримана. З приводу російськості цих блоків. Вони такі російські, як і українські. Мушу зазначити, що приблизно 40 відсотків цього обладнання, збірного обладнання, виробляється українським підприємством "Енергомашспецсталь". Тому це відносна позиція. Україна мусить ці два блоки добудувати за тією технологією, що є. А українське майбутнє – це вже блоки Westinghouse та інших провідних компаній, в тому числі мала модульна ядерна генерація, на яку Україна дивиться серйозно. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування. Ставлю на голосування пропозицію Совсун Інни Романівни врахувати правку номер 138 її авторства. Комітетом вона відхилена. Прошу голосувати. 13:44:54 За-99 Рішення не прийнято. Правка не врахована. 148 правка, будь ласка.
13:44:59 СОВСУН І.Р. Продовжуючи питання міжнародної взаємодії. Днями в медіа з'явилась інформація про те, що Міністерство енергетики звертається до наших міжнародних партнерів з проханням надати гроші для закупівлі газу для України. Спитайте, що про це думають посольства. Спитайте, що про це думають наші партнери. Коли Україна каже, ми зараз знайдемо 600 мільйонів євро, аби купити реактори, нехай вони полежать, а ми вирішимо, чи вони нам треба, чи ні, і паралельно з цим просить у партнерів гроші на українську енергетику. Я дуже хочу почути, як можна партнерам аргументувати, що вони мають далі надавати гроші на підтримку української енергетики, якщо виявляється, що у нас десь лежать 600 мільйонів євро, аби зараз просто взяти і купити ці реактори, аби вони полежали поки ми будемо приймати рішення. Як говорити з партнерами після цього про підтримку української енергетики?
13:46:07 СЕМІНСЬКИЙ О.В. Правка 148 розглянута, комітетом не підтримана. Колеги, я взагалі не розумію, при чому тут природній газ до атомної генерації. Перепрошую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування. Ставлю на голосування пропозицію врахувати правку номер 148 Совсун Інни Романівни, її авторства. Прошу голосувати. Комітетом відхилена. 13:46:41 За-94 Рішення не прийнято. Правка не врахована. Наступна правка 149.
13:46:48 СОВСУН І.Р. Шановні колеги, мені видається що аргументів прозвучало достатньо, тому я знімаю всі свої наступні поправки і прошу поставити на підтвердження поправку номер 268. Пане головуючий, прошу поставити на підтвердження поправку 268. ГОЛОВУЮЧИЙ. Чекайте, у вас слово щодо правки номер 148. 149. 13:47:16 СОВСУН І.Р. Прошу поставити на підтвердження. ГОЛОВУЮЧИЙ. В мене є лист від Ірини Володимирівни Геращенко. Тому як би, якщо ми зараз переходимо до правки на підтвердження, значить ми пройшли всі правки на врахування. Так? Добре, колеги, переходимо до правки на підтвердження. Зараз я надам слово Ірині Володимирівні відповідно до її листа від 10.02, це точно було вчора, раніше ніж бажання пані Совсун Інни Романівни. Але запросіть депутатів до зали, будь ласка, правки на підтвердження. 267-а? Будь ласка, Ірина Володимирівна, 267-а.
13:47:54 ГЕРАЩЕНКО І.В. Дякую. Будь ласка, на підтвердження 267 поправку. 268-у. 268-у на підтвердження. ГОЛОВУЮЧИЙ. Так 7-у чи 8-у? ГЕРАЩЕНКО І.В. 8-у, 268-у на підтвердження. ГОЛОВУЮЧИЙ. А ви будете щось пояснювати, Ірино Володимирівно? ГЕРАЩЕНКО І.В. Аргументи прозвучали, прошу ставити. ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету, будь ласка.
13:48:18 СЕМІНСЬКИЙ О.В. Правка номер 268. Норма, яка дає право уряду вести перемовини та приймати рішення щодо купівлі реактора. Будівництво, питання будівництва будемо розглядати після того, як Енергоатом надасть дозвіл, і решта інших дозволів, екологічні всі, впливи на довкілля і так далі, і тому подібне. Тобто будівництво будемо голосувати згодом. Мова йде про придбання цього обладнання, право вести перемовини, заключати угоди і так далі. ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування пропозицію Ірини Володимирівни Геращенко підтвердити враховану правку номер 268 авторства Костюха, Скороход, Нагорняка. Комітетом вона врахована редакційно. Я ставлю на голосування пропозицію підтримати повністю в редакції в тій, в якій комітет її врахував редакційно. Прошу голосувати. 13:49:28 За-261 Рішення прийнято. Правка лишається врахована редакційно комітетом. По фракціях покажіть, будь ласка. Переходимо до голосування. Добре. Тоді, шановні колеги, займіть свої місця. Ставлю на голосування пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону за реєстраційним номером 11392: проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності. Прошу голосувати. 13:50:20 За-269 Рішення прийнято. Закон ухвалено в цілому. По фракціях покажіть, будь ласка. З мотивів передається. Напевно, це буде з процедури. З процедури, Олексій Олексійович, будь ласка. Потім Хлапук теж буде.
13:50:37 ГОНЧАРЕНКО О.О. Дякую. Шановні друзі, дуже важливо, я хочу зафіксувати. Обов'язково будемо подавати, в нерегламентний спосіб було прийнято це рішення, закон був абсолютно про інше, протягнули ганебне: відправити більше 25 мільярдів гривень на закупівлю обладнання Росатома в момент, коли нема грошей виплатити загиблим, родинам загиблих, немає грошей виплатити тим, хто отримав інвалідність внаслідок бойових дій, нема грошей додати на дитину, нема грошей на українських освітян. Але зате є гроші на брудне обладнання компанії "Росатом" для того, щоб розпилити і вкрасти на ньому. Оце є обличчя цього парламенту, оце є обличчя цієї влади. Будемо подавати блокуючі постанови, будемо боротися до останнього. Абсолютно в шулерський спосіб вкрали чергові мільярди в українців під час війни. ГОЛОВУЮЧИЙ. Хлапук – з процедури.
13:51:44 ХЛАПУК М.М. Шановні колеги, по-перше, я хочу зауважити, що проект, який ми розглядали, Верховна Рада України приймала у першому читанні зовсім в іншій редакції і зовсім стосовно іншої теми. Спроба вичистити попередній зміст проекту і поставити туди дозвіл на купівлю корпусів реакторів в Болгарії створює небезпечний прецедент в парламенті, адже тепер кожен комітет може мати свої бланкетні проекти, які будуть тримати для суперечливих рішень, які треба буде протягнути всупереч Регламенту. І це дуже необачно з вашого боку і, напевно, неприпустимо. Друге. Необдумане рішення витратити десятки мільярдів гривень українських платників податків на ті корпуси, які невідомо, чи встануть в блоки і коли вони почнуть працювати, є знову ж таки небезпечним рішенням. І це вдала спроба менеджменту Енергоатома покласти відповідальність на парламент. Дякую вам. ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури? Тільки з процедури, будь ласка, Ірина Володимирівна.
13:52:52 ГЕРАЩЕНКО І.В. Немає більше до кого апелювати в парламенті, апелюю до українського народу. Тільки що грубо було порушено Регламент, коли 269 людей проголосували, по суті, торгівлю на крові під грубе порушення Регламенту, коли один законопроект з однією назвою до другого читання внесли іншу назву і іншу норму законопроекту. 269 зрадників, так і назву, торгівля на крові тут проголосували. Ми вимагаємо, "Європейська солідарність", відсторонення головуючого від ведення пленарного засідання. Ми просимо поставити це зараз на голосування. Тому що ви, пане головуючий, закрили очі і на Погоджувальній раді, і зараз на це грубе порушення Регламенту. Ми розуміємо, що якщо навіть деякі фракції, які вчора на Погоджувальній клялися захищати країну, а сьогодні проголосували, то на вас тиснула Банкова, ми це розуміємо. Але ми будемо відстоювати незалежність українського парламенту. Ми звертаємося до пані Кондратюк... ГОЛОВУЮЧИЙ. Нагадую, Ірина Володимирівна, вам 29 статтю Регламенту, яку ви не гірше мене знаєте, як теж побувавша в президії колега, що там треба все-таки письмове звернення двох фракцій, далі ця чудова процедура запускається. Будь ласка, у нас Сергій Володимирович Власенко був. Потім – Юлія Клименко, потім – Ярослав Іванович Железняк.
13:54:32 ВЛАСЕНКО С.В. Да, дякую, пане головуючий. Я хотів звернутися до вас із процедури і звернути вашу увагу, що коли одна колега називає іншого колегу "білим пухнастим зайчиком", але при цьому говорить, що я тут його згадую в негативному контексті, то за це не надається право на репліку. Право на репліку надається, коли один із колег або одна із колег висловилася дійсно в негативному контексті проти іншого і так далі. А коли вона просто сказала, що я тут його згадую в негативному контексті, тому дайте йому слово, і після цього ми отримаємо політичний виступ з запитаннями замість якоїсь реальної репліки на негативне ставлення до тебе. Я просто звертаю вашу увагу і прошу, пане головуючий, більше так не робити. А щодо торгівлі на крові, я думаю, що треба ТСК створити по торгівлі на крові, і тоді все стане ясно. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую за ваші, як завжди, слушні зауваження, Сергій Володимирович. Будь ласка, Юлія Клименко, "Голос". Тільки з процедури, будь ласка.
13:55:30 КЛИМЕНКО Ю.Л. З процедури, пане головуючий. Я хочу сказати, що насправді це, мабуть, найбільша афера цього парламенту і цього скликання парламенту, з чим вас вітаємо. Оскільки афера, ви нею не скористаєтеся, але ваші підписи будуть стояти під цією аферою. І ніхто вас, на жаль, не візьме, а, може, й на щастя, не візьме в наступний парламент, не дивлячись на те, що ви проголосували 600 мільйонів для наступних виборчих процесів. З чим вас і вітаємо, шановні "слуги народу". ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури, будь ласка, Ярослав Іванович Железняк.
13:56:14 ЖЕЛЕЗНЯК Я.І. Шановні колеги, я не буду повторювати по Регламенту ті зауваження, які, очевидно, є, але для вашого розуміння ще раз повторю як людина, яка дуже детально вивчала фінансовий звіт і фінансові плани Енергоатома, що ви зробили. У червні ми підняли як країна тарифи людям удвічі, і зараз ці 30 мільярдів, які, очевидно, накопичились, будуть направлені ні на армію, ні на ВПО, ні на когось іншого, ні на інші потреби – будуть відправлені в Болгарію для того, щоб там лежали ці блоки. І ця відповідальність на вас. От що означає порушення Регламенту. І колегам, які дуже там піклуються про репліки, я б нагадав, що треба визначитися: або ви, колеги, за менші тарифи, або давайте скажемо відверто, що ви своїми же рішеннями проголосували за те, що тарифи знову будуть піднімати, щоб оплатити цю оборудку. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Кучеренко, будь ласка.
13:57:23 КУЧЕРЕНКО О.Ю. Олексій Кучеренко, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, дійсно, мені трошки дивно слухати від політичних сил, які останні 10 років впроваджують ринкові ціни на газ, ринкові тарифи на електроенергію, якісь волання про тарифи, ну, цинічно це виглядає. Але справа не в тому. Закон проголосовано, життя продовжується, і я звертаю увагу керівництва країни, керівництва уряду та Верховної Ради, що насправді ми не проголосували основний закон, ми не дали дозвіл на будівництво третього та... ну, відповідно 3-го та 4-го блоків. І я звертаю увагу колег і "слуг народу", саме легітимізувати процес будівництва ви зможете, коли у Верховній Раді буде проголосована разом з ТЕО, з техніко-економічним обґрунтуванням, Закон про дозвіл будівництва. У вас є шанс це зробити. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Переходимо до наступного пункту питання порядку денного. Законопроект за реєстраційним номером 12117: проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення функціонування індустріальних парків. Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою. 13:59:00 За-194 Для доповіді запрошується заступник голови Комітету з питань економічного розвитку Кисилевський Дмитро Давидович. Будь ласка, від авторів, від комітету – 4 хвилини.
13:59:16 КИСИЛЕВСЬКИЙ Д.Д. Шановні колеги, добрий день. Нарешті ми розглядаємо цей законопроект. Вашій увазі пропонується проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення функціонування індустріальних парків (реєстраційний номер 12117). В економічному комітеті, як і в ряді інших, є важлива практика відслідковування раніше прийнятого законодавства. У 2021 році ми з вами прийняли суттєві зміни в законодавство про індустріальні парки. До того часу вони існували здебільшого на папері, хоча в усьому світі це є надзвичайно ефективний спосіб залучення інвестицій в громади. Після прийняття нами змін ця сфера почала розвиватись. Ми додатково підживили її податковими і митними стимулами в середині 2022 року. Потім приймали ряд точкових змін, і спільно з Міністерством економіки домоглись фінансування в бюджеті на розвиток цієї сфери. Одночасно з цим ми разом з вами провели десятки заходів в регіонах, багато хто з вас особисто брав участь в цих заходах. І ми забезпечували обмін досвідом між громадами і, зрештою, стимулювали конкуренцію між громадами по залученню інвестицій. Результат станом на зараз: в індустріальних парках вже збудовано чи будується прямо зараз 25 заводів, колеги, завдяки нашій політиці. Це підприємства з виробництва продуктів харчування, агропереробки, будівельних матеріалів, машинобудування, деревообробки і інші. Збудовано більше 100 тисяч квадратних метрів промислової нерухомості для прийняття релокованих чи нових підприємств і майже 200 мегават електричної потужності для приєднання нових підприємств. Це результат дії запровадженої нами політики. Разом з тим, практика реального розвитку цієї сфери підняла ряд питань, які в 2021 році просто не могли виникнути через те, що тоді індустріальні парки майже не функціонували. У співпраці з широким колом стейкхолдерів автори напрацювали зміни, які мають врегулювати ті питання, які зараз потребують для залучення подальших інвестицій. Тобто це не про революцію, це про планомірне, еволюційне вдосконалення законодавства. Отже, які саме зміни пропонуються, коротко їх охарактеризую. Це чітке розмежування функцій всіх суб'єктів індустріального парку; надання можливості ініціатору індустріального парку одночасно бути керуючою компанією в одній юридичній особі; розширення переліку видів діяльності учасника індустріального парку, зокрема йдеться про можливість власної генерації електроенергії; розширення переліку об'єктів, які можуть розміщуватися в межах індустріального парку (це, зокрема, стореджі, об'єкти альтернативної енергетики); врегулювання процедури збільшення, зменшення площі індустріального парку і ряд інших. За результатами розгляду обговорення народні депутати України члени комітету прийняли рішення внести проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення функціонування індустріальних парків (реєстраційний номер 12117) на розгляд Верховної Ради України, рекомендувати включити його до порядку денного сесії Верховної Ради України та за результатами розгляду в першому читанні прийняти за основу. Беручи до уваги висновок Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України щодо усунення деяких неузгодженостей та врахування висловлених зауважень і пропозицій до законопроекту, комітет також ухвалив рішення звернутись до Голови Верховної Ради України з пропозицією оголосити відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України під час розгляду даного законопроекту на пленарному засіданні про необхідність внесення пропозицій і поправок щодо виправлення уточнень, усунення помилок та суперечностей у тексті законопроекту, інших структурних частин зазначеного законопроекту та/або інших законодавчих актів, що не були предметом розгляду в першому читанні та відповідають предмету правового регулювання законопроекту. Прошу, шановні колеги, вашої підтримки цьому важливому законопроекту. Дякую за увагу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти. Заремський, будь ласка, "Слуга народу".
14:03:19 ЗАРЕМСЬКИЙ М.В. Прохання передати Марчуку Ігорю. ГОЛОВУЮЧИЙ. Ігор Петрович Марчук. 14:03:39 МАРЧУК І.П. Дякую. Колеги, насправді це дійсно еволюція поточного законодавства, яка передбачає вдосконалення умов залучення національних та міжнародних інвестицій в економіку України. Ми певний час тому в нашому комітеті запровадили таку практику, і вона дійсно підтвердила свою ефективність. Законопроект 12117 якраз про таку еволюцію. Запропонованих змін є низка, але я зупинюсь на деяких з них. Ми впроваджуємо поняття еко-індустріального парку, врегульовуємо правила розміщення в межах індустріального парку інших об'єктів, окрім промислових, визначаємо процедури переходу права власності на землю від ініціатора індустріального парку до іншої юридичної особи тощо. Тобто це все те, що необхідно для того, щоби покращувати наш інвестиційний клімат. Я також, користуючись нагодою, хочу нагадати, що 1 гектар працюючого індустріального парку забезпечує 50 робочих місць, а кожна гривня, яка вкладається в інфраструктуру індустріального парку, здатна додатково залучити 4 гривні прямих інвестицій, а також 19 гривень у вигляді податків у бюджети всіх рівнів. Окремо хочу зазначити, що індустріальні парки є ефективним інструментом залучення інвестицій в територіальні громади. На сьогодні в Україні зареєстровано вже 100 індустріальних парків, створено майже 3 тисячі нових робочих місць, залучено 8 мільярдів інвестицій. Дякую вам, що підтримували наші законодавчі ініціативи до цього часу і прошу вас не стримувати себе надалі. Дякую. Прошу підтримати. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, "Голос", Рущишин. Ярослав Іванович Рущишин.
14:06:00 РУЩИШИН Я.І. Рущишин, "Голос". Шановні колеги, я почну, можливо, з таких само собою зрозумілих речей, які, на жаль, не надто зрозумілі для більшості голів наших громад, що теперішній прогрес, світовий прогрес, пхають вперед не корисні копалини і не корпорації, які створені в світі, а здатність громад сконцентрувати в себе талановитих людей, поселити їх разом, близько один коло одного, відповідно забезпечити обмін ідеями, інформацією, що врешті-решт приведе до кластеризації цих процесів. Для тих, хто займається урбаністикою, напевно, відомо, що Річард Флорида у своїй книжці "Криза урбанізму" вказав, навів статистичні дані, що підвищення концентрації такої вдвічі призводить до підвищення продуктивності праці, підвищення інноваційності, підвищення багатства громади на 15 відсотків. І цей законопроект якраз саме про таку концентрацію, тобто це є наступний крок після першої ітерації. Перша ітерація законодавства була про створення інструментів для залучення інвестицій громадам. І тут говорилося про бажання створити конкуренцію, можливо. Друга ітерація – це у нас наступний щабель, який говорить про спеціалізацію цих парків, про можливість концентрації, а також само собою говорить про покращення законодавства. І тут можна вказати на системність роботи команди, яка працювала над тим законодавством, оскільки після першої ітерації вона поїхала в поля, так би мовити, де є правозастосовча діяльність з приводу цього нормативного акта, і відслідкувала всі помилки, які були перелічені вище. Отже, цей законопроект також поправляє регулювання суспільних відносин з цього приводу. Агітую голосувати за для громад. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, "Європейська солідарність", Ніна Петрівна Южаніна.
14:08:18 ЮЖАНІНА Н.П. Шановні колеги, просила би читати всі проекти законів не через слово і не через рядок, тоді буде все найбільш зрозуміло. Цього разу проектом 12117 розширюються види діяльності для інвестиційних проєктів, які можуть реалізовуватись в індустріальних парках, як сказали, додається зберігання енергії, а також вироблення енергії з будь-яких джерел. На сьогоднішній день тільки з альтернативних джерел енергії. Чим цікаві індустріальні парки? Справді звільнення від сплати податку на прибуток на 10 років. Крім того, за останні п'ять років уже передбачено звільнення від сплати ввізного мита та ПДВ на устаткування і обладнання, компенсація з бюджету до 50 відсотків витрат на облаштування інфраструктури. На сьогоднішній день уже витрачено в 24-му році 925 мільйонів гривень, ефекту порахованого я не бачу, тільки теоретичні припущення. А що ще в цьому проекті? Зберігається право компаніям з російським капіталом до 10 відсотків бути ініціаторами створення керуючими компаніями чи учасниками індустріального парку, скасовується верхня межа у 1000 гектарів для максимальної площі індустріального парку. Наслідок. Це ж буде збільшення видатків із бюджету на часткове облаштування таких парків. Виключається обов'язок працевлаштування в індустріальному парку робітників ліквідованого державного або комунального підприємства, майно якого передано керуючій компанії індустріального парку, і так далі. Я просто хотіла б звернути увагу економічного комітету. Ви говорите, що ви відслідковуєте тенденції роботи в індустріальному парку. Вибачте, я впевнена, що враховуючи стан економіки на сьогоднішній день, такий підхід має бути до всіх підприємств незалежно від того, чи вони працювали раніше, чи будуть працювати в майбутньому. Тому економічний комітет має реагувати зараз на стан економіки, як такий... економіки... ГОЛОВУЮЧИЙ. Вельможний, "Довіра".
14:10:33 ВЕЛЬМОЖНИЙ С.А. Сергій Вельможний, Луганщина, депутатська група "Довіра". З початку роботи дев'ятого скликання парламенту ми постійно займаємося розвитком індустріальних парків. На законодавчому рівні ця тема є однією з найбільш опрацьованих на законодавчому рівні. Законопроект депутатська група "Довіра" підтримає в першому читанні з подальшим доопрацюванням. Але я хотів би звернути увагу на куди більшу проблему, яка не вирішується вже майже 11 років. У березні 2014 року в Україні з'явилися перші переселенці. З того часу фактично не було збудоване житло для постійного проживання ВПО. Державою не створені нові робочі місця з гідною заробітною платою, але при цьому уряд рік тому скасував державну допомогу для більшості переселенців. Люди втратили все, але над ними продовжують знущатися. Окрім державної політики повинні бути гранти для створення власного малого та середнього бізнесу, повинні бути тренінги та навчання щодо перекваліфікації. Люди мають знати, що такі освітні програми є і вони з легкістю можуть опанувати нову професію, яка буде затребуваною та більш високооплачуваною. Я щодня спілкуюся з нашими рідними мешканцями Луганщини, вони сподіваються самі на себе та не вірять у державні інституції, але так само продовжують любити Україну та залишаються тут, незважаючи ні на що. Якщо ми хочемо розвивати нашу державу, робити все для того, щоб громадяни залишились жити в Україні, ми в першу чергу маємо підтримувати ті ініціативи, які направлені на покращення благополуччя українців. Без людей не буде нашої держави. ГОЛОВУЮЧИЙ. І у нас одна хвилина – "Відновлення України". Гнатенко, будь ласка. Мороз, будь ласка. Не Гнатенко – Мороз.
14:12:50 МОРОЗ В.В. Шановний пане Голово, шановні колеги, як ми знаємо, через війну ми втратили значну частину промислових потужностей, тисяча підприємств припинили роботу, а мільйони наших громадян виїхали за кордон в пошуках безпечної роботи. Однією із головних задач на сьогодні є економічне відродження країни. Індустріальні парки здатні перезапустити промисловий сектор, залучити інвестиції та, найголовніше, створити робочі місця для українців. Що змінює цей законопроект? Запроваджується поняття еко-індустріальні парки, де підприємства працюватимуть за принципом взаємодопомоги. Відходи однієї компанії можуть стати ресурсами для іншої. Це дозволить зменшити витрати виробництва та знизити негативний вплив на довкілля. Спрощується реєстрація та управління парками, що допоможе швидше запускати нові підприємства. Дозволяється збільшувати… ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування. Займіть, будь ласка, свої місця. Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням відповідно положень відповідно до частини першої статті 116 законопроект за реєстраційним номером 12117: проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення функціонування індустріальних парків. Прошу голосувати. 14:14:42 За-244 Законопроект прийнято в першому читанні. 12117 – його реєстраційний номер був. По фракціях покажіть, будь ласка. Наступний законопроект за реєстраційним номером 12260, теж перше читання, проект Закону про кредитну історію. Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою. 14:15:16 За-212 Рішення прийнято. Для доповіді від авторів, від комітету запрошується заступниця голови комітету, голова підкомітету Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ольга Михайлівна Василевська-Смаглюк. Будь ласка, чотири хвилини.
14:15:36 ВАСИЛЕВСЬКА-СМАГЛЮК О.М. Шановні колеги, Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики на своєму засіданні 23 січня 2025 року розглянув проект Закону України про кредитну історію та вирішив рекомендувати Верховній Раді України включити зазначений проект до порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання і за наслідками розгляду законопроекту в першому читанні прийняти його за основу. Колеги, цим законопроектом ми нічого не продаємо і нічого не купуємо. Я прошу звернути вашу увагу на його актуальність. Попри війну в Україні, активно розвивається кредитування, відтак надійність і актуальність інформації про кредитну історію в процесі видачі кредиту стає критично важливою. Бюро кредитних історій хоч і не приймає рішень про видачу кредитів напряму, але їхні дані є фундаментальними для прийняття рішень фінансовими установами. Чинне законодавство, що регулює питання формування кредитної історії, на жаль, має суттєві прогалини. Наприклад, на ринку існує проблема задвоєння інформації, а також нерідко кредитори на певному етапі припиняють оновлювати інформацію про погашення кредиту. Загального для галузі стандарту захисту інформації немає. Також зараз неможливо здійснити автоматизовану перевірку актів цивільного стану особи під час оцінки кредитоспроможності, що створює можливості для шахрайства і взяття кредитів на тих, хто помер або зник безвісти. Законопроект пропонує кілька важливих інновацій для виправлення таких недоліків. Перш за все це запровадження системи регулярного автоматичного оновлення інформації про виконання грошових зобов'язань. Впровадження єдиного ідентифікатора кредитних правочинів. Це забезпечить актуальність даних про обсяги грошових зобов'язань і зменшить можливості для маніпуляцій. А також встановлюється право регулятора впроваджувати вимоги до кіберзахисту та інформаційної безпеки бюро кредитних історій. Це надзвичайно важливо під час можливих загроз з боку Російської Федерації. А також створюється механізм обміну даними з державними реєстрами, з метою перевірки наявності у особи статусу зниклої безвісти, реєстрації факту смерті – це також дуже важливо. Тому що шахрайських схем з картками наших військовослужбовців, загиблих, зниклих безвісти надзвичайно багато, і таким чином їх можна нівелювати. Окрім цього законопроект передбачає впровадження електронних інструментів захисту прав споживачів. Зокрема, спродується процедура доступу до власної кредитної історії та механізми виправлення недостовірних даних і запроваджується механізм повідомлення всіх кредиторів про небажання людини оформлювати кредити. Останнє стане захистом для тих наших громадян, які прагнуть захиститися від шахраїв, вони зможуть подати відповідну заяву до бюро кредитних історій, яка буде дублюватися в іншому бюро кредитних історій, і не дозволить шахраям отримати доступ до кредитних ресурсів цієї особи. Прошу підтримати вас цей законопроект, він важливий і захищає людей від шахраїв. Дякую за увагу. ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти. Задорожний, будь ласка, "Слуга народу".
14:19:15 ЗАДОРОЖНИЙ А.В. Шановний головуючий, прошу передати слово Ользі Василевській-Смаглюк. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, пані Ольга.
14:19:26 ВАСИЛЕВСЬКА-СМАГЛЮК О.М. Шановні колеги, закон, діючий Закон про бюро кредитних історій, він народився 20 років тому, його слід оновлювати. Вже зараз дуже багато актуальних речей, які впроваджуються цим, що дозволяють полегшити громадянам доступ брати кредити чи не брати, а також це дозволить і бюро кредитних історій автоматично оновлювати інформацію. Це поліпшить розслідування шахрайських злочинів, а також захистить бюро кредитних історій шляхом кіберзахисту від втручання іноземних ворожих держав. Прошу вас підтримати цей актуальний і важливий законопроект для громадян України. Кожен з вас отримує щодня дуже багато звернень громадян, які постраждали від шахрайських схем, від того, що хтось взяв кредит на вашого родича. Також беруться кредити шахраями на ім'я наших військових, які служать, які, на жаль, зниклі безвісти або загинули. Це дозволить і поліції швидко розслідувати такі злочини. Відтак прошу підтримати цей надзвичайно важливий законопроект, оновити архітектуру бюро кредитних історій, швидко обмінюватися інформацією з-поміж ними і вирішувати питання платоспроможності кожної особи, яка хоче взяти ці кредити. Прошу вас підтримати його. ГОЛОВУЮЧИЙ. "Європейська солідарність", Володимир Михайлович. Ніна Петрівна Южаніна.
14:21:16 ЮЖАНІНА Н.П. Шановні українці, інформація, яка накопичується в бюро кредитних історій, використовується банками та фінансовими установами для аналізу платоспроможностей позичальників, запобіганню шахрайству, підвищенню фінансової дисципліни, прискоренню ухвалення рішень при наданні кредитів. Чи існує проблема в діючому законодавстві? Звісно, існує, тому що базовий закон працює з 2005 року. І вже навіть це скликання декілька разів вносило до нього зміни. Які основні проблеми? Це підтримання актуальності інформації в реєстрах, а також відповідальність за передачу недостовірної інформації до бюро кредиторами, яких НБУ виводить з ринку. Що передбачено зараз в проекті 12260? Створюється правова колізія із прийнятим у першому читанні у листопаді 2024 року базового проекту 8153 про захист персональних даних, в якому імплементується загальний регламент про захист даних. Концепція регулювання бюро кредитних історій за проектом даним потребує узгодження в багатьох частинах. ГНЕУ у своєму висновку на 14 сторінках зазначає, що проекту бракує ясності, простоти викладення його положень, що впливає на доступність та рівень розуміння їх змісту, зважаючи на те, що адресатами закону є також громадяни, які зазвичай не володіють спеціальними знаннями та навичками. Ми також забули при розгляді цього проекту і про рішення Конституційного Суду 2013 року, який зазначив, що особа споживача вважається слабкою стороною в договорі та підлягає особливому правовому захисту з урахуванням принципів справедливості, добросовісності і розумності. Цього всього в проекті немає. Проект потребує доопрацювання до другого читання. В першому читанні наша фракції підтримати не зможе. ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, "Відновлення України", Мороз.
14:23:19 МОРОЗ В.В. Передайте Бурмічу Анатолію Петровичу, будь ласка. ГОЛОВУЮЧИЙ. Бурміч Анатолій Петрович.
14:23:27 БУРМІЧ А.П. Шановна президія, шановні колеги, я не буду повторювати всі позитивні сторони цього законопроекту, він корисний і його потрібно приймати. Я хочу звернути увагу лише на один момент. В цьому законі передбачено, саме законом ми закладаємо, що доступ до нашого бюро кредитних історій мають право і будуть мати доступ 29 країн. А в мене питання, а ми маємо до їхніх таких самих бюро кредитних історій доступ? Закон це не передбачає. Тому в першому читанні ми підтримуємо і будемо вносити правку про те, що цей обмін кредитними історіями через бюро відповідні і в цих країнах повинен бути на взаємній основі, на договірній основі, щоб ми теж могли тут в Україні викривати і мати інформацію про їхніх шахраїв. Тому що сьогодні дуже багато представників цих у нас працюють і в наглядових радах, і в різних дорадчих комісіях, і всюди, ми повинні мати про них інформацію. У першому читанні ми будемо підтримувати і вносити правки. Дякую. ГОЛОВУЮЧИЙ. Бакунець, будь ласка, "Довіра". Павло Андрійович.
14:24:52 БАКУНЕЦЬ П.А. Бакунець, "Довіра". Дякую. Звичайно, що сьогодні, коли дуже багато родин стикаються з великою проблемою, проблемою, що їхні родичі, на жаль, на превеликий жаль, через війну стають зниклими безвісти, в них дійсно є проблема щодо, власне, різних кредитів, різного шахрайства в родинах, де є зниклі безвісти. Тому цей законопроект про, власне, актуалізацію даних в бюро кредитних історій є важливий, бо з нього і фінансові установи, і банки будуть брати дані. Це допоможе родинам зниклих безвісти вирішити ці проблеми, які їм створюють шахраї, це допоможе правоохоронним органам боротися з шахрайством. Тому ми підтримуємо в першому читанні з доопрацюванням. Дякуємо. ГОЛОВУЮЧИЙ. Є ще бажаючі виступити? Будь ласка, "Батьківщина", одна хвилина, Крулько.
14:25:52 КРУЛЬКО І.І. Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Ну, здавалося б законопроект, який має нас наближати до права Європейського Союзу, і, дійсно, в ньому є і позитивні норми. Але в той же час я хочу звернути увагу, і до всіх колег я звертаюся. Шановні колеги, а ви знаєте, що цим законом розширюється перелік персональних даних, які особа змушена буде надавати кредитору, а також колекторним організаціям? Це інформація навіть про близьких родичів, які не є поручителями, це інформація про склад сім'ї, про всі доходи особи, яка навіть не є поручителем. Це не ті вимоги, які до нас ставить Європейський Союз при нашій інтеграції до ЄС. І у зв'язку із цим ми вважаємо, що ми не можемо знову тут приймати законопроекти, які розширюють можливості для колекторів, які завжди будуть у виграшній ситуації, і в той же час... ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування. Шановні колеги, займіть, будь ласка, свої місця. Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу проект Закону за реєстраційним номером 12260: проект Закону про кредитну історію. Прошу голосувати. 14:27:44 За-211 Рішення не прийнято. Так, секундочку. Пропоную направити цей законопроект головному комітету для підготовки на повторне перше читання. Прошу голосувати. 14:28:33 За-212 Рішення не прийнято. Пропоную повернути суб'єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання. Прошу голосувати. Ви на своєму місці зараз? Зупиніть голосування. Пане Гевко, ви на своєму місці зараз? Володимире, ви на своєму місці зараз? Будь ласка, система "Рада", місце народного депутата Гевка не працює, або, там, збоїть. Перевірте, будь ласка. І за Василевською-Смаглюк також. (Шум у залі) Не голосувати нічого? Нічого не голосувати? Колеги, ну, ми в процесі як би голосування, ми не можемо зараз зупинити його. Давайте вже доведемо це питання до фіналу якогось, далі будемо вирішувати. Прошу голосувати: повернути суб'єкту законодавчої ініціативи на доопрацювання. 14:29:58 За-218 Рішення не прийнято. Закон… (Шум у залі) Зараз, зараз. У нас ще є варіант опублікувати для всенародного обговорення. Може, на це будуть голоси. Давайте спробуємо, щоб не втрачати законопроект, люди працювали. Відповідно до статті 114, пункт 4, частина перша Регламенту, пропоную опублікувати для всенародного обговорення в "Голосі України" і подати на повторне перше читання законопроект реєстраційний номер 12260: проект Закону про кредитну історію. Прошу голосувати. 14:30:50 За-226 Рішення прийнято. Законопроект спрямовано на всенародне обговорення вперше в історії тринадцятого скликання… дев'ятого скликання тринадцята сесія. Бачите, тринадцята сесія вміє дивувати. Шановні колеги, хотів би повідомити вас, що розгляд питань порядку денного на сьогодні не завершено. Але ми перериваємо свою… Місію? Ні… (Шум у залі) Дякую всім за результативну роботу. Оголошую перерву. Дякую всім за результативну роботу. Оголошую перерву в нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Нагадую про необхідність непоширення інформації щодо його початку. Працюємо далі заради майбутнього нашої держави. Слава Україні!
|