ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ
(продовження)
Зал засідань Верховної Ради України
26 лютого 2025 року, 10 година
Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!
Шановні народні депутати, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.
Шановні колеги, звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Прошу всіх колег неухильно дотримуватися прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.
Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні, і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.
Шановні колеги, сьогодні день народження у наших колег народних депутатів України. Олексія Олександровича Леонова, "Слуга народу". (Оплески) Вітаємо. Олега Сергійовича Тарасова, фракція "Слуга народу", і Олександра Геннадійовича Пузанова, "Платформа за життя та мир". Давайте привітаємо наших колег, побажаємо їм міцного здоров'я, наснаги та плідної роботи на благо України. Вітаємо, колеги! (Оплески)
Шановні народні депутати, за парламентською традицією пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України.
(Лунає Державний Гімн України)
Шановні колеги, 26 лютого – День спротиву окупації Криму та міста Севастополя. Цього дня у 2014 році тисячі кримчан вийшли на мирний мітинг, аби відкрито та рішуче заявити про свою єдність і відданість Україні. Це був перший масовий прояв спротиву російській окупації, який показав, що Крим – це Україна. З окупації Криму почалась російська агресія, яка через 8 років переросла у жорстоке повномасштабне вторгнення. Сьогодні триває вже 1099-а доба героїчної боротьби України проти широкомасштабної збройної агресії Російської Федерації. Найкращі сини і доньки України захищають нашу незалежність.
Тому, шановні колеги, давайте вшануємо хвилиною мовчання світлу пам'ять полеглих захисників і захисниць, які стали на захист України і мирних громадян, які загинули від рук російських окупантів.
(Хвилина мовчання)
Шановні народні депутати, відповідно до статті 25 Регламенту Верховної Ради та рішення Погоджувальної ради депутатських фракцій і груп сьогодні відводиться до 30 хвилин для виступів народних депутатів.
Шановні колеги, я прошу народних депутатів записатися на виступи, до 30 хвилин, 3 хвилини на виступ. Будь ласка, прошу записуйтесь.
Будь ласка, слово надається Юнакову Івану Сергійовичу, фракція політичної партії "Слуга народу".
10:11:13
ЮНАКОВ І.С.
Слово передайте, будь ласка, Разумкову.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Разумков.
10:11:37
РАЗУМКОВ Д.О.
Колеги, в нас дуже багато роботи було на цьому тижні. Нарешті ви проголосували і Рада визнала, що Путін нелегітимно обраний Президент. Рік тому були вибори – ви знову за це голосуєте. Я думаю, що нікому в світі це не треба доводити. Лише Верховна Рада знову, знову, знову намагається щось зробити, аби просто щось зробити.
Але питання в іншому. Зараз багато розмов про надра. З цієї трибуни свого часу Президент розповідав про економічний паспорт українця. Він, мабуть, забув сказати, що економічний паспорт українця будуть видавати в Сполучених Штатах Америки і роздавати українські надра саме там.
Друге питання – це про те, що сьогодні ми багато критикуємо наших партнерів, Сполучені Штати Америки. А я думаю, що не туди звертається наша критика. Критика має звертатися до цієї трибуни, де знаходився Президент Зеленський і запропонував в 4 пункті Плану перемоги Зеленського надати всі корисні копалини нашим міжнародним партнерам, забувши запропонувати, як саме він це бачить, як саме він буде це впроваджувати, зробити єдину злагоджену позицію Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України і, ключове, того, хто є єдиним носієм влади в цій державі, – українського народу. Це забули зробити, тому що гралися в піар, а не гралися в стратегію, думаючи про те, що з американцями можна буде зробити так, як і з українським народом, пообіцявши одне, а зробивши інше.
Сьогодні ми маємо абсолютно іншу картину. На жаль, від нас хочуть отримати наші енергетичні ресурси, отримати наші рідкоземельні метали, отримати наші порти, але, на жаль, ми знову тут не бачимо гарантій, про які так само на своїй пресконференції заявляв Зеленський. Чи є гарантії, про які сьогодні пишуть всі світові видання, в цьому договорі, чи знову немає? Чи підпише їх Президент Зеленський, чи не підпише?
Можливо, було б варто все ж таки прийти до українського парламенту і хоча б поставити до відома Верховну Раду України, Кабмін і, ключове, український народ, що має планувати робити сьогодні центральна влада, коли поїде, а потім повернеться з угодою, яка, можливо, буде корисна їм, але не буде корисна українському народу і нашому майбутньому.
Ми маємо працювати з інвесторами. Ми маємо зробити все для того, щоб залучити сюди наших партнерів і з Сполучених Штатів Америки, і з Європи для того, щоб відбудовувати країну після завершення війни. Але це не означає, що сьогодні, як в останній день, діюча українська влада має розбазарити все те, що їй не належить, – належить Україні і українському народу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Леонов Олексій Олександрович "Слуга народу". Будь ласка, іменинник сьогоднішній. Вітаю ще раз.
10:14:46
ЛЕОНОВ О.О.
Шановні колеги, третя річниця неспровокованої широкомасштабної агресії Росії довела, що Україна має надійних союзників та партнерів. Саміт "Підтримай Україну" відвідали 13 лідерів з різних куточків світу, до Києва завітала глава Європейської комісії та президент Європейської ради. Ми щиро дякуємо всім хто підтримує принципову позицію Президента Зеленського, справедливий мир передбачає надійні гарантії безпеки.
Наша держава належить до демократичного світу, ми маємо державні інституції, які вільно обрали громадяни України. Так було, так є і так буде надалі, бо це свідомий історичний вибір українського народу. Ми, як ніхто інший, прагнемо закінчення війни. Але це має бути сильна угода, яка гарантуватиме Україні справедливий стійкий мир та безпеку.
Що означає стійкий мир? Насамперед те, що його умови забезпечать Україні повернення своїх територій та що репарації, стягнуті саме з Росії як з країни, що здійснила неспровокований акт агресії, що будуть впроваджені дієві механізми підтримки України в усіх життєво важливих сферах – від посилення оборони до відновлення економіки та соціальної інфраструктури. Що провину всіх, хто скоїв воєнні злочини, буде ретельно досліджено, і всі, кого визнають винним, понесуть законне покарання. І саме це стане персональною пересторогою для тих, хто в майбутньому вирішить, що агресія – це дозволений засіб задоволення схиблених амбіцій. Впевнений, що Верховна Рада докладатиме всіх зусиль для укладення мирної угоди, що гарантуватиме Україні безпеку.
Вічна пам'ять нашим полеглим героям. Нескінченна подяка нашим воїнам, усім, хто тримає та допомагає утримувати ту тонку червону лінію, що відділяє свободу від неволі, а життя від смерті.
Слава Збройним Силам України! Слава Україні!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народній депутатці України Іоновій Марії Миколаївні, фракція "Європейська солідарність".
10:17:09
ІОНОВА М.М.
Я прошу передати слово Олексію Гончаренку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій Гончаренко, будь ласка.
10:17:28
ГОНЧАРЕНКО О.О.
Шановні друзі, ми з вами кожен ранок тепер просинаємося, знаєте, коли ми засипаємо, просипається Америка і йдуть новини, йдуть заяви, виступи. Далі ми просинаємося, все це дивимося і як би намагаємося якось зрозуміти: що, як до чого.
Ми дізналися знову вночі, що наш Президент летить у Вашингтон, здається, вже в п'ятницю – це післязавтра. Про це знає весь світ, про це нічого не знає Україна, про це нічого не знає український парламент. Летить він туди не просто так, летить він туди підписувати якусь важливу угоду, про яку знов-таки знає весь світ, про яку нічого не знає Україна, про яку нічого не знає Верховна Рада України.
У мене просте питання, може, ви покажете нам цю угоду, пане Президенте, що ви збираєтесь підписувати, можна дізнатися, так? Чи це ви там про мінерали під власною якоюсь ділянкою земельною, під власною віллою в Італії, яка записана там на когось з вашої родини, чи де ви там, чим ви розпоряджаєтесь в цій угоді? Чи там українці ні до чого і Україна? Я взагалі, знаєте, от я дивлюся на все це – якийсь театр абсурду: як виходити тут і потужнічать і розповідати про потужні незламні плани мужності – то це наш Президент перший, він тут молодець просто, як вийти і розказати нам, що ти збираєшся підписувати у Вашингтоні, ми хочемо про це знати, українці хочуть про це знати, що в цій угоді, що вона нам дає. Казали, немає гарантій безпеки – не буде угоди, зараз кажуть, немає там ніяких гарантій безпеки. Що тоді там є, які обов'язки ми на себе беремо?
Я з колосальною повагою ставлюся до американських партнерів, і нам треба шукати можливість із ними працювати. Але це має бути реальна історія, коли ми маємо всі як народ України і представники народу України це знати. Верховна Рада України вже знає і впливає менше ніж журналісти, які просто мають можливість зайти в Білий дім і поставити питання якесь, бо ми в залі ніхто тут, ніхто. Але якщо ніхто – депутати, то це означає, а як же Президент ставиться до громадян. Він нам тут розповідав, всі ви – президенти, ви всі – президенти, українці. Та, може, він нас всіх візьме з собою у Вашингтон? Давай, набирай нас всіх і поїхали разом підписувати, бо ми ж всі – президенти.
Ну це якесь знущання над парламентаризмом, над Україною, над Конституцією України, над здоровим глуздом. Це просто ганьба!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Княжицький, будь ласка, Микола Леонідович, фракція "Європейська солідарність".
10:20:28
КНЯЖИЦЬКИЙ М.Л.
Шановні колеги! Сьогодні, 26 лютого, День спротиву окупації Криму. Цього дня 11 років тому в Сімферополі відбувся багатотисячний мітинг кримських татар і українців на підтримку територіальної цілісності України та проти введення позачергової сесії Верховної Ради Криму. В результаті сутичок двоє людей загинуло, декілька десятків зазнали поранення, згодом окупанти розпочали політичне судилище над кримськотатарськими активістами.
На сьогодні Крим покинуло орієнтовно 30 тисяч кримських татар. Арифметично, можливо, це не дуже велика цифра, але це 10 відсотків кримськотатарського народу. І цей процес триває. А ті, що не покинуть, вони поступово, особливо молоде покоління, будуть русифікуватися і втрачати свою національну ідентичність. Саме тому я пропоную формулу: нічого про Крим без кримських татар. Адже з анексії півострова, яка почалася в ці дні 11 років тому, і почалася відкрита збройна агресія Путіна проти України. Війна може завершитися, а не заморозитися, лише зі звільненням Криму, і тому ми повинні пам'ятати про киримли, і не просто пам'ятати, а посилювати їхні позиції, адже таким чином ми зміцнюємо і позицію України.
Наприклад, визнання кримських татар корінним народом України було прихильно сприйнято в Туреччині, а в Анкарі побачили, що дбаємо про інтереси киримли не на словах, а на ділі. Цього недостатньо. Потрібно зробити наступний крок: визнати Меджліс кримськотатарського народу політичним представником його інтересів. По суті, це парламент киримли, і тепер України має офіційно про це заяви.
Наступним кроком після визнання Меджлісу має стати проголошення кримськотатарської національної територіальної автономії. Ми можемо дискутувати про її параметри і механізми, але жодної суперечки не повинно бути з приводу того, що киримли мають право на свою автономію.
Крім морального аспекту існує цілком прагматичний український інтерес. По-перше, визнаючи кримськотатарську автономію, Україна чітко заявляє світу: ніхто не має права вирішувати долю півострова без інтересів врахування його корінного народу, права, якого вона послідовно захищає.
По-друге, таким чином вибивається один з головних російських пропагандистських козирів, що Крим – це нібито давня російська земля. Це не їхня земля, справжні господарі Криму – це киримли.
По-третє, наші відносини з Туреччиною стануть міцнішими, а в умовах, коли політика Білого дому стає менш прихильною до України та менш передбачуваною, це критично важливо для створення нових альянсів в протистоянні з Росією.
В усіх заявах Анкари підкреслюється, що Крим – це Україна. Президент Зеленський під час візиту до Анкари заявляв, що розглядає Туреччину, так само, як Євросоюз і Британію, гарантом безпеки, який може надіслати свій військовим контингент. Ця країна володіє для цього достатнім військовим ресурсом і підтримує наш вступ до НАТО. Визнання Меджлісу, проголошення національної територіальної автономії покращить наші стосунки з Туреччиною. І Мустафу Джемілєва, який є тут, надзвичайно шанують в Туреччині і в цілому світі. З його думкою формується і думка турецької еліти…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату Микиші Дмитру Сергійовичу, позафракційний. Будь ласка.
10:24:01
МИКИША Д.С.
Прошу передати слово Разумкову Дмитру Олександровичу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Разумков Дмитро Олександрович.
10:24:21
РАЗУМКОВ Д.О.
Шановні колеги, ми за угодами, за санкціями РНБО, за всім іншим, що відбувається в державі, забули про військових, про тих, хто сьогодні не сидить в теплій залі Верховної Ради, ні на четвертому, ні на другому поверсі Офісу Президента, 28-го не поїде в Штати щось підписувати, а сидить в окопах, де мороз, де холодно, де страшно, як кожній нормальній людині, і де можуть вбити, і ці шанси набагато більші, аніж в Києві, щонайменше поки що.
Але давайте поговоримо про інакше. Сьогодні я їду в Раду і мені пишуть хлопці з погранців, які кажуть, що ідуть затримки по виплаті по 100 тисячах бойових. Якщо це неправда, я прошу тоді офіційно спростувати і сказати, що затримки по виплатах не відбувається, вони відбуваються так само в ті самі строки, в які відбувалися в минулому році, без жодних затримок по виплатах бойових.
Друге. Давайте пригадаємо, я розумію, що Президенту зараз не до цього, але йому вже п'ятий чи шостий місяць не до цього: він не підписує закон, за який проголосувала вся Верховна Рада, який дозволяє зараз проводити далі мобілізацію 18-річних, які обмежено придатні, який лежить в Офісі Президента, за який проголосувала вся Верховна Рада, який обіцяла хлопцям, і досі не виконує.
Вони знаходять кошти на те, щоб запустити окремий проект про мобілізацію 18-25 років, виплачуючи мільйон гривень, гарантуючи компенсацію по іпотеці, навчанню і, головне, демобілізацію через 12 місяців. А тим, хто воює з першого дня, прийшов добровольцем, в тому числі тим, кому 18 років, таких привілеїв не дають. А скажіть мені, будь ласка, як далі ці хлопці будуть знаходити спільну мову в тих підрозділах, в яких вони будуть нести службу? Чи в нас знову влада вирішила поділити вже не лише українське суспільство, а й українську армію, на категорію, на сорти? Ті, хто прийшов в 2025 році, будуть мати набагато більше повноважень і можливостей, аніж ті, хто прийшов 24.02.2022 і вже не перший рік воює на фронті, не маючи сьогодні достатніх виплат, які обіцяв Зеленський, в 200 тисяч, не маючи демобілізації, яку ви обіцяли в цій залі, спочатку в грудні, потім в березні, зараз в квітні. Після цього ви скажете – у вересні, а після цього скажете – у жовтні, або не скажете взагалі ніколи. Тому що у вас геніальна ідея затягувати демобілізацію, наскільки це можливо.
І наслідки всього цього сьогодні бачать хлопці на фронті, коли вже стало не до них. Повірте мені, якщо не буде їх, не буде держави.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається народному депутату Мазурашу Георгію Георгійовичу. Будь ласка.
10:27:28
МАЗУРАШУ Г.Г.
Георгій Мазурашу, "Слуга народу", 203 округ. Я традиційно хотів би передати деякі тези від помічників, родичів, друзів, знайомих з передової про те, що їх там хвилює в контексті роботи Верховної Ради.
Їх хвилює, наприклад, чому ми досі не ухвалили рішення, які дозволили би завозити з нульовим розмитненням авто для використання у Збройних Силах України. Їх хвилює питання індексації виплат, тому що ті 30, 100 тисяч зарплати 24.02.22 і 28-го, коли вони були запроваджені, і сьогодні – це різні речі. Їх хвилює питання справедливості всередині країни, коли в держсекторі деякі отримують сотні тисяч, а то мільйон і більше у воюючій країні. Це аморально, аморально високі зарплати, а військовим ми навіть не проіндексували ці виплати. Їх хвилює питання єдності всередині суспільства і щоби у Верховній Раді не говорили з трибуни про єдність, а насправді працювали на розрив країни і суспільства, а навпаки працювали на єднання навколо справи оборони.
Я можу сказати і про те, що хвилює наших з Володимиром Олександровичем виборців з 203 округу, з якими я активну комунікую, в контексті тієї ж угоди потенційної щодо рідкоземельних металів, інших цінних копалин. Ні, наші виборці не почуваються співвласниками цих копалин, тому що вони їх туди не закопували. Вони переймаються питанням безпеки для нашої країни. І так, в Конституції написано, що це об'єкт права власності, а не власність українського народу, і ними управляють відповідно уповноважені.
Так, угода має бути якомога вигідніше, але ми думаємо зараз про питання безпеки для нашої країни майбутнього, перспектив на майбутнє для нашої країни. Нам треба робити все для того, щоб ми були якомога сильнішими в протистоянні агресору, а для цього треба припинити ганебну "бусифікацію" і перейти до формування сил оборони на мотиваційній контрактній основі. Нам треба бути реалістами і не ганьбити державу такими ганебними речами, як "бусифікація".
І міністр єдності національної сказав, що є пропозиція повертатися українцям з-за кордону під обіцянку там бронювання і тому подібне. Віктор Блоцький, керівник одного держпідприємства, давно запропонував залучати наших громадян до роботи на наших держпідприємствах на Заході. Але громадяни не повірять владі, цій обіцянці, тому що бачать "бусифікацію". Для того, щоб українці не тікали з України і поверталися в Україну, треба припинити "бусифікацію" і показувати нам приклад єднання навколо справ оборони, і скасувати…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Далі замість Безгіна – Пушкаренко. Будь ласка.
10:30:42
ПУШКАРЕНКО А.М.
Шановні колеги, дорогі українці, вже певний час ми спостерігаємо в північних областях нашої держави напругу, що стосується соціальних гарантій, соціальних виплат для людей, які проживають на постраждалих від Чорнобильської катастрофи територіях. Ми разом з колегами М'яликом, Констанкевич, Ольгою Смаглюк, Цибою вирішили втрутитися в цю ситуацію, адже ми бачимо, що на сьогоднішній день уряд не вживає дієвих механізмів і його рішення, на жаль, не є настільки прозорими, як би хотілося, для людей і для підтримки громадян.
Історично склалося, що люди, які проживають на радіаційно забруднених територіях, мають гіршу статистику по онкології, по інших суміжних захворюваннях внаслідок радіаційного забруднення і держава зобов'язана сьогодні підтримувати цих людей, адже ці доплати йдуть сьогодні у Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській, Чернігівській областях, йдуть сьогодні на здоров'я, лікування цих людей, це не якісь забаганки.
Але розуміючи, що ситуація сьогодні в державі складна, у нас війна і пріоритет – це Збройні Сили, ми не повинні все одно забувати про цих людей. Тому наша сьогодні пропозиція, і ми дали уряду час до 26 квітня, ініціювавши і провівши нараду під головуванням пана Корнієнка, першого віцеспікера, що ми вимагаємо дієвих кроків. Натомість ми сьогодні працюємо над тими кроками, які ми готові законодавчо врегулювати.
Мова йде і про те, що місцеві органи і громади, і обласні ради повинні також будуть розділити відповідальність і також разом з державою підтримати цих людей. Ситуація, яка сьогодні склалася з верифікацією тих громадян, які проживають на цій території, адже зловживання сьогодні окремими посадовими особами привели до того, що тих людей, які проживають, начебто проживають, стало в десятки разів більше. На жаль, від цього постраждали саме ті люди, які проживають і які втратили ту підтримку, яку сьогодні ми повинні і ми обов'язково будемо повертати, нехай і поступово.
Сьогодні готуються за нашої ініціативи з колегами зміни до постанови уряду, де дозволять Державній міграційній службі верифікувати цих людей по спрощеній процедурі, адже свого часу, на жаль, органи місцевого самоврядування не внесли відповідні дані з будинкових книг і сьогодні багато людей загубилися. Ми сьогодні працюємо над тим, щоб максимально швидко, змінивши постанову, дозволити людям і Державній міграційній службі це робити напряму.
Також що стосується посилення підтримки ліквідаторів. Ми також очікуємо конкретні кроки від уряду до 26 квітня, інакше ми будемо діяти напряму. Ліквідаторів і їхнє забезпечення також треба посилити.
І що стосується, останнє, дослідження радіаційно забруднених територій. Це має бути прозоро і відкрито.
Дякую. Слава Україні!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!
Будь ласка, слово надається Василю Івановичу Мокану, фракція "Слуга народу".
10:33:53
МОКАН В.І.
Прошу Разумкову передати слово, будь ласка.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Дмитро Олександрович Разумков.
10:34:06
РАЗУМКОВ Д.О.
Да, бачились. Добрий день. Але давайте поговоримо ще про одну галузь, яку ви планомірно знищуєте, шановні колеги, – це наш бізнес, бізнес, який забезпечує армію. Тут, в залі, багато тих, хто проголосував за підняття податків в минулому році. Завдяки вам лише за січень 61,5 тисяча людей залишилась без роботи, 61,5 тисяча ФОП закрилась, за грудень їх було 21,5, якщо не помиляюсь. Тобто за декілька місяців ваших успішних реформ ви знищили мінімум 100 тисяч робочих місць. Чому я кажу мінімум 100 тисяч робочих місць? Тому що дуже часто ФОП брали людей на роботу, забезпечуючи їх ресурсом для життя, тим, чим сьогодні не може допомогти або не хоче допомогти українська влада. Це родини, які виживали за рахунок фінансів, які отримували ці ФОП. Ці люди наповнювали бюджет, з якого фінансувалась українська армія. І саме завдяки тому, що вони закрилися, ми сьогодні говоримо про затримку зарплат і виплат по бойовим для наших захисників, щонайменше, якщо ми говоримо про прикордонників. Хоча, наскільки я розумію, ця тенденція поширюється і на Збройні Сили України. Якщо ні, є представник комітету профільного, можна запросити міністра оборони, хай скажуть, що це неправда, нададуть відповідну інформацію і підтвердять, що виплати відбуваються так само, як це було раніше.
Ви сьогодні розповідаєте міжнародним партнерам, що сюди мають заходити з інвестиціями. При такій системі оподаткування, при таких реформаторах жодна нормальна компанія до вас не зайде. Тому що так, як у вас змінюються відносини до бізнесу, так, як Президент на початку повномасштабки пообіцяв про зменшення податків до кінця війни плюс щонайменше рік після нашої перемоги. Наплювали, збрехали і повернули до довоєнного рівня. Потім сидів тут прем'єр і розповідав, що більше ніколи до кінця війни підніматися податки не будуть. Знову збрехали. За тиждень брехав, там сидів, розповідав – ми навіть не розглядаємо підняття податків.
Я розумію, що вам зручно під час війни так поводитися з українським бізнесом. Але якщо ви сподіваєтесь, що до вас прийде нормальний іноземний бізнес і буде далі це ковтати, ви глибоко помиляєтесь, цей бізнес проковтне вас, проковтне такі реформи і ваше податкове законодавство, він не буде закривати 61,5 тисячу ФОП, він закриє тих реформаторів і всіх тих, хто заважає розвиватися нормальній економіці в нашій державі. Я думаю, що за це треба буде відповісти, відповісти перед людьми, перед бізнесом і перед захисниками, яким сьогодні затримують зарплату.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається народному депутату Ігорю Гузю, "Партія "За майбутнє".
10:37:09
ГУЗЬ І.В.
Савчук.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Савчук. Будь ласка, Оксана Савчук.
10:37:25
САВЧУК О.В.
Оксана Савчук, Всеукраїнське об'єднання "Свобода". Я хочу сьогодні найперше подякувати всім українським військовим, які дають нам можливість працювати сьогоднішнього дня. А також хочу привітати 128-му бригаду ТрО, яка створилася 3 роки тому у місті Дніпрі. Так сталося долею, що мені доводилося не раз там бувати, оскільки сьогодні там проходить службу лідер нашої партії Олег Тягнибок. І я вітаю всіх хлопців, які є в цій бригаді, а також всіх військових, друзів, побратимів, які сьогодні тримають фронт.
У цей непростий час дуже складно зрозуміти, але водночас дуже просто усвідомити одні речі: війна триває не 3 роки, і не 11, і не 10, вона триває не з окупації Криму і не з бойових загонів у 2014 році, де ми вправно тримали стрій, війна з Росією триває більше 800 років. Це війна є світоглядна й ідеологічна. Все життя Російська імперія намагалася знищити Україну. Все життя ми були для них тими, хто не мав право на незалежність. Нас морили голодом, нас знищували, вбивали нашу інтелігенцію, намагалися перехрестити, перейменувати наших дітей, намагалися знищити нашу культуру. Але попри всі складнощі, з цього нічого не вийшло. Тому що Україна – це держава, яка створена набагато раніше ніж Московія. Коли ми мали свій тризуб, такої держави як Московія, взагалі не існувало. І це є ті світоглядні речі, які сьогодні мають допомогти нам визначатися у складні часи.
Ви знаєте, дуже важливо, щоб ми шукали тих союзників, які справді готові змінити хід історії. І ви знаєте, хто наш найосновніший сьогодні союзник? Це українське військо. Це українська сильна нація. Це ті кити, на яких ми справді можемо перемогти. Тому що доля війни визначиться на полі бою. І я закликаю всіх не шукати месій і не думати, що в цій складній ситуації одна людина щось змінить. Змінить ситуацію ціле стійке українське суспільство, українська армія, наша віра в Господа Бога. І повірте, тримаємо міцно стрій, пам'ятаємо живих, мертвих і ненароджених. Перемога обов'язково буде.
Слава Україні!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, і завершальний виступ – Перебийніс Максим Вікторович, фракція "Слуга народу". І після цього будемо голосувати, прошу народних депутатів вже займати свої місця.
Гетманцеву передаєте, так. Будь ласка, Гетманцев. Шановні колеги, після цього виступу будемо голосувати, займіть свої місця, будь ласка.
10:40:39
ГЕТМАНЦЕВ Д.О.
Шановні колеги, ми перебуваємо сьогодні з вами в часи найбільшої турбулентності, напевно, з 22-го року з лютого місяця. І, насправді, вона стосується всього: від фронту до міжнародних відносин і, безперечно, до фінансів. І саме тому в епоху цієї великої невизначеності ми повинні сконсолідуватися в сфері публічних фінансів, ми повинні рахувати кожну копійку. І дійсно повинні об'єднати наші зусилля в тому, аби гроші державні використовувалися ефективно.
Насправді ми маємо цілий ряд бюджетних програм, які пройшли через Верховну Раду і були затверджені бюджетом на 25-й рік, які сьогодні використовуються неефективно. Якщо ми говоримо про ці програми, то за два місяці цього року п'ята частина всіх бюджетних програм не була затверджена Міністерством фінансів. Всього в бюджеті передбачено 453 програми. Взагалі не подані паспорти на 61 програму, а з тих, що подані, затверджені тільки 72 відсотки. Хто відповідає за таке неефективне використання державних коштів в ті часи, коли кожна копійка потрібна армії? Хто відповідає за те, що ми не використовуємо ті гроші на ті програми, які вкрай потрібні?
Потім питання ефективного використання. Ми маємо ті програми, які вкрай потрібні бізнесу. Наприклад, програма "5-7-9". Вона не профінансована, і заборгованість по цій програмі складає 10 мільярдів гривень. В той же час, коли ми знаходимо гроші на ті програми, які є абсолютно неефективними для нашого бізнесу, наприклад, Національний кешбек, який справляє вплив на збільшення ВВП в межах статистичної похибки.
Я переконаний в тому, що ми повинні витрачати гроші результативно і ефективно, і в першу чергу на державну службу. І великий потенціал є у скороченні видатків на державний апарат шляхом скорочення тих, хто є неефективними, і збільшення заробітних плат відповідно тим, хто залишиться і хто працює дійсно на державу.
Величезний потенціал є в детінізації. Це збільшення доходів державного бюджету, і ми очікуємо від наших фіскальних та правоохоронних органів цього року плюс 4 мільярди, щонайменше 4 мільярди доларів до державного бюджету перевиконання за рахунок детінізації, зважаючи на рівень перевиконання минулого року. Ми повинні об'єднати наші зусилля. Ми повинні сконсолідуватися зараз, адже зараз у нас найнебезпечніші для нашої незалежності часи.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, ми завершили обговорення. Прошу народних депутатів зайняти свої місця. Шановні колеги, ми завершили обговорення, яке надається за Регламентом.
Відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань порядку денного я пропоную провести сигнальне голосування. Я нагадую, що необхідно одночасно утримувати сенсорну кнопку та зелену кнопку "За" до появи результату голосування на табло.
Шановні колеги, займіть, будь ласка, свої місця. Я прошу взяти участь у сигнальному голосуванні. Прошу голосувати. Прошу взяти участь у сигнальному голосуванні.
10:44:30
За-246
Проти – 12, утримались – 0, не голосували – 54.
Шановні колеги, перелік питань, який був попередньо узгоджений Погоджувальною радою, вам надано. Я нагадаю, що ми знаходимося в розгляді питання 12368-1. Ми пройшли всі поправки, які були відхилені комітетом, вчора вони ставилися на врахування. Займайте своє місце. Далі, сьогодні ми будемо говорити про поправки на підтвердження, якщо вони будуть.
Поки інформація в мене така. Замість низки поправок на підтвердження – 6 хвилин виступ Разумкова, після цього всі решта поправок – це Власенко, 5 хвилин, і буде ставити з тих поправок п'ять поправок на врахування. Починаємо з виступу Разумкова, потім 5 хвилин – Власенко, потім одразу голосуємо п'ять поправок і голосуємо закон в цілому.
Будь ласка, Дмитро Олександрович, до 6 хвилин.
10:45:29
РАЗУМКОВ Д.О.
Дивіться, у нас "кожен з нас Президент" – це пролунало з трибуни Верховної Ради, коли була інавгурація Зеленського. Правда, класні слова. Єдина проблема, це були просто слова. Тому що коли ми говоримо про "кожен з нас Президент", Президент забуває, що надра належать не йому як єдиному Президенту, а належать українському народу як єдиному носію влади. Саме тому Президент сьогодні вирішує це без народу, без Верховної Ради України, без Кабміну.
І взагалі дивлячись на сьогоднішні виступи представників влади, в мене таке враження, що ви вже перейшли до опозиції, поки що тільки що до Кабміну. Коли ви тут виступаєте і розповідаєте те, що у вас немає якихось програм, так це ж ваша зона відповідальності, те, що у вас немає грошей, – це ваша зона відповідальності. Це ви попіднімали податки і познищували бізнес, він позакривався і повиїжджав з держави. Це ж не опозиція зробила – це зробили ви. І коли вам говорили це не робіть, ви розповідали, що ви знаєте, що ви все вмієте і що вам на це вистачає мізків. Практика показує інше. А сьогодні ви виходите на трибуну і починаєте розповідати, що, ой, якось невдобно вийшло.
А ви могли прораховувати на один, на два кроки попереду? Ви могли як влада, як Президент України, коли презентували потужний план стійкої перемоги чи переможний план стійкої потужності з цієї трибуни, розуміти, що коли ви пропонуєте президенту, майбутньому президенту Трампу, знаючи його підходи до угод, до побудови бізнес-моделей, до великого досвіду, який в нього є в цьому плані, пропонуючи "ми вам віддамо наші ресурси", ну, намалювати хоч якийсь папірець, як це має розвиватися, як ви це бачите. Тому що партнери зробили так, як вони зробили, і зробили достатньо вигідно для себе. Я не впевнений, що вигідно для України, але для себе вигідно. Вони взяли вашу пропозицію, взяли пропозицію Зеленського і йому повернули. І повернулись з тими умовами, які вони хотять, а не такі, як були б вигідні українському народу.
Чому не можна було, чи на це не вистачає розуму намалювати план, що ви пропонуєте? Що ви пропонуєте інвестиції, що ви просите гарантії під ці інвестиції, що ви просите спільного результату, спільного видобутку і довготривалої стратегії, яка б дала вигоду і українському народу, тому що давайте розуміти і бути відвертими, у нас немає сьогодні можливостей залучити внутрішні інвестиції завдяки вашим реформам для розвитку українського бізнесу, розвитку українських копалин, розвитку української інфраструктури, відновлювальної енергетики тощо. Ви, правда, знаходите гроші по 600 мільйонів доларів, які викидаєте в Болгарію, купуючи рашистські енергетичні блоки, які незрозуміло, коли поставите і як будете використовувати, і чи взагалі вам дозволить Росія це робити, і яке там наповнення. Але ви це робите, тому що це дуже класна схема, на якій можна не погано заробити. А заробляти багато хто вже навчився, особливо на війні і під час війни.
Так повертаючись до партнерів. Ви думаєте, що можна так само з ними поводитися, як ви поводитесь з українським народом? На жаль, для нас ні, тому що там достатньо зубасті люди, які вміють досягати свого результату. А потім всі виходять і розповідають про те, що ми це не підпишемо, поки там не буде гарантій. Я правильно розумію, що Зеленський, поїхавши 28 лютого, якщо поїде 28 лютого, не підпише ці угоди, якщо там не буде гарантій безпеки з боку Сполучених Штатів Америки? Хотілося б це почути від Президента, від людини, яка несе за це відповідальність, яка б мала прийти до стін Верховної Ради і розповісти українському народу, як це буде відбуватися.
По-друге, ми багато в цій залі говорили про гарантії безпеки. Я вам нагадую, я не знаю, чи монобільшість про це знає, чи знають люди, які нас дивляться, у нас є гарантії безпеки, у нас їх чи 28, чи 29 двосторонніх договорів безпеки, підписаних Зеленським з різними країнами. 28, 29. А чому в нас війна досі триває за цією логікою? У нас же все добре, у нас стільки гарантій безпеки і стільки країн-партнерів, які мають за нас заступитися під час повномасштабного вторгнення, яке сьогодні йде. А знаєте, чому? Тому що там немає і одного слова в жодному з цих документів – гарантій безпеки. Два слова. Їх немає в жодному, в жодному з документів. Причому зобов'язання по гарантіях безпеки дуже часто там більші від України, аніж перед Україною.
Ми такі самі будемо гарантії підписувати 28 лютого чи іншою датою, чи ні? Там будуть реальні безпекові гарантії чи ні? Чи ми знову повернемося, як з Будапештським меморандумом або з двосторонніми гарантіями безпеки Зеленського, і не будемо мати ні гарантій, ні майбутнього, ні інвестицій, ні розвитку, ні нових досягнень, які б мала пройти Україна після завершення війни.
Ми всі з вами хочемо миру. Ми хочемо, щоб перестали гинути наші діти, щоб перестали гинути наші військові, наші близькі, наші друзі. Але іноді виглядає, що на цій війні багато кому дуже зручно заробляти, заробляти або політично, або у владі, або кишуючись на майбутнє. Хотілося б, щоб все ж таки це завершилось.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Сергій Володимирович Власенко з місця, до 5 хвилин. А потім п'ять поправок. Ваші поправки: 32, 62, 63, 64, 65, 66. Правильно?
Будь ласка, Сергій Володимирович.
10:51:41
ВЛАСЕНКО С.В.
Дякую, шановний пане Голово. Я думаю, що нам треба все-таки перейти до обговорення законопроекту про утворення та функціонування судів. Хоча питання з корисними копалинами, звичайно, є дуже важливим.
Колеги, я просто хочу вам нагадати, що декілька тижнів назад, коли Кабмін вніс у сесійну залу Верховної Ради абсолютно неконституційний Закон про створення Вищого адміністративного суду, Верховна Рада тоді набралася політичної мужності, здоровий глузд переміг, і тоді не проголосували за абсолютно неконституційний законопроект Кабміну, підтримали альтернативний законопроект мого авторства. Але я хочу сказати, що історія ж на цьому не закінчилась. В подальшому, я хочу нагадати, що тоді комітет не приймав рішення застосовувати 116-у, але в мій законопроект напхали норм і перетворили його знову на абсолютно неконституційний законопроект Кабінету Міністрів України. І для того, щоб Верховна Рада була послідовною, шановні колеги, нам треба зараз буде провалити декілька поправок. Я прошу не підтримувати поправки, які я буду ставити на підтвердження, і тоді, можливо, ми хоча би трошки ситуацію з цим законопроектом виправимо.
Я звертаю увагу Голови Верховної Ради, що це також є порушенням Регламенту, а також є підставою для подання відповідної постанови, яка буде вимагати скасування голосування у випадку, якщо законопроект буде підтриманий. Але я ще раз підкреслю, щоб Верховна Рада України була послідовною, цей закон не можна в такому вигляді підтримувати, бо тоді Верховна Рада буде протирічити сама собі. Тому що декілька тижнів назад ви не підтримали абсолютно аналогічний законопроект Кабміну.
Дякую, шановний пане Голово. Я хочу розпочати не з 32-ї – з 62-ї поправки і прошу мені дати 1 хвилину.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.
Шановні колеги, я прошу вас зайняти свої місця. Зараз народний депутат Власенко Сергій Володимирович буде ставити поправки, які враховані комітетом, він буде ставити це рішення на підтвердження. Треба щоб ви почули аргументацію одної сторони, аргументацію другої і прийняли рішення.
Будь ласка, 62 поправка, Сергій Володимирович.
10:53:59
ВЛАСЕНКО С.В.
Да, дякую, шановний пане Голово. Я, виступаючи минулий раз, коли презентував свій законопроект, сказав, що неможливо, щоб судова система функціонувала наступним чином: що всі судді, суди адміністративної юстиції обираються в один спосіб, а в одному суді і абсолютно інша процедура обрання суддів. Нам же пропонують в 62 поправці якраз застосувати якусь спеціальну процедуру обрання суддів з якимись там незрозумілими міжнародними експертами, з їх переважною роллю і так далі, і так далі.
Я ще раз, я неодноразово говорив про те, що українці – це велика нація, яка сьогодні боронить принципи Європи і Європейського Союзу і гине за це. Тому якщо українці здатні гинути за європейські цінності, то українці здатні самі реалізувати європейські цінності в Україні.
Прошу не підтримувати цю поправку. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, коротко позиція комітету по 62 поправці, і голосуємо після цього. Колеги, займіть свої місця, зараз будемо голосувати. Будь ласка.
10:55:00
МАСЛОВ Д.В.
Да, дякую. Шановний пане спікере, шановні колеги, 62 поправка, 62 пропозиція. Це комітетська пропозиція, вона комітетом врахована, і тому прошу натиснути і підтримати її зеленою. Вона передбачає організаційні засади роботи Експертної ради – допоміжного органу в процесі відбору суддів цих двох майбутніх судів, спеціалізованих адміністративних. І вона якраз про відкритість, що має транслюватись засідання в онлайн-режимі, що організаційне забезпечення здійснює Державна судова адміністрація. Ми ж всі з вами хочемо, щоб це був відкритий і прозорий процес. Тому, власне, комітет вирішив її врахувати, і вас також прошу зеленою її підтримати.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 62 поправка авторства Маслова і всього комітету. Це комітетська поправка. (Шум у залі) Ну, не усього, добре. Маслова і колег. Шановні колеги, комітетом вона була врахована. Народний депутат Власенко просить поставити це рішення на підтвердження.
Я ставлю 62 поправку на підтвердження. Прошу голосувати, колеги.
10:56:35
За-252
Рішення прийнято.
Сергій Володимирович, наступна ваша поправка. 64-а, правильно?
10:56:41
ВЛАСЕНКО С.В.
32-а, пане Голово.
ГОЛОВУЮЧИЙ. 32-а, добре.
ВЛАСЕНКО С.В. 32 поправка.
Колеги, насправді створюється якийсь невідомий спеціалізований суд. Як правило, спеціалізовані суди мають вищий статус, і статус, як правило, касаційної інстанції.
Я не зовсім розумію, що таке спеціалізований суд. Адміністративний спеціалізований суд – це якась тавтологія, розумієте? Він або адміністративний, або спеціалізований. Адміністративний і спеціалізований – це просто юридичний нонсенс. Тому я прошу не підтримувати також цю правку і не голосувати за неї. Бо суд адміністративний треба створити, але він точно не буде адміністративний і спеціалізований.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету. Шановні колеги, слухаємо, і після цього голосуємо.
10:57:30
МАСЛОВ Д.В.
Дякую. 32 правка була врахована частково комітетом. Те, про що говорив виступаючий, який ставить правку на підтвердження, про спеціалізацію. Дивіться, чому назва "спеціалізований"? По-перше, в Києві є окружний і буде зареєстрована юридична особа вже Київський міський окружний адміністративний суд, другий київський – нелогічно. Це перше.
Чому спеціалізований? Нагадаю, що цей суд, ці два суди створюються на заміну ОАСК, який був ліквідований, і їм передається лише певна категорія найважливіших справ, пов'язаних з оскарженням рішень органів центральної влади. Тому в них категорія справ буде не така, як в усіх інших судів, тому він має в назві "спеціалізований". Тому, власне, отака позиція.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, я прошу народних депутатів не відходити, займіть свої місця. 32 поправка авторства Стефанчука Миколи. Комітетом вона врахована частково. Народний депутат Власенко просить поставити цю поправку, це рішення комітету врахувати частково на підтвердження. Я ставлю 32 поправку в редакції, в якій вона врахована частково, на підтвердження. Прошу голосувати.
10:59:04
За-259
Рішення прийнято.
Сергій Володимирович, може, перейдемо вже до голосування? Ще. Будь ласка, Власенко.
10:59:11
ВЛАСЕНКО С.В.
Ще трошки, вже потерпіть мене, пане Голово.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Із задоволенням.
ВЛАСЕНКО С.В. 64-а… задоволення не гарантую, 64 поправка.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я гарантую.
ВЛАСЕНКО С.В. 64 поправка, вона також стосується роботи Експертної ради. Шановні колеги, за тим текстом, який вам пропонують, Експертна рада, вона не є ніяким допоміжним органом. Вона має вирішальний вплив на формування цих двох судів. Ця Експертна рада буде приймати рішення, яке буде обов'язковим для ВККС і ВРП, і вони не зможуть призначати туди тих суддів, яких заблокує Експертна рада.
Я ще раз підтверджую, це абсолютно неконституційно ви проголосувати проти цього два тижні назад. Якщо ви проголосуєте за це сьогодні, ну окей, голосуйте сьогодні так, завтра так, працюйте як флюгер. Але я ще раз підкреслю, це протирічить українській Конституції – раз, висновкам Венеційської комісії – два, здоровому глузду – три і вашому попередньому рішенню – чотири.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Володимирович, це 64-а, я уточню, так, 64-а. А то ми в задоволенні забули номер сказати.
Будь ласка, позиція комітету.
11:00:20
МАСЛОВ Д.В.
Дякую. Це пропозиція, подана Кабінетом Міністрів України, вона врахована частково комітетом. Тут зменшений строк дії цієї ради, замість 6 років комітет прийшов до висновку, що 3 роки достатньо для того, щоб сформувати повноцінно цей суд. І вона регламентує діяльність і проведення конкурсних процедур, особливості, на посаду в цей надзвичайно відповідальний суд, і діяльність Експертної ради, яка утворюється.
Власне, Експертна рада в разі надання негативного висновку стосовно кандидатів, засідання проводиться спільно з Вищою кваліфікаційною комісією суддів, Експертною радою. І тоді разом з Вищою кваліфікаційною комісією вони приймають рішення про проходження такого кандидата.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Денис Вячеславович.
11:01:16
МАСЛОВ Д.В.
Я хотів сказати, що це ще в меморандумі з МВФ є певні посилання на це. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, 64 поправка авторства Кабінету Міністрів України, вона врахована частково. Народний депутат Власенко просить поставити це рішення щодо часткового врахування на підтвердження. Ставлю 64 поправку, яка врахована частково, на підтвердження в редакції, в якій вона врахована комітетом, частково тобто.
Прошу голосувати.
11:01:52
За-259
Рішення прийнято.
Сергій Володимирович, будь ласка, номер поправки.
11:01:57
ВЛАСЕНКО С.В.
65-а. Я думаю, що на тому, на тому ся кінець, як кажуть у Львові.
Колеги, я бачу, що немає жодного потенціалу, що Верховна Рада працює флюгером, що Верховна Рада сама собі протирічить, що Верховна Рада спочатку голосує проти, потім голосує за.
Я єдине, що хотів би ще раз зазначити, що в такій редакції цей законопроект не має до мого законопроекту ніякого відношення, його просто переробили всупереч вимогам Регламенту, його просто переробили всупереч вимогам статті 116. Якщо законопроект буде проголосований, а скоріш за все він буде проголосований в такій неконституційній формі і з порушенням Регламенту. Я вимушений буду подавати постанову, яка буде вимагати скасування цього голосування.
65 поправка – це поправка знову-таки про міжнародних експертів, які абсолютно точно є неконституційним органом, мають вирішальний вплив на формування судової системи, протирічать висновку Венеційської комісії і вашому попередньому рішенню. Я бачу, що... я прошу...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Поставити, так, Сергій Володимирович? Шановні колеги, 65 поправка авторства Радіної. Будь ласка, займіть свої місця. Комітетом вона врахована частково. Народний депутат Власенко просить це рішення комітету про врахування частково поставити на підтвердження. Ставлю на підтвердження. Будь ласка, 65 поправка, ставлю на підтвердження в редакції, в якій вона врахована частково. Прошу голосувати.
11:03:35
За-250
Рішення прийнято.
Шановні колеги, ще ми домовлялися 2 хвилини – Артур Герасимов. Що? Що? Ви сказали одну поправку на голосування. А справа в тому, що всі вже використав Сергій Володимирович. Ні, так от він лист мені прислав. Замість цих поправок він прислав лист. Я даю...
Будь ласка, Артур Володимирович, що ви хочете? Ви хочете виступити? Давайте 2 хвилини. Давайте.
11:04:05
ГЕРАСИМОВ А.В.
Шановний Руслан Олексійович, по-перше, я би хотів, щоб ви реально зайнялися тим, щоб депутати не палили в залі пленарних засідань і не палили в кулуарах. Наприклад, ваш рідний брат Стефанчук. Зробіть йому зауваження, щоб він перестав палити тут і ганьбити, ганьбити статус народного депутата.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Він сидить.
ГЕРАСИМОВ А.В. Це перше.
Друге питання. Значить, Руслан Олексійович, одразу вам кажу і, шановні колеги, вам хочу сказати, що попри запевняння з боку Голови Верховної Ради, що це погоджено з міжнародними партнерами, у нас немає жодного письмового документа про такі погодження. Це вам просто для інформації, щоб ви зважено приймали рішення. Саме тому правильним рішенням було би відкласти розгляд цього і перейти до прийняття цього закону тоді, коли у нас будуть письмові документи, бо вже багато разів нам з вами тут казали, що все погоджено, а після того приходилося відкочувати прийняття законів у цій залі. Пам'ятаєте про Конституційний Суд? Може, вже забули цю історію? Але тоді нас теж запевняли, що все погоджено. Ще раз вам хочу сказати, тим, хто збирається голосувати за цей законопроект, жодного письмового документа відносно цього погодження немає.
І наостанок, шановні колеги. Я хотів би зараз, Руслане Олексійовичу, поставити на підтвердження правки номер 1, 11 і 113.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я можу одразу їх ставити, так?
Шановні колеги, поправка 1 народного депутата Маслова, вона комітетом врахована. (Шум у залі) Це комітетська. У мене написано – Маслов. Якщо ви відхаращуєтесь... У мене написано – Маслов, значить, Маслов. Маслов і колеги.
Шановні колеги, 1 поправка, врахована комітетом. Народний депутат Герасимов просить підтвердити це рішення комітету. Прошу голосувати за 1 поправку. Не будемо робити... (Шум у залі)
Прошу голосувати, шановні колеги. Ставлю на підтвердження.
11:06:25
За-238
Рішення прийнято.
По фракціях.
Правка 11, будь ласка, це авторства Мотовиловця, вона врахована. Прошу народних депутатів голосувати.
11:06:51
За-239
Рішення прийнято.
І поправка 113, авторства Миколи Стефанчука, вона комітетом врахована редакційно. Народний депутат Герасимов просить це рішення поставити на підтвердження. Ставлю в редакції, в якій вона врахована редакційно. Прошу народних депутатів голосувати.
11:07:22
За-243
Рішення прийнято.
Шановні колеги, переходимо до прийняття рішення за закон. Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких інших законодавчих актів України щодо утворення та функціонування Київського міського окружного адміністративного суду та Київського міського апеляційного адміністративного суду. Реєстраційний номер законопроекту 12368-1. Прошу народних депутатів голосувати.
11:08:10
За-234
Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.
Вітаю, Сергій Володимирович, з прийняттям вашого закону. Вітаю.
Будь ласка, по фракціях. Покажіть по фракціях, будь ласка. А я не сказав, якого Сергія Володимировича. Їх багато. Сергій Володимирович, я навчений вже. Будь ласка. Дякую. По фракціях побачили, хто проголосував? Дякую.
Будь ласка, спочатку Геращенко, після цього Железняк.
11:08:41
ГЕРАЩЕНКО І.В.
Шановні колеги, як ви знаєте, немає жодної копійки, яку Україні дали безкоштовно. Сподіваюся, ви в цьому переконалися. І тому ми пропонуємо зараз в залі виправити ваші помилки щодо направлення на аферу з добудовою Хмельницької АЕС. Ми, як ви знаєте, підготували блокуючі постанови і просимо поставити їх розгляд зараз, бо це є найголовніше питання сьогоднішнього дня. Ми проти того, аби знову ці постанови розглядалися в порожній залі. Тому звертаємося до головуючого зараз з проханням перенести розгляд блокуючих постанов по добудові Хмельницької АЕС зараз в порядку денному.
Ви вже почули від американських партнерів, що за кожну копійку прийдеться звітувати і платити. Ми нагадуємо, що це рішення було проголосоване "слугами" і ОПЗЖ. І ви виділяєте з українського бюджету кошти, які підуть на аферу замість іти сьогодні на Збройні Сили України. І…
Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України
КОРНІЄНКО О.С.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування пропозицію Ірини Володимирівни Геращенко, як вона і озвучила. Прошу голосувати.
11:10:06
За-103
Рішення не прийнято.
По фракціях покажіть, будь ласка.
Можемо рухатись далі? Железняк Ярослав Іванович, будь ласка, з процедури. Железняк.
11:10:15
ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.
Шановні колеги, я хочу, щоб ви мене зараз дуже уважно послухали, після цього, сподіваюсь, підтримали. Нам необхідно 150 голосів.
Я думаю, що ви всі так чи інакше читали або іноземні ЗМІ, або вже українські щодо угоди. Розуміючи все геополітичне значення цієї угоди, я би хотів, щоб ми як парламент, який потім все одно буде вимушений робити зміни в багато законів, в Податковий кодекс і Бюджетний кодекс, і в основні закони по приватизації і корпоративному управлінню, все ж таки отримали якусь офіційну інформацію. Не наполягаю на цьому сьогодні, але я прошу завтра, я так розумію, треба зранку викликати міністра економіки, вона ж віцепрем'єр. І якщо раптом вона не зможе бути, тому що буде делегація, то на п'ятницю заслухати Прем'єр-міністра з цього питання.
Прошу поставити це питання на голосування і сподіваюсь на підтримку. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування пропозицію Ярослава Івановича Железняка. Ми по черзі по процедурі говоримо. Прошу голосувати.
11:11:41
За-111
Рішення не прийнято.
Сергій Володимирович Власенко, далі, будь ласка, з процедури. Спочатку Власенко.
11:11:49
ВЛАСЕНКО С.В.
Дякую, шановний пане головуючий. Декілька хвилин назад Голова Верховної Ради жартома зазначив, що прийнято мій законопроект. Я розумію сенс жарту, але при цьому з процедури хочу зазначити, що цей закон в редакції, в якій він проголосований Верховною Радою, до мого законопроекту не має ніякого відношення. Закон всупереч Регламенту і 116 статті прийнято в редакції Кабінету Міністрів України.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.
Ірина Володимирівна Геращенко. Тільки з процедури, будь ласка, Ірина Володимирівна.
11:12:20
ГЕРАЩЕНКО І.В.
Ви не мене виховуйте, а ваших однопартійців, шановний пане головуючий. Тільки що заступник голови фракції "Слуга народу" пан Мотовиловець вголос на всю залу використав російське матючіння. Ми вимагаємо негайно зараз розглянути його поведінку на регламентному комітеті і відсторонити його від засідання Верховної Ради України. Вибачте, будь ласка, це український парламент, і в такий спосіб зараз на РНБО розглянути його поведінку, і санкції. Оце буде дуже правильно.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Ірина Володимирівна. Хотів би вас процитувати, ви мене теж не виховуйте, будь ласка. Дякую. Як робити щодо висловів в залі, є процедура в Регламенті, ви її прекрасно знаєте. Письмове звернення, будь ласка, в регламентний комітет.
Репліка – Мотовиловець. Було прізвище.
11:13:24
МОТОВИЛОВЕЦЬ А.В.
Я хочу нагадати, що я не заступник, я перший заступник. Угоди немає. Люди працюють, коли ви лягаєте спати, вони на перемовинах, велика команда працює, як представники парламентарів, так і Кабінету Міністрів. Не треба нічого зараз слухати, вони зараз борються за свою країну, а не повинні тут стояти і розповідати, як їм важко. А їм дуже важко, від Президента до кожного представника уряду і парламентарів. Якщо у вас є питання, підійдіть до керівника фракції "Слуга народу", він вам доповість, що відбувається зараз з цією угодою.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, Софія Федина – з процедури.
11:14:06
ФЕДИНА С.Р.
Пане головуючий, насправді, ви мали би не виховувати Ірину Геращенко, а мали би зупинити свого партійця, співпартійця, чи як би так сказати, з його матючінням, тому що він верещав на всю залу московськими матюками. Як мінімум ви би мали йому зробити зауваження. І він, до речі, виступав не з процедури. Депутати Верховної…
ГОЛОВУЮЧИЙ. А що з процедури у вас? Він взагалі не виступав.
ФЕДИНА С.Р. Депутати Верховної Ради мають знати, що і як відбувається щодо ресурсів власної країни. Тому що ми відповідаємо перед українським народом.
ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури, будь ласка, пані Софія.
Ярослав Іванович Железняк.
11:14:47
ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.
Шановні колеги, я нагадаю, що в залі серед депутатів присутні президент, ще двоє ексспікерів, безліч міністрів, віцепрем'єрів і заступників міністрів. І вони чудово знають, що якщо комусь в уряді зараз важко, бере заяву і пише заяву на відставку. Це єдине, що йому треба зробити.
ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури, Ярослав Іванович, будь ласка.
ЖЕЛЕЗНЯК Я.І. Але як конструктивний народний депутат я пропоную, сподіваюсь, компромісну версію, на яку я не отримаю російські матюки. Прошу потім Мотовиловця в угол за це поставити. В куток. "В угол" він просто більше зрозуміє.
Так ось, я пропоную на "годину запитань до Уряду", яка буде в п'ятницю, винести це питання як тему "години запитань до Уряду" з Прем'єр-міністром. І прошу це питання поставити зараз на голосування. Я думаю, що це буде достатнім компромісом. В п'ятницю вони й так тут будуть.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Погоджувальна рада визначає присутність. Але я можу поставити як… це як по 5 статті знову, да. Ярослав Іванович, ви знаєте, що Верховна Рада не визначається двічі з одних і тих самих питань. А, це тепер "година запитань". В рамках "години запитань", да? Добре. Але я хочу вас проінформувати, що втретє я не поставлю питання виклику Свириденко сьогодні, вибачте.
Ставлю на голосування пропозицію Ярослава Івановича Железняка, як він і озвучив, про "годину запитань". Викликати на "годину запитань" Свириденко. Прем'єр-міністра Шмигаля. Окей. Викликати на "годину запитань" Прем'єр-міністра Дениса Шмигаля. Прошу голосувати. Прошу голосувати. 150 голосів треба або не треба.
11:17:05
За-124
Рішення не прийнято.
Олексій Олексійович Гончаренко, будь ласка.
11:17:16
ГОНЧАРЕНКО О.О.
Дякую. Шановний пане головуючий, шановні колеги, по-перше, я звертаю увагу громадян України на те, що тільки 94 народні депутати цікавляться тим взагалі, куди підуть українські надра, що з ними буде, або 124. Але це просто, чесно кажучи, якась дивина, сидять депутати і бояться проголосувати, щоб заслухати уряд, що він хоче зробити з українськими надрами. Я не знаю вже, нащо ми тут… це просто абсурд.
Але тепер з процедури і конкретне питання. Тільки що пан перший заступник голови фракції "Слуга народу" сказав, що працює уряд і депутати. Ми дуже хочемо дізнатися ім'я цих депутатів: ім'я, сестра, ім'я! Назвіть нам імена хто ці депутати. Хто працює зараз над цим, будь ласка. Повідомте, хто їх уповноважив, яким чином, може, комітети Верховної Ради, може, з екології, може, з економіки, я не знаю, повідомте нам.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Артур Герасимов, будь ласка.
11:18:26
ГЕРАСИМОВ А.В.
Шановний Олександр Сергійович, ви знаєте, сьогодні, дійсно, в залі парламенту публічно, практично під стенограму, під трансляцію, була російська лайка. Сьогодні у нас депутати палили зі "Слуга народу" в приміщеннях парламенту. Це як мінімум заборонено законом, як максимум це неетично і неправильно, і несправедливо. Але ви сказали, що третій раз не поставите виклик Свириденко. Ви його ставили один раз, тому що у Железняка ви ставили виклик Прем'єр-міністра.
Тому, шановні колеги, я дійсно звертаюсь зараз до всіх підтримати цей виклик до кінця цього тижня, тому що це дійсно важливо і український парламент має знати, що відбувається з українською власністю, яка належить людям. Тому, шановний Олександр Сергійович, будь ласка, поставте цю пропозицію зараз на голосування. Тому що ще раз вам хочу сказати, за Конституцією України, ви знаєте, що надра належать громадянам України...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Артур Володимирович, ми визначались з приводу виклику Свириденко, вже так. (Шум у залі) Я сказав до того, як Ярослав Іванович потім змінив свою думку, що це буде Шмигаль. Я не буду вдруге ставити.
Ірина Володимирівна Геращенко, будь ласка. Дивіться, в дев'ятому скликанні жодне питання двічі не переголосовувалось, на відміну від попередніх восьми скликань. І в дев'ятому скликанні немає "кнопкодавства" і немає всіх явищ, які ви ганебно тут просували попередні 20 років, ваші політичні еліти. Вибачте, будь ласка.
Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.
11:20:09
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, рухаємося далі. Наступний законопроект 12375. (Шум у залі)
Кого зачепили? Чим вас зачепили? Чим вас зачепили? (Шум у залі)
Ні, скажіть мені, чим зачепили. Вас назвали, прізвище? Я питаю, назвали прізвище? (Шум у залі) Я запитав, назвали прізвище?
Я вчора дуже рекомендував усім ознайомитись з рішенням регламентного комітету. Ось воно є. Воно в усіх є. Ознайомитесь – будемо далі говори.
Шановні колеги, переходимо …(Шум у залі) З процедури було, да, надано? Добре, Ірина Володимирівна Геращенко. Тільки з процедури. І потім хто? Потім Бакунець. Друзі… Бакумов. Перепрошую.
Будь ласка.
11:20:59
ГЕРАЩЕНКО І.В.
Шановний пане головуючий! Шановний пане головуючий, поки ви були відсутній ваш співпартієць, перший заступник голови фракції "Слуга народу", кричав на залу, притому в секторі, де знаходиться "інститут трускавецьких дівиць", які не можуть…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Що у вас з процедури, "трускавецькі дівиці"?
ГЕРАЩЕНКО І.В. …кричав російське матючиння. Кричав російське матючиння. Ми вимагаємо від Мотовиловця вибачень перед залою. А також я нагадаю, що Зеленський саме в цій залі…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Що у вас з процедури, вибачення?
ГЕРАЩЕНКО І.В. Запропонував надра українські віддати…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Що у вас з процедури, я запитую.
ГЕРАЩЕНКО І.В. Ми хочемо послухати Зеленського.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ви не маєте права викликати Президента відповідно до статті 6 Регламенту Верховної Ради. Крапка. Виключіть мікрофон.
Будь ласка, Мотовиловець. Ой, перепрошую, Бакумов. Будь ласка, Бакумов.
11:22:01
БАКУМОВ О.С.
Шановний пане Голово, шановна президія, шановні народні депутати! Ну, те, що відбувається останні 20 хвилин, нагадує, знаєте, п'ятницю – "Різне", колись було до великої війни. Ну, припиніть це, будь ласка, я всіх закликаю. Поверніться до порядку денного, у нас є робота, у нас є сформований графік, давайте рухатися по ньому. А свої політичні ігрища влаштовуйте поза межами зали.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, все, крапка. Крапка. Зараз ми переходимо до порядку денного.
Шановні колеги, наступний законопроект 12375 – це проект Закону про внесення змін до статті 6 Закону України "Про повну загальну середню освіту" щодо визнання результатів навчання, здобутих громадянами України за кордоном. Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу колег голосувати.
11:23:12
За-230
Рішення прийнято.
Будь ласка, я запрошую до слова голову Комітету з питань освіти, науки та інновацій Бабака Сергія Віталійовича. Сергій Віталійович. Ви і від авторів, і від комітету, будь ласка, до 4 хвилин. Але ознайомте нас, будь ласка, з рішенням комітету.
11:23:29
БАБАК С.В.
Я спробую швидше. Доброго дня, шановні колеги! Ви всі знаєте, що за 3 роки повномасштабного вторгнення сотні тисяч українських дітей виїхали за межі України. І вони всі знаходяться в освітніх системах інших країн, і, звісно, їм важко ходити офлайн в школі в країні перебування і паралельно вчитися в своїй школі, звідки вони родом. І саме для цього Міністерство освіти і науки, і Кабінет Міністрів розробили порядок визнання результатів навчання, здобутих за кордоном нашими дітьми, але він, звісно, недосконалий, неповний і не передбачає автоматичного визнання, на жаль. Тому, власне, цю проблему і вирішує цей закон.
З іншого боку, так само за кордон повиїжджали і наші вчителі, наші громадяни, які там створили величезну кількість суботніх шкіл, громадських організацій, які займаються навчання, зокрема, і наших дітей україномовній компоненті. І ці освітні центри теж знаходяться поза правовим полем. І ті вчителі, які там викладають, теж знаходяться поза правовим полем нашої держави. І, власне, оці дві проблеми і повинен вирішити цей короткий, але дуже, дуже важливий закон.
Шановні колеги, на своєму засіданні Комітет Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій рекомендував прийняти цей закон за основу і в цілому. Дуже прошу підтримати і дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги.
Я прошу два – за, два – проти, фракції і групи, записатися для обговорення цього законопроекту.
Будь ласка, М'ялик Віктор Ничипорович, депутатська група "Партія "За майбутнє".
11:25:23
М’ЯЛИК В.Н.
Прошу передати Констанкевич.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Ірина Мирославівна Констанкевич.
11:25:31
КОНСТАНКЕВИЧ І.М.
Депутатська група "За майбутнє", звичайно, підтримує даний законопроект, оскільки ми розуміємо усю складність проблеми із освітою українських здобувачів освіти, які навчаються за кордоном.
Але зверніть увагу, колеги, на два аспекти. Найперше – це те, що цю проблему починаємо вирішувати на четвертому році війни, а насправді її потрібно було вирішити ще наприкінці хоча б 2022 року. І зараз ми можемо констатувати, що, власне, ті проблеми, актуальні, про які волали українці в Польщі, в Німеччині, в Естонії, в багатьох інших країнах, де навчаються українські школярі, вони не вирішувалися роками.
Друге питання: як ми плануємо повертати, або повернення нашої молоді в Україну. Ми хотіли би почути від Міністерства освіти все-таки широке розуміння того, як ми маємо залучати, реінтегрувати українську молодь в суспільне життя в Україні в повоєнний час. І мені здається, що освіта, культура – це саме ті ресурси і можливості, які потрібно використовувати.
Тому не лише конкретні і короткі законопроекти, а широке розуміння того, що ми можемо зробити для українських школярів, для української молоді, ми хотіли би почути від Міністерства освіти і науки.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Грищук Роман Павлович, "Слуга народу".
11:27:10
ГРИЩУК Р.П.
Російське війна забирає найцінніше – це життя наших захисників, життя наших цивільних, а також моменти життя живих, моменти спокою наших дітей, який вони не мають через те, що ховаються від ракетних обстрілів в укриттях. Моменти радості, які не мають українські діти вдома, тому що ви вимушені жити на чужині. Я хотів би поговорити про мільйони українських дітей, які зараз вимушено перебувають за кордоном. Інколи ми марно тішимо себе надіями, що наступить якийсь момент і всі вони повернуться. Повернуться, але далеко не всі, і поки наші воїни на фронті виборюють майбутнє Україні, наше майбутнє успішно інтегрується і стає майбутнім Польщі, Чехії, Словаччини, Німеччини.
Що ми можемо робити прямо зараз, якщо ми не можемо гарантувати безпеку цим дітям? Перше: тримати зв'язок з кожною українською дитиною, з кожною українською родиною. Тисячі українських дітей не мають своїх шкіл в Україні і рідні школи в них – це вже в Німеччині, у Франції, у Польщі. Ми маємо забезпечити, щоб кожна дитина мала свою школу тут.
Друге. Гнучкість нашої освітньої системи – це, власне, те, про що цей законопроект. Ми маємо визнавати знання дітей, які навчаються в європейських школах, маємо давати тільки українознавчий компонент, щоб не навантажувати цих дітей, а зберігати їх в нашій освітній системі.
І третє. Ми маємо створювати і розвивати освітні осередки за кордоном, суботні, недільні школи, які існують завдяки надзусиллям української діаспори, українських жінок, які виїхали від війни і створили школу там, де вони є, ми маємо їх підтримувати. Ми хочемо, щоб українські діти повернулися, ми хочемо, щоб кожна українська дитина залишалася українцем там, де вона є, і ми хочемо, щоб українська дитина пишалася Україною, а ми пишалися українськими дітьми.
Дякую. Закликаю проголосувати за цей законопроект.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, слово надається Бондарю Михайлу Леонтійовичу, фракція "Європейська солідарність". Будь ласка, Михайло.
Ростислав Павленко, я правильно розумію? Будь ласка, Ростислав Миколайович.
11:29:15
БОНДАР М.Л.
Так, дякую.
11:29:27
ПАВЛЕНКО Р.М.
Дякую. Шановні колеги, фракція "Європейська солідарність" буде підтримувати цей законопроект, бо він стосується стратегічних питань для України, питань, зокрема, інтеграції українського суспільства після всіх російських злочинів і жахів війни.
Але, шановні колеги, хочу звернути увагу, що в цій залі ми маємо розглядати виключно питання, які, власне, стосуються питань стратегії, стратегії перемоги України, і тому ми наполягатимемо на розгляді питань, які необхідні для оборони. Частково вчора це вдалося в цій залі, однак вчорашній день має бути не винятком, а правилом, коли мають розглядатися питання, які цікавлять Збройні Сили України.
Зокрема, це має бути питання щодо спрямування надходжень від податків на доходи військовослужбовців безпосередньо до бригад. Це питання терміну військової служби. Це також питання завдання шкоди рашистам, нашим ворогам. Це питання, про що вже говорилося в цій залі, скасування рішення Верховної Ради щодо марнотратства, корупційного марнотратства 600 мільйонів євро на закупівлю реакторів в корупційний спосіб. Це також питання зупинки транзиту російської нафти через територію України.
І, шановні колеги, ми зараз не просто входимо в період турбулентності, зараз ситуація ще серйозніша ніж вона була на початку вторгнення, роковини якого ми зараз згадуємо. Тому зараз потрібна єдність не на словах, єдність не навколо політичних фігур, а єдність в дії, єдність в коаліції, єдність в формуванні уряду національного порятунку і єдність в скасуванні злочинних і неконституційних санкцій, зокрема проти Петра Порошенка. І тоді в єдності, і тоді, концентруючись на допомозі фронту, ми зможемо досягнути перемоги, незважаючи ні на що.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершальний виступ – Бобровська Соломія Анатоліївна, фракція "Голос". Шановні колеги, після цього голосуємо. Прошу народних депутатів зайти до зали. Будь ласка.
11:31:43
БОБРОВСЬКА С.А.
Соломія Бобровська, фракція "Голос". Ви знаєте, цей момент, коли ми перестали поважати військових і викидати з маршруток, виставляти на вулицю, забувати дякувати, прийшов несподіваний і дуже болючий момент, коли обертаєшся, і ось мої друзі, які є батьками старших класів, думають як вивезти своїх синів за кордон або дзвонять і питаються, а мій син на першому курсі, а в нього друзів не лишилося в рідному місті, тому що всі виїхали за кордон.
І така масова історія трапляється з дітьми зі старшої школи: 9-й клас, 10-й, перший курс. Хлопці, очевидно, бояться йти на військовий облік, очевидно, не вибирають Україну як країну проживання. І від цього дуже боляче, тому що нам це аукнется, відгукнеться через років п'ять, сім, десять, п'ятнадцять. А ви дуже добре знаєте, що виїжджаючи зі старшої школи за кордон і далі маючи там вищу освіту, відсоток повернення насправді додому, в Україну, сюди дуже низький. Мені дуже прикро від цього і дуже боляче. І ці питання піднімають дуже багато батьків.
Я би хотіла, щоб комітет профільний і Міністерство освіти звернули на це увагу і нарешті разом чи з військовими, чи з усім урядом, разом сидячи знайшли цьому рішення. Я хочу подякувати всім батькам, які прийняли рішення дати українську освіту середню загальноосвітню своїм дітям, які попри війну і виклики залишаються тут і дають освіту свою, чи це буде в Харкові, чи в Одесі, чи на Волині, чи на Закарпатті. А наша задача повернути дітей, які, отримуючи навіть диплом за кордоном, очевидно, чекати їх в Україні і повернути, заохотити їх вернутися сюди і працювати тут.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, шановні колеги, займіть свої місця, переходимо до прийняття рішення. Я ставлю пропозицію... Пропозиція комітету за основу і в цілому. Не буде заперечень? Тоді я почергово буду ставити. Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до статті 6 Закону України "Про повну загальну середню освіту" щодо визнання результатів навчання, здобутих громадянами України за кордоном (реєстраційний номер 12375).
Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати. Сергій, також голосуйте, бо це ваш комітет.
11:34:21
За-279
Рішення прийнято.
Шановні колеги, я можу поставити в цілому? Тоді я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до статті 6 Закону України "Про повну загальну середню освіту" щодо визнання результатів навчання, здобутих громадянами України за кордоном (реєстраційний номер 12375). Прошу народних депутатів голосувати.
11:35:05
За-282
Рішення прийнято.
Дякую, колеги.
Наступний законопроект – це 13034: проект Постанови про Заяву Верховної Ради України до парламентів та урядів іноземних держав, міжнародних організацій та їх парламентських асамблей з нагоди Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
Шановні колеги, я ставлю пропозицію включити цей проект Постанови до порядку денного сесії, № 13034. Прошу голосувати.
11:35:49
За-282
Рішення прийнято.
Я ставлю пропозицію розглянути його за скороченою процедурою. Прошу голосувати.
11:36:10
За-241
Рішення прийнято.
Шановні колеги, я запрошую до слова народну депутатку України Ташеву Тамілу Равілівну. Будь ласка, Таміла.
11:36:35
ТАШЕВА Т.Р.
Шановні колеги, понад 11 років тому розпочалась війна Росії проти України, вона почалася з операції окупації Криму.
26 лютого 14-го року відбувся один з останніх великих проукраїнських мітингів у Криму. Тисячі кримських татар та українців зібралися біля Верховної Ради Криму за ініціативи Меджлісу кримськотатарського народу та рішуче виступили проти окупації, підтвердили територіальну цілісність України. Наш колега Ахтем Чийгоз за участь та організацію цього мітингу провів майже три роки в російському полоні.
Щоб підкреслити важливість цієї дати, у 2020 році указом Президента України цей день був офіційно встановлений – День спротиву окупації Криму. Попри 11 років репресій та переслідувань українці в Криму не припиняють спротив. Вони не йдуть на співпрацю з окупантами, допомагають силам оборони, зберігають свою ідентичність. У відповідь їх переслідують за проукраїнську позицію, жовто-блакитні кольори в одязі, навіть за прослуховування українських пісень. "Я втомився боятися, я не хочу тікати у пошуках кращого місця для життя. Мій дім – Крим. Мій дім – Україна", – написав у своєму листі політичний в'язень Богдан Зіза, затриманий за проукраїнську акцію в Євпаторії. Сьогодні понад 220 кримчан перебуває у російському ув'язненні, тисячі переслідують і понад 1,5 мільйона людей живуть у в'язниці окупації.
У цей важливий день я прошу підтримати схвалення заяви до Дня спротиву окупації Криму, яка наголошує на необхідності повного відновлення державного суверенітету, притягнення Росії до відповідальності за збройну агресію та окупацію. Заява, підкреслюю, є важливість посилення санаційного тиску, покарання винних у злочинах і репресіях проти наших громадян. Спротив триває. І ми маємо підтримувати тих, хто не скорився російській окупації. Ми маємо розповідати про них світу.
Слава нашим хоробрим громадянам! Слава Україні! Qirim serbest olacaq! Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я запрошую до слова голову Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Мережка Олександра Олександровича.
11:38:52
МЕРЕЖКО О.О.
Шановні колеги, підкреслюючи непохитну відвагу громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя та мужньо чинять спротив державі-агресору, що постійно зростає, та наголошуючи на невідступності від намірів відновлення територіальної цілісності України у межах міжнародно-визнаного державного кордону, комітет на своєму засідання 25 лютого 2025 року розглянув проект Постанови Верховної Ради України про Заяву Верховної Ради України до парламентів та урядів іноземних держав, міжнародних організацій та їх парламентських асамблей з нагоди Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. За наслідками розгляду комітет на своєму засіданні ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України включити згаданий проект Постанови Верховної Ради України до порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання та прийняти його за основу і в цілому з пропозиціями комітету до тексту зави та з врахуванням техніко-юридичних правок.
Тож, шановні колеги, прошу підтримати рішення комітету та прийняти запропонований проект постанови Верховної Ради України за основу і в цілому з урахуванням техніко-юридичних правок та пропозицій комітету.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, я прошу записатися фракції і групи: два – за, два – проти для обговорення цього проекту постанови. Будь ласка, фракції і групи, прошу записатися: два – за і два – проти.
Будь ласка, від фракції "Голос" Рущишин Ярослав Іванович.
11:40:42
РУЩИШИН Я.І.
Прошу передати Тамілі Ташевій.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Таміла Равілівна Ташева, будь ласка.
11:40:58
ТАШЕВА Т.Р.
Шановні колеги, ця заява, дійсно, є дуже важливою. Ця заява підкреслює той спротив, який чинився і чиниться нашими громадянами протягом 11 років. Це ті люди, які піднімають жовті і блакитні прапори над містом Севастополем, це ті люди, які співають патріотичних українських пісень і за це потім притягаються до відповідальності. Ми маємо світу ще раз і ще раз розказувати про наш український Крим. Ми ніколи не здамо позиції, ми будемо завжди стояти на територіальній цілісності України. Ми завжди будемо боротися за тих людей, які живуть в умовах окупації, і ми боремося завжди не за лише території, ми боремося за наших людей, за таких, як Богдан Зіза, за таких, як Владислав Єсипенко, за Сервера Мустафаєва, за Сейрана Салієва. Це не просто імена, за цими людьми стоять тисячі людей, які протягом 11 років, а, власне, протягом всього свого життя борються за наш український Крим.
Я дуже дякую Ахтему Чийгозу за його спротив, який він чинив і в умовах ув'язнення. Звісно, що я дякую нашому лідеру кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву, який присутній у цій зал. Це не просто люди, це ті люди, які завжди боролися і будуть боротися. Давайте спільними зусиллями підтримаємо цих людей, розкажемо про них всьому світу, бо Крим – це Україна.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, В'ятрович Володимир Михайлович, фракція політичної партії "Європейська солідарність".
11:42:43
В’ЯТРОВИЧ В.М.
Прошу надати слово Ахтему Чийгозу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Ахтем Зейтуллайович Чийгоз.
11:42:58
ЧИЙГОЗ А.З.
Шановні колеги, шановна президія, Голова! Ми, безумовно, підтримуємо цю постанову, але вважаю необхідним було прописати зобов'язання держави по відновленню політичних прав кримськотатарського народу. Це є те, що нам дасть можливість і дає нам впевненість, нашим співвітчизникам, що дійсно ні за яким столом не буде спекулюватися тема Криму.
Сказати, що останні події і оці новини турбують наших співвітчизників в Криму, це практично нічого не сказати. Всі відслідковують всі новини і наші, особливо наші меседжі. Але перейдемо до кроків. Ці постанови, вони… ми приймаємо, і я вам дуже дякую, що ви підтримуєте. Але кроки, сьогодні треба робити рішучі кроки для того, щоб ніхто не спекулював територією Криму, Крим – така ж невід'ємна територія України, як і інші наші області.
Я звертаюсь до уряду негайно імплементувати Закон України по коріннім народам в частині представницького органу Меджлісу кримськотатарського народу. Я звертаюсь до Президента організувати зустріч з представницьким органом Меджлісом кримськотатарського народу, щоб разом відпрацювати ці кроки, які необхідні для того, щоб Крим стояв і далі, дуже принципово…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, далі Павленко Юрій Олексійович, депутатська група "Платформа за життя і мир". Будь ласка.
11:45:16
ПАВЛЕНКО Ю.О.
Крим, Севастополь – це Україна. Ми висловлюємо підтримку і шану всім українським громадянам, які продовжують боротьбу в окупації. Беззастережно підтримуємо заяви Верховної Ради України до парламентів і уряду світу з нагоди Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим і Севастополя. Голосуємо за.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, зараз ще Власенко від фракції "Батьківщина", а потім Копиленко – 1 хвилина від фракції "Слуга народу". Якщо більше ніхто не бажає, переходимо до голосування.
Будь ласка, Сергій Володимирович Власенко.
11:45:57
ВЛАСЕНКО С.В.
Дякую. Шановний пане Голово, абсолютно чітко Крим – це Україна, абсолютно чітко ми підтримуємо цю постанову. Єдине, що, колеги, я б хотів нагадати декілька речей нам усім.
По-перше, відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі "Україна проти Росії" Росія почала ефективно контролювати своїми військовими Крим в ніч з 26 на 27 лютого. Ми не повинні це забувати, ми повинні цей аргумент використовувати в дискусії.
На жаль, останнім часом почали ретранслюватися російські наративи про те, що нібито – нібито, я підкреслюю – для вирішення питання Криму треба провести якийсь там повторний референдум. Ніяких повторних референдумів. У нас є корінний народ Криму – це кримські татари. У нас немає ніякого окремого народу Криму. Я не хочу навіть говорити про те, що сьогодні всі проукраїнські люди, які ще залишилися в Криму, вичавлюються з Криму, вони піддаються тортурам. Натомість на їх місце завозяться люди з континентальної Росії, таким чином створюючи штучно перевагу російських громадян над українцями, які там живуть. Тому не може бути елементом перемовин будь-яка домовленість про будь-які так звані референдуми. А оцінку тій події, яка вже сталася, я ще раз підкреслюю, дав Європейський суд з прав людини, який у своєму рішенні зазначив, що ніякого референдуму по Криму не було, що не можна його враховувати і що, ще раз підкреслюю, Росія контролювала Крим в ніч з 26 на 27 лютого. Тому ми повинні використовувати ці аргументи. Ми повинні говорити про те, що Росія окупувала Крим, ніяких референдумів там не було.
Дякую. А постанову підтримуємо, звичайно.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Сергій Володимирович.
Олександр Любимович Копиленко, фракція "Слуга народу". І після цього голосуємо, запрошую колег.
11:48:09
КОПИЛЕНКО О.Л.
Спасибі. Шановні колеги, наша фракція рішуче підтримує цей проект. І я хотів би тільки сказати, що за два тижні ми будемо відзначати 30 років з дня прийняття Закону про скасування Конституції Республіки Крим і її законів, яким тоді вже Автономна Республіка Крим повернулася до лона святої… української держави, і, зокрема, було скасовано інститут президентства. Цей абсурд зараз важко уявити. І я вважаю, що це ще один з приводів рішуче підтримати цей проект.
Спасибі.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександр Любимович.
Шановні колеги, я прошу народних депутатів зайняти свої місця, ми переходимо до прийняття рішення.
Шановні друзі, я ставлю пропозицію прийняти в цілому з урахуванням пропозицій комітету та з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про Заяву Верховної Ради України до парламентів та урядів іноземних держав, міжнародних організацій та їх парламентських асамблей з нагоди Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (реєстраційний номер 13034).
Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.
11:49:47
За-291
Рішення прийнято.
По фракціях покажіть, будь ласка.
Йдемо далі, шановні колеги. Наступний проект – це 12283. Це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо продовження термінів дії документів з планування територій.
Я ставлю пропозицію розглянути цей проект за скороченою процедурою. Прошу народних депутатів голосувати.
11:50:26
За-230
Рішення прийнято.
Я запрошую до представлення законопроекту народного депутата Безгіна. Будь ласка, Віталій – 2 хвилини.
11:50:47
БЕЗГІН В.Ю.
Шановна президія, шановні колеги! У контексті законопроекту. Комплексні плани просторового розвитку, коли ми їх впроваджували, треба зазначити, що ідеологічно це було правильне рішення. Але потім сталися певні зміни, відбулася повномасштабна війна, і ми прекрасно розуміємо, що в результаті цього ресурси територіальних громад, ресурси людські, ресурси фінансові стали вкрай обмеженими, що не дозволило їм фактично виконати норму закону і запустити відповідні плани до 1 січня 2025 року. Звісно, що, коли ти, наприклад, знаходишся в Херсонській громаді і тобі треба на це витрати додатково 24 мільйони гривень, наразі під час повномасштабної війни це є неможливим.
Тому ми з колегами ухвалили рішення зареєструвати цей законопроект, який відтермінує обов'язкове набуття чинності комплексними планами до 2028 року. На наше переконання, для громад, особливо прифронтових, особливо тих, що потерпають від навали Російської Федерації, це дасть додатковий час, щоб розробити відповідну документацію.
Чому важливо зараз розблокувати цей процес? Тому що без цього наразі заблоковані процеси у місцевому самоврядуванні, а з іншого боку, заблоковані процеси у сфері будівництва. Зараз у нас є пропозиція комітету з його рішенням голосувати цей законопроект у два читання. Але, на моє переконання, два читання – це щонайменше ще один місяць простою і паралізованої ситуації майже в усіх територіальних громадах України. Тому від авторів, звісно, я просив би голосувати сьогодні за основу та в цілому і не тримати ситуацію заблокованою, як вона є зараз.
Дякую.
Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України
КОРНІЄНКО О.С.
11:52:29
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.
Від комітету, будь ласка, Ганна Бондар, голова підкомітету.
11:52:35
БОНДАР Г.В.
Шановні колеги, шановний головуючий, запропоновані зміни законопроекту спрямовані на продовження місцевим самоврядуванням заходів з планування територій до розроблення за новими вимогами комплексних планів.
Комітет відзначив, що передбачені Законом про внесення змін до деяких законів України щодо планування використання земель строки щодо продовження термінів дії документів з планування територій вже настали 1 січня 2025 року. А положеннями Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Тому було запропоновано нову редакцію, що продовжує дію зазначених норм на час дії воєнного стану та протягом трьох років з дня його припинення чи скасування.
Комітет на засіданні 20 лютого розглянув законопроект і, керуючись пунктом 2 частини першої статті 12 та пунктом 4 частини першої статті 15 Закону про комітети, пунктом 1 частини першої статті 114 та частиною першою статті 116 Регламенту Верховної Ради, рекомендував Верховній Раді за наслідками розгляду в першому читанні прийняти за основу, виклавши його в редакції комітету, яка наведена у висновку до законопроекту.
За необхідності комплексного техніко-юридичного та редакційного доопрацювання комітет ухвалив: врахувати при підготовці законопроекту до другого читання відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради пропозиції і поправки щодо виправлень, уточнень, усунення помилок та/або суперечностей у тексті законопроекту, інших структурних частин законопроекту та інших законодавчих актів, що не були предметом розгляду в першому читанні, та відповідають предмету правового регулювання законопроекту. Зокрема, забезпечення врахування вимог законодавства в частині формату зберігання та оброблення даних, вимог щодо структури бази геопросторових даних містобудівної документації для подальшої можливості її внесення до містобудівного кадастру на державному рівні, а також забезпечення законодавчого регулювання розроблення детальних планів територій.
Колеги, дуже прошу підтримати цей законопроект, особливо мажоритарників, громади цього чекають, і надати можливість продовжити роботу з розроблення…
Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.
11:54:49
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Ганна В'ячеславівна.
Шановні колеги, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти, для обговорення цього проекту закону. Будь ласка, запишіться: два – за, два – проти.
Будь ласка, слово надається Ірині Василівні Фріз, фракція політичної партії "Європейська солідарність".
11:55:15
ФРІЗ І.В.
Прошу передати слово Артуру Герасимову.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Артур Герасимов.
11:55:28
ГЕРАСИМОВ А.В.
Шановні українці, "Європейська солідарність" не буде підтримувати цей законопроект. Але зараз я хотів би сказати про декілька речей, які сьогодні відбулися в цій залі.
Ви знаєте, можна скільки завгодно приймати дуже гарних постанов, можна скільки завгодно проводити саміти, робити фотографії, записувати відео, але завжди потрібні реальні кроки, про що сьогодні говорив Ахтем Чийгоз з цієї трибуни. Так от, поясню: за Президента Порошенка була підписана американцями декларація Помпео, в якій вони визнавали, американський уряд визнавав, що ніколи не визнає окупацію Криму, він завжди буде говорити, що Крим – це Україна. І це був офіційний документ, не саміт, не фото, не відео, а офіційний документ.
За часів Порошенка ми отримали безвіз, а зараз ми отримуємо потужну потужність. Тоді готувалася армія, а зараз гроші витрачаються на російські реактори, на крадівництво на дронах і на інші історії, які пов'язані з тим, що ви не спрямовуєте гроші на армію, а спрямовуєте їх на корупційні схеми. В ті часи отримали Томос – духовну незалежність України, а зараз декілька років московську церкву майже відкрито підтримав Офіс Президента, а потім – я дякую кожному, хто за це проголосував, – парламент, попри великі труднощі і великий спротив з боку Офісу Президента, таки ухвалив Закон про заборону діяльності московської церкви в Україні. Кому просто сказати ці речі: попри спротив Офісу Президента! В країні, яка в широкомасштабному вторгненні.
І, ви знаєте, хотів би зробити дуже один простий наголос. Ці приклади, які я тільки що зараз навів, вони говорять про не те "какая разница", а про те, що є велика різниця між тим, щоб щось робити, і між тим, щоб записувати відео, знімати фотографії, організовувати саміти і не робити жодних реальних кроків.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Веніславський Федір Володимирович, фракція "Слуга народу".
11:57:25
ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.
Пане Голово, прошу передати слово Шуляк Олені.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олена Олексіївна Шуляк.
11:57:41
ШУЛЯК О.О.
Шановні колеги, в 2021 році в цьому залі ми ухвалювали реформу, яка стосувалася просторового планування. І вже з 1 січня 25-го року наші громади повинні були мати плани просторового розвитку, які б забезпечували сучасну актуальну містобудівну документацію для розвитку наших громад. Але повномасштабне вторгнення зруйнувало плани всіх українців, і на сьогодні величезна проблема наших прифронтових громад, наших громад, які були деокуповані, які сьогодні не можуть виконати норму закону; але на той же час залишаються громади, які є спроможними, які мають ресурс, які мають відповідне бажання розробляти нову документацію з просторового розвитку.
Я просила би підтримати цей законопроект, надати можливість тим, хто хоче працювати з актуальними даними, сучасною документацією, відмовитись від генеральних планів, які були ще затверджені і в 68-му році, і в 75-му році, і в 80-х роках і надати можливість тим, хто їх розробив і хоче надалі працювати із сучасними даними, дати таку можливість. А тим громадам, які сьогодні не можуть це зробити, будь ласка, давайте відтермінуємо до 2028 року.
Тому прошу підтримати і проголосувати "за". Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, слово надається народному депутату Поляку Владіславу Миколайовичу, депутатська група "Довіра".
11:59:11
ПОЛЯК В.М.
Прошу передати слово Оксані Савчук.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Оксана Савчук.
11:59:20
САВЧУК О.В.
Шановні колеги, давайте скажемо чесно, які сьогодні є пріоритети в час війни у місцевих громад. Це все, що стосується: закрити всі свої поточні витрати, які є щодо комунального господарства, щодо перекриття недофінансування освітньої субвенції щодо укриттів, щодо заробітних плат вчителів і медиків, щодо ветеранської політики. Тому справді ми маємо сьогодні дати можливість місцевим громадам в тому обмеженому ресурсі, який вони мають в час війни, витратити його на вкрай ті термінові і важливі речі, які потрібно вже і сьогодні.
Просторові плани – це дуже дорогі документи, які займають і коштують більше сотні тисяч, а подекуди і пів мільйона гривень. Чи потрібно зараз вкладати ці кошти? Ні, це треба перенести після завершення воєнного стану для того, щоб ситуація в країні була більш чіткішою і зрозумілішою. Тому я переконана, що вже з 1 січня громади очікували, коли ми нарешті приймемо цей закон.
Я вважаю, що його потрібно приймати за основу і в цілому і дати можливість громадам витрачати їхні податки і кошти на ті речі, які сьогодні є вкрай необхідними. А, повірте, ми бачимо, яка ситуація з фінансуванням, ми бачимо з того, що частина податків, особливо силове ПДФО, яке забрали в громад, суттєво впливає щодня на їхню життєдіяльність, ряд громад є неспроможними, тому давайте зробимо те, щоб громади думали про те як їм в час війни ефективно працювати, а не як думати чи прийде до них хтось в кабінет з різних служб перевіряти ці речі. Зробимо їм, щоб вони думали про насущніші та конкретніші справи.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. І завершальний виступ – Григорій Миколайович Мамка, група "Платформа за життя та мир".
12:01:21
МАМКА Г.М.
Давайте голосувати. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Давайте голосувати. Лише просить Роман Лозинський від "Голосу". 1 хвилина, Романе. Я запрошую вас до слова.
12:01:36
ЛОЗИНСЬКИЙ Р.М.
Пане Голово, шановні колеги, я хочу вашу увагу звернути, законопроект важливий 12283, як і, мабуть, важливі всі законопроекти нашого комітету. Але, пане Руслане Олексійовичу, я хочу звернути вашу увагу, що наш комітет приймає дуже багато важливих законопроектів. В цьому залі 8 місяців тому був прийнятий законопроект, став законом, 9559-д. Цей законопроект, який ми разом з комітетом в абсолютному консенсусі проголосували тут, в залі, разом з колегами, це про виділення коштів на сили безпеки і оборони з місцевих бюджетів, з їхніх залишків за їхнім бажанням. Це мова про десятки мільярдів гривень. Вісім місяців як наш парламент проголосував цей законопроект, він не підписаний Президентом. Пане Голово, я дуже прошу вас особистої участі в тих випадках, коли наші законопроекти, які тут мають 226 плюс, не підписуються...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, я прошу народних депутатів зайняти свої місця, ми переходимо до прийняття рішення. Будь ласка, шановні колеги, займіть свої місця. Займіть свої місця, будь ласка. Я ставлю пропозицію прийняти за основу з урахуванням пропозицій комітету та з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо продовження термінів дії документів з планування територій (реєстраційний номер 12283).
Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.
12:03:46
За-273
Рішення прийнято.
Друзі, я не знаю. Будь ласка, Власенко. Колеги, ми знаємо, що якщо якась фракція не дасть можливості... Будь ласка, Сергій Володимирович.
12:04:03
ВЛАСЕНКО С.В.
Не було такої домовленості на Погоджувальній раді. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Погоджуюсь, ми про це не говорили, шановні колеги, тому тільки так. Я можу поставити скорочення строків, якщо ви хочете. Я ставлю скорочення подання, скорочення строків подання, подачі пропозицій і поправок для підготовки до другого читання щодо щойно прийнятого за основу законопроекту. Прошу голосувати.
12:04:43
За-242
Рішення прийнято.
Шановні колеги, перед тим, як перейти до наступного закону, у нас сьогодні велика кількість запланована питань порядку денного, і на засіданні Погоджувальної ради ми узгодили, що ми розглянемо проекти постанов про скасування рішення Верховної Ради України від 11.02.2025 року про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення умов ведення господарської діяльності" (реєстраційний номер 11392).
Я не ставлю питання зараз зміни черговості, я ставлю питання, що коли ми дійдемо до нього, відповідно до пункту 2 частини першої статті 28 Регламенту Верховної Ради України вношу пропозицію об'єднати обговорення всіх проектів постанов щодо скасування рішення Верховної Ради про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності" (реєстраційний номер 11392). (Шум у залі)
Дивіться, відповідно.... Я поясню вам, Артур Володимирович. Відповідно до пункту 2 частини першої статті 28 не обов'язково доходити, це виключне право головуючого. Я запитую: ви не проти? Ви проти. За цим пунктом я ставлю це питання на голосування. Тому прошу, шановні... Там написано – без обговорення. Я просто ставлю, ви не хочете – не голосуєте.
Тому я ставлю цю пропозицію. Прошу перейти до голосування процедурного рішення. Прошу голосувати.
12:06:18
За-234
Рішення...
По фракціях, будь ласка.
Дякую, колеги.
Наступний. Шановні колеги, наступний законопроект 11517 – це проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо запобігання випадкам уникнення кримінальної відповідальності осіб, що вчинили кримінальні правопорушення проти основ національної безпеки.
Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу голосувати.
12:07:05
За-226
Рішення прийнято.
Шановні колеги, будь ласка, я запрошую до слова народну депутатку України Мезенцеву-Федоренко Марію Сергіївну. Будь ласка.
12:07:32
МЕЗЕНЦЕВА-ФЕДОРЕНКО М.С.
Вибачте за затримку, пане Голово, у мене були перешкоди на шляху у виді інших колег. Але сподіваюся, сьогодні не буде перешкод для голосування надважливого законопроекту.
Шановні колеги, за останні 3 роки повномасштабної агресії Україна як держава, на жаль, побачила певну кількість зради серед громадян України. Мова сьогодні йде про колаборантів. І цей законопроект унормовує і додає техніко-юридичні зміни до Кримінального кодексу України, безпосередньо в статтю 111-1.
Я хочу зазначити, що саме за ініціативи Куп'янської Нацполіції, Куп'янського РВП ГУНП в Харківській області і керівництва пана Щербинського, також народних депутатів з профільного комітету пана Бакумова і інших, було внесено… за пропозицією вносяться зміни до наступних статей, це стаття 49, де ми пропонуємо, що не повинно бути строків давності за кримінальне правопорушення, що і є колабораціонізмом, і, звісно, проти основ національної безпеки України, які передбачені у відповідних статтях. І також це зміни, які стосуються права створити умови для спеціального досудового розслідування, яке здійснюється на підставі ухваленого суддею рішення. І також ми замінюємо слово "злочини", тому що це не просто злочини, а це кримінальні правопорушення.
Шановні колеги, відповідно до рішення профільного комітету, який, я впевнена, буде озвучений, заперечення від профільних комітетів відсутні. Євроінтеграційним комітетом це визнано законопроектом, який має виключно рішення національного характеру.
Шановні колеги, давайте допоможемо Національній поліції здійснювати і продовжувати строки досудового розслідування по тим, хто зраджує державу Україну. Слава Україні!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, слово для доповіді надається голові Комітету з питань правоохоронної діяльності Сергію Костянтиновичу Іонушасу, будь ласка.
12:09:43
ІОНУШАС С.К.
Шановні колеги, шановний головуючий. Дуже простий, але надважливий законопроект. Вносяться зміни до Кримінального кодексу, виходячи з того, що, на жаль, зараз назва розділу звучить: "Злочини проти основ національної безпеки", і відповідно в статті 49 також міститься термін "злочини". Але більш широке поняття – це кримінальні правопорушення. Тому що до складу, до цього терміну включені як злочини, так і кримінальні проступки. Тому з метою не дати можливість уникнути відповідальності кримінальній осіб проти національної безпеки ініційований цей законопроект.
Комітет з питань правоохоронної діяльності на своєму засіданні 21 січня підтримав цей проект і рекомендує Верховній Раді як за основу, так і в цілому.
Шановні колеги, прошу підтримати за основу і в цілому. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Сергій Костянтинович, я запропоную, але будемо вирішувати.
Шановні колеги, я запрошую фракції і групи проголосувати... Перепрошую, записатися на виступи для обговорення цього законопроекту.
Будь ласка, Софія Федина, "Європейська солідарність".
12:11:11
ФЕДИНА С.Р.
Прошу передати слово моєму колезі Олексію Гончаренку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій Гончаренко, будь ласка.
12:11:31
ГОНЧАРЕНКО О.О.
Подивіться, законопроект, напевно, потрібний, все важливо там поміняти слово "правопорушення", "злочин". Добре.
Друзі, а ми збираємося тут приймати серйозні речі, прямо ті, які суперважливі? Я не сперечаюся з багатьма законопроектами, які були сьогодні, але ж мають бути якісь пріоритети, правда. Де законопроект, який мав уряд внести про демобілізацію? Де він? Його немає. Про військових забули, нічого не говоримо, забули. Де підпис Президента під законопроектом 11379, за який ми тут місяці боролися, який я вносив ще влітку минулого року, і восени ми нарешті проголосували конституційною більшістю? Вже весна на порозі – Зеленський нічого не підписує. Де він? Де, оцей безпредєл, скільки буде тривати: санкції, ведення політичного переслідування проти опонентів, те, що вже бачить весь світ, про те, що пишуть і говорять, а ми далі це все продовжуємо. Скільки це все буде тривати?
Чому ми не розбираємо головні питання? Чому ми не визначаємо тут, що відбувається з перемовинами? Що, які є червоні лінії України? Що в Україні треба зберегти демократію, обов'язково наш суверенітет, що треба обов'язково отримати гарантії безпеки. Нічого цього ми з вами не обговорюємо, не працюємо над цим, порядок денний заповнений чим завгодно, ну, от просто чим завгодно, крім того, що там реально є потрібне.
Займіться військом. Відновіть демократію в державі. Займіться демографією. Підніміть виплати на дитину. Оце те, що треба робити зараз, а не приймати законопроекти для галочки – і все, бо результату від них не буде ніякого.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається Гринчук Оксані Анатоліївні, "Слуга народу".
12:13:42
ГРИНЧУК О.А.
Прошу передати слово Олександру Бакумову.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олександр Сергійович.
12:13:53
БАКУМОВ О.С.
Дякую. Шановний головуючий, шановні колеги, попередній доповідач сказав, наказав на важливості законопроектів, які розглядає Верховна Рада, і вказаний законопроект дійсно є важливим. В Україні триває велика війна, і ми маємо захищати наше суспільство і наших громадян і захищати наше військо від правопорушників, від колаборантів захищати. І якщо законодавець припустився десь помилки, ми маємо її виправляти.
І я дякую основному автору Марії Сергіївні, яка внесла цю законодавчу ініціативу, яка виправляє такі помилки, зокрема щодо підстав звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із спливом строків давності. На сьогоднішній день, якщо минуло 2 роки з моменту вчинення кримінального проступку, у тому числі того, який пов'язаний з порушенням по злочинах проти національної безпеки і оборони, зокрема ми говоримо і про колаборацію, то особа звільняється від кримінальної відповідальності. Ми вносимо пропозицію, щоб строки давності у вказаних кримінальних правопорушеннях не застосовувалися.
Я звертаю вашу увагу, що ті кримінальні правопорушення, які вже були, ми втратили і ми вже не зможемо переслідувати осіб. І чим довше ми будемо тягнути, тим давність відповідно буде застосовуватися і особи будуть звільнятися від кримінальної відповідальності. Те ж стосується і кримінального процесу in absentia – поза відсутності обвинуваченого, поза відсутності відповідно підсудного.
Ми даємо право судовій і правоохоронній системам доводити справи до справедливості і притягати осіб, які вчинили кримінальні правопорушення проти народу України, проти держави, до кримінальної відповідальності. Бо зараз, колеги, це про безпеку, це про наш народ і про нашу державу. Прошу підтримати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Я прошу зайняти місця. Переходимо до голосування. Єдина пропозиція комітету була за основу і в цілому. Якщо не буде заперечень, я буду почергово ставити.
Тому, будь ласка, шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо запобігання випадкам уникнення кримінальної відповідальності осіб, що вчинили кримінальні правопорушення проти основ національної безпеки України (реєстраційний номер 11517).
Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.
12:16:48
За-251
Рішення прийнято.
Не буде заперечень в цілому. Тоді я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо запобігання випадкам уникнення кримінальної відповідальності осіб, що вчинили кримінальні правопорушення проти основ національної безпеки України (реєстраційний номер 11517).
Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.
12:17:31
За-241
Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.
Вітаю, колеги.
Наступний законопроект 11203 – це проект Закону про внесення зміни до статті 206 Кримінального кодексу України щодо усунення термінологічних неузгодженостей.
Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.
12:18:05
За-221
Рішення прийнято.
Я запрошую до слова заступника міністра економіки України Безкаравайного Ігоря Володимировича. Будь ласка.
12:18:24
БЕЗКАРАВАЙНИЙ І.В.
Шановний пане Голово, шановні народні депутати! Проект Закону розроблено з метою застосування в законодавчих актах України єдиної термінологічні конструкції підприємства як єдиний майновий комплекс. Рахунковою палатою у 2020 році було проведено аудит ефективності використання повноважень органами виконавчої влади щодо забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до державного бюджету орендної плати за користування цілісними майновими комплексами та іншим державним майном, за результатами якого були надані рекомендації, викладені у рішенні Рахункової палати від 23 лютого 2021 року № 4-3.
Пунктом 3.1 зазначеного рішення рекомендовано доручити Фонду держмайна України спільно з іншими органами розробити та подати Кабміну проекти нормативно-правових актів щодо внесення змін до низки законів та кодексів України щодо використання поняття "цілісний майновий комплекс". Відповідно до пункту 6 статті 3 Кримінального кодексу України зміни до цього кодексу можуть вноситись виключно законами про внесення змін, зокрема до Кримінального кодексу України.
Законопроектом пропонується змінити в Кримінальному кодексі України конструкцію "цілісний майновий комплекс" на конструкцію "єдиний майновий комплекс". Прийняття закону забезпечить гармонізацію законодавства в частині використання поняття "єдиний майновий комплекс". Прошу підтримати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Вельмишановні представники міністерства, і я буду писати лист і на Кабінет Міністрів, і прошу звернутися до… звернути увагу керівників комітетів.
Шановні друзі, я думаю, прийшов той час, коли ми маємо зробити один законопроект і виправити всі термінологічні неузгодження, щоб Апарат Верховної Ради, весь наш колектив, по кожному такому пшику не реєстрував окремий законопроект. Давайте, зробіть цю домашню роботу, і ми внесемо один законопроект, де справимо всі термінологічні неузгодження, які є. Я закликаю вас до цього, і відповідний лист буде сьогодні направлений і на Кабінет Міністрів, і для наших комітетів. Прошу провести цю роботу. Дякую.
Шановні колеги, я запрошую до слова голову Комітету з питань правоохоронної діяльності Іонушаса Сергія Костянтиновича.
12:20:39
ІОНУШАС С.К.
Шановна президія, шановні колеги! Комітет на своєму засіданні 21 січня цього року розглянув проект Закону про внесення змін до статті 206 Кримінального кодексу України щодо усунення термінологічних неузгодженостей, поданий Кабінетом Міністрів.
Метою законопроекту є усунення неузгодженості і застосування єдиного уніфікованого поняття "єдиний майновий комплекс". Так сталося, що в нормах Кримінального кодексу, а саме в статті 206, використовується мовна конструкція "цілісний майновий комплекс". Хоча відповідно до статті 191 Цивільного кодексу зазначено, що підприємство як єдиний майновий комплекс. Тобто виправляємо термінологічні неузгодженості і просимо вас підтримати ці зміни: замінити "цілісний майновий комплекс" на "єдиний майновий комплекс".
Зважаючи на це, комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді законопроект 11203 як за основу, так і в цілому. Прошу підтримати як за основу, так і в цілому. Шановні колеги, дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, я прошу фракції і групи: два – за, два – проти. Будь ласка, шановні колеги: два – за, два – проти для обговорення цього проекту.
Михайло Михайлович Лаба, фракція "Слуга народу". Будь ласка.
12:22:09
ЛАБА М.М.
Прошу передати Олександру Бакумову.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Сергійович Бакумов, будь ласка.
12:22:18
БАКУМОВ О.С.
Дякую. Шановні народні депутати, законопроект складається з одного слова, а тому, якщо відверто, немає що обговорювати: міняємо цілісний комплекс на єдиний. Унормовуємо відповідно Кримінальний кодекс, узгоджуємо із нормами цивільного законодавства України. Тому прошу вас підтримати вказаний законопроект за основу і в цілому, щоб норма Кримінального кодексу, яка стосується протидії законній господарської діяльності, мала повною мірою діяти, як вона і передбачалася.
Але користуючись нагодою, я хотів би нагадати, як ми з вами проводили спільне засідання комітетів з питань національної безпеки і правоохоронного щодо протиправних дій представників територіальних центрів комплектування та інших відповідно підрозділів, які порушують права та свободи людини і громадянина.
Який результат, от який на сьогодні результат? Ми сьогодні щось маємо? Ми говорили, що будь-які заходи мають застосовуватися в порядку та на підставі закону. Сьогодні що? Ви бачили вчорашній випадок в Харкові, хто це бачив? Є чіткі критерії застосування сили в усіх правоохоронців, застосування фізичної сили, застосування спеціальних засобів і застосування вогнепальної зброї. Скажіть мені, будь ласка, скидання з велосипеда на швидкості із застосуванням фізичної сили в бік стовпа – це що? Це застосування фізичної сили? Агов! Представники ТЦК, військовослужбовці, які потенційно взагалі не можуть використовувати відповідні заходи спеціальні чи силу відносно громадян України.
Я закликаю всіх правоохоронних органів, Офіс Генерального прокурора, Міністерство внутрішніх справ, Спеціалізовану прокуратуру в сфері оборони відповідно адекватно реагувати і надати належну кваліфікуючу правову оцінку. Комітету з питань правоохоронної діяльності і Погоджувальній раді, які включали в порядок денний окремий Закон про посилення відповідальності працівників ТЦК, ВЛК, він був в порядку денному, але його зняли. Я закликаю завтра поставити це питання до зали і проголосувати за основу.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, В'ятрович Володимир Михайлович, фракція "Європейська солідарність".
12:24:24
В’ЯТРОВИЧ В.М.
Прошу передати Софії Федині.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Софія Федина.
12:24:37
ФЕДИНА С.Р.
Колеги, ви усвідомлюєте, що зараз відбувається? Якою дурнею ви тут займаєтеся? Давайте поміняємо одних три слова на інших три слова, в той час, коли на фронті бракує всього необхідного. У вас не вистачає ні часу, ні бажання поставити тут на голосування, в сесійні залі, те, що вимагають військові, і те, що їм обіцяв Президент Зеленський: повернення військового ПДФО прямо на рахунки військовим бригадам, щоб вони могли закупити те, що їм потрібно. У вас на це часу нема, ви розглядаєте заміну трьох слів на інші три слова. У вас нема бажання зупиняти потоки московської нафти через територію України, в результаті чого московська федерація щороку отримує понад 7 мільярдів доларів для вбивства наших цивільних і військовослужбовців. Ні, ви займаєтеся тут профанацією: заміною трьох слів на інші три слова, - тому що хтось не підняв свою п'яту точку і не зміг належним чином прописати той чи інший текст в законопроекті.
У вас немає ні часу, ні бажання позбутися московської "п'ятої колони" – ОПЗЖ, - із сесійної зали і з інших органів місцевого самоврядування. Вони мають доступ до держтаємниці, вони ведуть засідання комітетів, пишуть законопроекти. Але ж ні, "п'ята колона", яка присутня в парламенті, вас не цікавить, бо ви працюєте разом з ними. Питання: якщо ви ці питання, критично потрібні для оборони, не виносите на засідання Верховної Ради, то на яку країну ви працюєте?
І коли сьогодні ваш перший заступник голови фракції матом кричав не підтримувати виклик сюди Шмигаля, щоб він доповів, а про що домовляються за українцями, за нашою спиною, про розподіл надр, ви працюєте на кого? Ну, явно не на Україну. Можливо, на московську федерацію. І якщо це не так, доведіть – і поставте потрібні законопроекти, а не профанацію.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення цих законопроектів, якщо це можна так назвати. Переходимо до прийняття рішення.
Шановні колеги, пропозиція комітету: за основу і в цілому. В цілому –проти. Да, ми це говорили на Погоджувальній раді також. В цілому проти. Тому буде ставитися тільки пропозиція за основу, але я можу поставити пропозицію скоротити строки подачі.
Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення зміни до статті 206 Кримінального кодексу України щодо усунення термінологічних неузгодженостей (реєстраційний номер 11203). Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.
12:27:47
За-234
Рішення прийнято.
По фракціях.
Я ставлю пропозицію скоротити вдвічі строки подачі поправок і пропозицій для підготовки до другого читання. В цілому – фракції дві проти. "Батьківщина" проти і "Європейська солідарність", правильно я розумію? Колеги, дасте проголосувати в цілому? Там одне слово. Не дасте, добре.
Тоді я ставлю пропозицію про скорочення строків підготовки до другого читання. Будь ласка, прошу голосувати.
12:28:34
За-212
Рішення не прийнято.
Будемо працювати над цим довше, ретельніше.
Наступний законопроект 11339 – це проект Закону про внесення змін до статті 369-3 Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за протиправний вплив на результати офіційних спортивних змагань. Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою.
12:29:15
За-212
Рішення прийнято.
Я запрошую до слова Міністра молоді та спорту України Матвія Вікторовича Бідного, будь ласка.
12:29:34
БІДНИЙ М.В.
Шановний пане Голово, шановні народні депутати, на ваш розгляд вноситься проект Закону України про внесення змін до статті 369-3 Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за протиправний вплив на результати офіційних спортивних змагань.
Проект закону розроблений нами з метою удосконалення порядку притягнення до кримінальної відповідальності в частині відповідальності за протиправний вплив на результати офіційних спортивних змагань. Згідно зі статтею 22 Конвенції Ради Європи проти маніпулювання спортивними змаганнями кожна сторона вживає необхідних законодавчих та інших заходів для забезпечення того, щоб за кримінальні злочини, пов'язані з маніпулюванням спортивними змаганнями, було встановлене ефективне покарання: пропорційні та стримуючі санкції з урахуванням серйозності злочинів.
Правозастосування чинної норми Кримінального кодексу України на практиці засвідчило її недосконалість. Згідно зі статистичними даними Офісу Генерального прокурора України жодне кримінальне провадження, порушене за статтею 369-3 Кримінального кодексу України не було спрямоване до суду. В той же час лише протягом останніх років правоохоронні органи в державах-членах ЄС, наприклад Іспанії, Бельгії, Франції, Румунії, за сприяння Інтерполу та Європолу провели низку успішних розслідувань випадків договірних матчів, які здійснювалися організованими кримінальними групами. Ці гучні справи доведені до суду, а злочинці отримали покарання у вигляді тюремного ув'язнення.
Через те що в більшості випадків протиправний вплив здійснюється через вербування спортсменів як шляхом підкупу, так і шляхом застосування психологічного тиску та фізичного насильства, Національною платформою доброчесності спорту, яка координується Міністерством молоді і спорту України, було ініційовано внесення відповідних змін до Кримінального кодексу України. З метою досягнення вищезазначеної мети пропонується статтю 369-3, протиправний вплив на результати офіційних спортивних змагань, Кримінального кодексу України викласти в новій редакції.
Враховуючи викладене, прошу підтримати запропонований проект Закону України про внесення змін до статті 369-3 Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за протиправний вплив на результати офіційних спортивних змагань.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, я надаю слово голові Комітету з питань правоохоронної діяльності Іонушасу Сергію Костянтиновичу. Будь ласка.
12:31:49
ІОНУШАС С.К.
Шановні колеги, шановний пане Голово, президія! Комітет з питань правоохоронної діяльності на своєму засіданні 21 січня розглянув проект Закону України про внесення змін до статті 369-3 Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за протиправний вплив на результати офіційних спортивних змагань (№11339).
Метою законопроекту є удосконалення порядку притягнення до кримінальної відповідальності у частині відповідальності за протиправний вплив на результати спортивних змагань. Для досягнення вказаної мети вносяться зміни до статті 369-3 (Протиправний влив на результати спортивних змагань) і викладаються в новій редакції.
Шановні колеги, дійсно, як говорив шановний наш міністр, у нас немає, на жаль, зараз жодного випадку притягнення до кримінальної відповідальності за підкуп, примушування або підбурювання чи вступ в змову щодо результатів офіційного спортивного змагання і тому Кабінет Міністрів вніс цей законопроект для того, щоб виправити цю ситуацію. Комітет з питань правоохоронної діяльності ретельно розглянув цей законопроект на своєму комітеті і рекомендує прийняти його, шановні колеги, за основу. Впевнений, що разом з вами ми його зможемо доопрацювати до другого читання, а зараз прошу підтримати своїм голосуванням.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, я прошу фракції і групи записатися для обговорення цього законопроекту.
Будь ласка, Стріхарський, фракція "Слуга народу".
12:33:27
СТРІХАРСЬКИЙ А.П.
Прошу передати слово… (Не чути)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Бакумов Олександр Сергійович, будь ласка.
12:33:38
БАКУМОВ О.С.
Дякую. Шановні колеги, важливий законопроект. Пропоную підтримати відповідно його в першому читанні, він стосується несанкціонованого використання і ексклюзивної спортивної інформації. Вказана норма на сьогоднішній день в Кримінальному кодексі стосовно ексклюзивної інформації відсутня. І відповідно, щоб ми розуміли, що ексклюзивна інформація – це вид спортивної інформації, вона є службовою про офіційне спортивне змагання і його учасників, якою володіє особа завдяки своєму службовому становищу, крім відповідно загальновідомої і легкодоступної інформації. І таким чином в цьому сегменті можуть відбуватися маніпуляції, продаж, корупції і так далі. І у нас Кримінальний кодекс відповідно це не криміналізовує, ми пропонуємо це криміналізувати, щоб відповідно не допускати кримінальних правопорушень у цій сфері, зловживаючи відповідним становищем вказаними службовими особами.
Повертаючись до питання мобілізації і ТЦК, враховуючи те, що в мене є ще хвилина часу, хочу сказати, що наші комітети зробили запити до правоохоронних органів і військових органів, але відповіді, шановні колеги, – це ганьба, відповіді – це нуль. Жодної належної відповіді.
Парламентський контроль втрачається. Я дуже хочу сказати на цьому і наголосити. Можливо втрачається, а можливо й втрачено. Статус громадянина України, який би він не був, не знаю, звичайний військовослужбовець чи військовозобов'язаний, якщо навіть ця людина підозрювана або перебуває у розшуку, але кожен із нас, кожен у цій держави – це громадянин, який має право на гідність, має право на нормальне ставлення, на законність заходів щодо себе зі сторони органів правопорядку.
Тому, колеги, я з цієї трибуни вимагаю від органів правопорядку вжити негайних заходів щодо відновлення відповідно порушених прав і свобод людини і громадянина щодо системного вирішення питань під час здійснення заходів під час мобілізації. Ваша бездіяльність, ваша мовчазна відповідна реакція перетворюють вас на співучасників.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, Павленко Ростислав Миколайович, фракція "Європейська солідарність".
12:35:48
ПАВЛЕНКО Р.М.
Дякую. Прошу передати слово Володимиру В'ятровичу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Михайлович В'ятрович.
12:35:59
В’ЯТРОВИЧ В.М.
Почну з опонування з попередніми виступаючими, які казали, що важливий закон. Можливо важливий, але війна на вулиці. Колеги, війна в критичній фазі і чи зараз час говорити в першу чергу про спортивні змагання. Якось дивно у нас у парламенті з пріоритетами.
Тепер що стосується самої суті законопроекту. З одного боку, можна вітати наміри уряду посилити відповідальність за незаконний вплив на результати спортивних змагань. Але не можна погодитися з дуже небезпечною тенденцією, яку ми постійно спостерігаємо тут у залі. Замість того, щоб забезпечувати невідворотність покарань і чітку правову визначеність законодавчих норм, ми змагаємося у довжині тюремних строків, часто не пов'язаних із тяжкістю злочинів і відірваних від судової практики. Колеги, це шлях прямо протилежний до цивілізованої європейської держави.
З деякими нормами законопроекту можна було б погодитися, як от збільшення штрафів у 5 разів, до 85 тисяч гривень, чи визначення попередньої змови групи осіб, обтяжуючі обставини. Але, якщо брати цей документ в цілому, то, з одного боку, планка суми неправомірної угоди для класифікації таких дій як злочин, піднімається в десять разів – з 20 до 200 прожиткових мінімумів. І виходить, що угода між 20 і 200 мінімумів не буде взагалі вважатися ні злочином, ні адмінправопорушенням. А з іншого боку, для маніпуляції зі ставками, вчинених групою осіб, встановлюється безальтернативне покарання – 10 років ув'язнення, причому незалежно від суми неправомірної угоди. Тобто за вкрай розмито сформульований склад злочину пропонується карати як за вбивство.
Головне науково-експертне управління слушно зауважує на нелогічність такого підходу. А Верховний Суд зауважує, що за цією статтею Кримінального кодексу взагалі не було передано до суду жодної справи.
Колеги, час припиняти хаотичне штампування змін до Кримінального кодексу, які посилюють правову невизначеність або встановлюють надмірні жорсткі покарання. І час повертатися до справді важливих законопроектів, які стосуються обороноздатності країни.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, завершальний виступ – Павленко Юрій Олексійович, депутатська група "Платформа за життя і мир". Будь ласка.
12:38:03
ПАВЛЕНКО Ю.О.
Шановний пане Голово, шановні колеги! Ми підтримуємо даний законопроект. Хочу звернути увагу колег, що сьогодні українські спортсмени, українські тренери в умовах війни продовжують здобувати перемоги, достойно представляючи українську державу на міжнародних змаганнях найвищого рівня. В умовах війни, знищеної спортивної інфраструктури тренери готують резерв, розвивають дитячо-юнацький спорт. Бо ми виграємо війну. І в мирний час ми не повинні втратити ті здобутки, які напрацьовані десятиліттями розвитку українського спорту. На жаль, деякі негідники користуються умовами війни, намагаються незаконно впливати на результати змагань, маніпулювати результатами змагань. Тому, вважаю, посилення відповідальності за такі дії воно на часі. Тому ми підтримуємо даний законопроект. Будемо голосувати за.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Юрченко ще, правильно я бачу? Бо я погано бачу. Юрченко, будь ласка, 1 хвилина. Колеги, і після цього голосуємо.
12:39:17
ЮРЧЕНКО О.М.
Шановні колеги, бачу, не всі хочуть підтримувати. Тому поясню. Даний законопроект є насправді важливим кроком у боротьбі з корупцією у галузі спорту, адже він посилює відповідальність за маніпулювання результатами офіційних спортивних змагань. Завдяки ініціативі штрафи за підкуп, примушення спортсменів будуть значно зростати. Також законопроект вводить кримінальну відповідальність за несанкціоноване використання ексклюзивної спортивної інформації, додатково передбачаються жорсткі заходи проти тих, хто порушує заборону на розміщення ставок на спорт, якщо це пов'язано з маніпулюванням результатів. Цей законопроект дасть можливість підняти спортивний дух всіх, захисти інтереси і спортсменів, і тренерів, і вболівальників.
Прошу підтримати. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, переходимо до прийняття рішення. Прошу народних депутатів приготуватися до голосування.
Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до статті 369-3 Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за протиправний вплив на результати офіційних спортивних змагань (реєстраційний номер проекту Закону 11339). Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.
12:41:04
За-236
Рішення прийнято.
Дякую, колеги. Ідемо далі.
Наступний законопроект 11265, це друге читання, це проект Закону про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо удосконалення порядку здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану.
Я запрошую Іонушаса сюди. А, ви вже тут, перепрошую. У мене інформація така. Буде 10 поправок на врахування від фракції "Голос" і 22 поправки на врахування від фракції "Батьківщина". "Голос" не буде.
2 хвилини – "Батьківщина", Власенко, будь ласка. І я розумію, після цього можемо голосувати.
12:41:51
ВЛАСЕНКО С.В.
Дякую, шановні колеги. Насправді, дійсно, треба вносити зміни точкові в законодавства, які пов'язані з регламентацією кримінальних проваджень під час воєнного стану. Але у нас 11-й рік іде війна і 3-й рік у нас відбувається активна фаза збройної агресії Російської Федерації, а до цього часу ми не розглянули системні питання.
Фракція "Батьківщина" чекала-чекала від уряду, чекала-чекала від діючої влади, звичайно, як завжди, не дочекалася, ми внесли законопроект 13008 про функціонування воєнних судів в Україні. Ми вважаємо, що це буде принциповим питанням, яке треба вирішити і сформувати воєнну юстицію, яка буде розглядати всі специфічні питання, які виникають під час скоєння воєнних і військових злочинів в Україні в період війни.
Так, в мирний час у нас була вимога іноземних партнерів скасувати роботу воєнних трибуналів, ми це зробили. Але зараз у нас відкрита війна, у нас воєнний стан, і для нормального функціонування нам потрібна воєнна юстиція і воєнні суди як елемент воєнної юстиції. Тому, звичайно, ми говоримо про те, що треба припинити точково закривати якісь питання, а треба системно вирішувати питання, пов'язані із функціонуванням воєнної юстиції.
Тому я, користуючись нагодою, звертаюся і до Голови Верховної Ради, і до членів Погоджувальної ради щодо включення до порядку денного законопроекту 13008 після того, як його розгляне профільний комітет. І звертаюсь до голови профільного комітету невідкладно цей законопроект розглянути.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Сергій Володимирович, ви не наполягаєте на поправках.
Шановні колеги, тоді переходимо до прийняття рішення. Прошу народних депутатів зайняти свої місця, приготуватися до прийняття рішення.
Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо удосконалення порядку здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану (реєстраційний номер 11265).
Шановні колеги, ви готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.
12:45:09
За-222
Шановні колеги, я ставлю пропозицію направити на повторне друге читання, шановні колеги. Шановні колеги! Куди народні депутати йдуть? Повторне друге. Ставлю пропозицію направити на повторне друге читання. Я прошу голосувати.
12:45:48
За-220
Шановні колеги, ще одна новація, яку дає Регламент, прийняти в другому і направити на третє читання. Ми такого ще не робили за всю каденцію. Але я мушу поставити цю пропозицію.
Шановні колеги, ставлю пропозицію прийняти в другому і направити на третє читання. Прошу голосувати.
12:46:45
За-193
Рішення не прийнято.
Артур Володимирович, з процедури – Герасимов і Разумков.
12:47:00
ГЕРАСИМОВ А.В.
Шановний Руслан Олексійович, прийду вам на допомогу і підкажу ще один варіант, який вже використовував Олександр Сергійович, давайте відправимо цей законопроект на всенародне обговорення.
Дякую вам.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте, але це можливо тільки в законопроекті в першому читанні, Артур Володимирович. Дякую.
Шановні колеги, на жаль, законопроект вважається відхиленим. Вибачте, але є, як є.
Разумков, що у вас?
12:47:28
РАЗУМКОВ Д.О.
Руслан Олексійович, ви не могли ставити на друге і відправити на третє, тому що відхилили його, голосуючи в першому і в цілому. Тому не можна було ставити крайнє голосування. І колеги, коли голосували, це є порушенням Регламенту, шановні колеги.
ГОЛОВУЮЧИЙ. В якому першому і в цілому, це друге читання.
РАЗУМОКОВ Д.О. В другому і в цілому. Ви поставили, воно не набрало голосів, тоді не можна було ставити знову.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ні, в другому і в цілому, є ще одна опція: в другому і на третє.
РАЗУМКОВ Д.О. Покажіть, будь ласка. Ні, воно б тоді мало бути в другому, Руслан Олексійович, у другому і в третьому.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре. Друзі, відхилено. Дякую.
РАЗУМКОВ Д.О. А потім тоді в другому і в цілому.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я ж так і сказав: в другому і направимо на третє. Дякую.
Шановні колеги, наступний законопроект 12407 – це проект Постанови про здійснення начальником Нововасилівської селищної військової адміністрації Мелітопольського району Запорізької області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
І 12460 – це проект Постанови про здійснення начальником Семенівської сільської військової адміністрації Мелітопольської району Запорізької області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
Шановні колеги, я ставлю пропозицію про об'єднання обговорення та розгляд за скороченою процедурою проектів постанов номер 12407 та 12460. Будь ласка, я ставлю на голосування. Прошу голосувати, шановні колеги.
12:49:10
За-226
Рішення прийнято.
Дякую, колеги. Переходимо до розгляду цього питання.
Перше питання. Я запрошую Представника Президента України у Верховній Раді України Михайлюк Галину Олегівну. Давайте одразу представте два законопроекти, оскільки ми домовились про спільне обговорення. І я даю 4 хвилини вам.
12:49:34
МИХАЙЛЮК Г.О.
Шановний пане Голово, шановні колеги, сьогодні я уповноважена представити вам проект Постанови 12407.
Зауважу, що Президентом України було прийнято рішення утворити в межах території Нововасилівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області військову адміністрацію. Відповідне рішення відображено в указі глави держави від 5 листопада 2024 року. У той же день Президент України призначив керівника цієї адміністрації Задираку Володимира Олександровича, представника цієї громади та депутатського корпусу селищної ради.
Через тимчасову окупацію і неспроможність представницького органу місцевого самоврядування належно організувати, реалізувати свої повноваження та насамперед у частині вирішення проблем комунальних закладів підприємств, установ територіальної громади, розв'язання нагальних соціально-побутових питань, соціально-гуманітарних питань її мешканців, спрямування та координації роботи виконавчих органів ради Президент пропонує парламенту на період дії воєнного стану та 30 днів після його скасування чи припинення на підставі частини другої статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" врегулювати питання здійснення начальником Нововасилівської селищної військової адміністрації повноважень відповідної ради, її виконавчого комітету, селищного голови. Також пропонується надати очільнику військової адміністрації можливість затвердити тимчасову структуру виконавчих органів ради, перепідпорядкувати апарат ради, її виконавчого комітету і інші виконавчі органи, комунальні підприємства, установи, організації територіальної громади. Дуже прошу вас, колеги, підтримати ініціативу Президента України та прийняти зазначену Постанову 12407.
Також маю сьогодні повноваження представити вам проект Постанови 12460. І також відповідно до рішення Президента України керівником військової адміністрації, утвореної в межах тимчасово окупованої території Семенівської сільської територіальної громади, призначено Єрмоленка Андрія Віталійовича, який певний час був Семенівським сільським головою.
Для надання можливості начальнику Семенівської військової адміністрації вирішувати питання, що належать до сфери місцевого самоврядування, зокрема пов'язаних з функціонуванням комунальних закладів, підприємств, установ, організацій, а також їх релокації та щодо оптимізації роботи виконавчих органів ради пропонується на період дії воєнного стану та 30 днів після його скасування чи припинення на підставі частини другої статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" врегулювати питання здійснення начальником військової адміністрації повноважень відповідної ради, її виконавчого комітету, сільського голови. Також надати йому можливість затвердити тимчасову структуру виконавчих органів ради, підпорядкувати апарат ради та її виконавчого комітету, інші виконавчі органи, комунальні підприємства, установи і організації Семенівської територіальної громади.
Колеги, прошу також підтримати ініціативу Президента та прийняти зазначену Постанову 12460. Дякую вам, колеги.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, я запрошую до співдоповіді голову Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Завітневича Олександра Михайловича. Теж по двох постановах... по двох проектах, 4 хвилини.
12:53:04
ЗАВІТНЕВИЧ О.М.
Шановний пане Голово, шановна президія, шановні колеги, відповідно до доручення Голови Верховної Ради України Комітет Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки на своєму засіданні 7 лютого 2025 року розглянув проекти Постанов Верховної Ради України про здійснення начальником Нововасилівської селищної військової адміністрації Мелітопольського району Запорізької області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" (реєстраційний номер 12407 від 14 січня 2025 року), поданий Президентом України, та про здійснення начальником Семенівської сільської військової адміністрації Мелітопольського району Запорізької області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" (реєстраційний номер 12460 від 31 січня 2025 року), поданий Президентом України.
Комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України включити проекти постанов до порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання та за результатами розгляду прийняти постанови в цілому.
В разі прийняття проекту в цілому пропонуємо доручити комітету під час підготовки тексту прийнятих постанов для підпису Головою Верховної Ради України здійснити спільно з Головним юридичним управлінням Апарату Верховної Ради України його техніко-юридичне доопрацювання.
Дякую. Прошу підтримати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні фракції і групи, я прошу записатися: два – за, два – проти, для спільного обговорення цих двох проектів постанов.
Будь ласка, Климпуш-Цинцадзе, фракція "Європейська солідарність".
12:55:11
КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.
Прошу передати слово Ірині Василівні Фріз.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Фріз Ірина Василівна.
12:55:27
ФРІЗ І.В.
Шановні колеги, насправді ці дві постанови нібито є стандартними, і вже неодноразово парламент ухвалював своє рішення стосовно подібних, для того щоб надати відповідні повноваження органам місцевого самоврядування. Але сьогодні я хочу звернути вашу увагу на те, що ми з вами вчергове, нібито вчергове даємо, розширюємо повноваження для начальників військових адміністрацій, територія громад яких є окупованою. Тобто в них немає території, а військові адміністрації в нас будуть для того, щоб вони здійснювали свої повноваження.
Сам абсурд цієї історії полягає в тому, що ми фактично формуємо такі собі військові адміністрації в екзилі. Так от, сьогодні цей парламент не спромігся дати 150 голосів для того, щоб заслухати уряд нашої держави, який веде перемовини стосовно укладання міжнародної угоди, яку ми потім з вами будемо все рівно ратифікувати. Ми не знаємо, про що домовляються так звані п'ять-шість менеджерів. І я хочу вам нагадати, що якщо сьогодні ми формуємо в екзилі військові адміністрації селищних рад, то дуже скоро за такої політики, яка є абсолютно провальною, зовнішня політика на рівні 5-6 менеджерів, ми будемо формувати уряд в екзилі, якщо цей уряд не буде спроможний прийти сюди і дати відповіді, про що вони домовляються, що вони говорять, які гарантії безпеки ми отримуємо.
У нас, знаєте, відбувається, одним громадам ми створюємо військові адміністрації, які не мають своїх територій, бо вони є окупованими, а для інших громад, які знаходяться щодня під бойовими обстрілами, тримаємо дулю в кишені і не даємо їм можливість навіть увійти в зону бойових дій, відповідно і військові не можуть отримувати так званих бойових, адже вони не знаходяться на території зони ведення бойових дій.
Тому в мене прохання не підтримувати ці постанови, вимагати і викликати…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Лаба Михайло Михайлович, фракція "Слуга народу".
12:57:36
ЛАБА М.М.
Шановні колеги, я навпаки пропоную підтримати дані постанови. Ну про що ми говоримо: що дані окуповані території не є територіями України? Друзі, ви ж парламентарі, за Конституцією це наші території. І якщо Президент подав, Офіс Президента дані постанови, я вбачаю в цьому вирішення питання згідно статті 10 про правовий режим військового стану – воєнного стану, розпорядження до виконавчих органів влади, де відсутній депутатський корпус, виконавчий комітет, де були люди і є майно людей, є питання української юрисдикції, дані постанови мають бути підтримані. І військові голови адміністрацій мають виконувати повноваження згідно Конституції України та чинних законів України у військовий стан.
Тому, колеги, не вводьтеся в оману. Прошу підтримати дані постанови Президента України, проголосувати зеленою "За". Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення цих проектів постанов. Я прошу народних депутатів приготуватися до голосування. Будь ласка, колеги приготуйтеся до голосування. Я почергово буду ставити ці проекти постанов. Будь ласка. Я прошу народних депутатів приготуватися до голосування.
Першою я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про здійснення начальником Нововасилівської селищної військової адміністрації Мелітопольського району Запорізької області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" (реєстраційний номер 12407).
Готові голосувати? Колеги, я прошу голосувати.
13:00:14
За-229
Рішення прийнято.
Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про здійснення начальником Семенівської сільської військової адміністрації Мелітопольського району Запорізької області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", реєстраційний номер проекту Постанови 12460. Прошу народних депутатів голосувати.
13:01:03
За-228
Рішення прийнято.
Дякую, колеги.
Далі. Наступний законопроект 12351 – це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо зміни найменування місцевих загальних судів. Це друге читання. Ми… Друзі, не уходьте, ми поговорили, що ми одразу ставимо на голосування, ніхто не буде ставити поправок. Залишіться в залі.
Тому я ставлю пропозицію, будь ласка, колеги, прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо зміни найменування місцевих загальних судів (реєстраційний номер 12351). Прошу народних депутатів голосувати.
13:02:13
За-248
Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.
Шановні колеги, наступний законопроект 9655 – це проект Закону про внесення змін до статті 214 Кримінального процесуального кодексу України та деяких законів України щодо удосконалення процедури забезпечення заходів безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві. Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу народних депутатів голосувати.
13:02:52
За-218
Рішення прийнято.
Я запрошую до слова народного депутата Мамку Григорія Миколайовича як автора цього законопроекту. Будь ласка, Григорій Миколайович.
13:03:08
МАМКА Г.М.
Шановні народні депутати, цей законопроект 9655 дуже внормовує прості речі. Перше – це забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві. На жаль, всі учасники процесу мають свої терміни, але безпека осіб, учасників є ключовим аспектом щодо розслідування кримінальних проваджень. На даний час вносяться відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань і за постановою слідчого застосовуються заходи безпеки, але терміни розслідування – два місяці, продовження, а заходи безпеки – вічні. Згідно офіційної статистики у нас під заходами безпеки перебуває декілька осіб, зверніть увагу, вісім-десять років. Забезпечують безпеку в таких умовах, де безпеку порушують невстановлені особи, факти не розслідуються і цей механізм вічний.
Моя ініціатива полягає в тому, що якщо є учасник... забезпечення безпеки і органу досудового розслідування відомо, звідки вона небезпека, то вони повинні в терміни найкоротші її усунути. Після цього отримати ті рішення, які відповідно... Дозвіл згідно цього законопроекту слідчому надається забезпечення безпеки на два місяці, після цього звертатися в суд щодо продовження. Хоч таким механізмом правоохоронні органи можна змушувати встановлювати ті випадки безпеки, усувати небезпеку в належний законний спосіб і приймати відповідні рішення.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Я запрошую до слова голову Комітету з питань правоохоронної діяльності Іонушаса Сергія Костянтиновича. Будь ласка, Сергію Костянтиновичу.
13:05:09
ІОНУШАС С.К.
Шановні колеги, 19 лютого 25-го року Комітет з питань правоохоронної діяльності на своєму позачерговому засіданні розглянув законопроект 9655 щодо змін до статті 214 Кримінального процесуального кодексу України і інших законів України щодо удосконалення процедури забезпечення заходів безпеки осіб.
Розроблення проекту обумовило необхідність вирішенню проблеми поєднання і реалізації правових статусів осіб, які можуть бути одночасно засудженими до кримінальних проваджень та мати правовий статус учасника кримінального провадження, зокрема підозрюваного, обвинуваченого, а також приведення функціонування існуючої системи забезпечення безпеки учасників кримінального провадження та інших осіб в інтересах правосуддя в Україні у відповідність до реалій сьогодення.
Вносяться відповідні зміни також до законів України "Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві", "Про Національну поліцію".
Шановні колеги, законопроект актуальний. Як зазначив автор Григорій Миколайович Мамка, приводяться у відповідність деякі норми, пов'язані з необхідністю встановлення термінів забезпечення безпеки осіб і відповідно до цього кореспондуючі норми в інших законах.
Шановні колеги, комітет розглянув цей законопроект і рекомендує його прийняти за основу. Прохання підтримати. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги.
Будь ласка, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два –проти. Прошу колег не розходитися, тому що скоро, відчуваю, будемо голосувати. Прошу запишіться: два – за, два – проти.
Бондар Михайло Леонтійович, "Європейська солідарність".
13:06:48
БОНДАР М.Л.
Передаю Софії Федині.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Федина, будь ласка.
13:07:06
ФЕДИНА С.Р.
Ви зараз говорите про безпеку учасників кримінального процесу, кримінального судочинства. А що робити, коли головну небезпеку становить українська держава в особі чинної так званої української влади? Ви говорите про безпеку, але саме на замовлення Зеленського відбуваються переслідування бойових офіцерів сьогодні. Їх судять в абсолютно дикий і неприйнятний спосіб. Тому що всюди в цивілізованих державах бойовий офіцер може сидіти поруч з адвокатами у своєму однострою з усіма нагородами. Але на замовлення Зеленського їх закували в кайданки і тримають у скляних клітках тих, хто багато років поспіль захищав і захищає українську державу. Тому що на замовлення Зеленського обнуляється така штука, як бойовий імунітет, який триває під час воєнного стану. Але ж, напевно, вам усім на це начхати, тому що вас так само не хвилюють і питання забезпечення військовослужбовців і нашу обороноздатність. Ви говорите про безпеку, але на замовлення влади Червінського катували в камерах, які непридатні до утримання порушуючи усі можливі його права і не даючи доступу медиків в той час, коли він мало не втрачав свідомості. Це ваша відповідальність. І в певний момент ви всі за це будете відповідати на чолі із Зеленським. Так само як ви всі дружні відповідати за агресивну не підготовку до відбиття московського вторгнення. Думайте!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Локтіонова Наталія Валентинівна, фракція політичної партії...
13:09:15
ЛОКТІОНОВА Н.В.
Прошу передати слово Бакумову Олександру.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Бакумов Олександр, будь ласка.
13:09:23
БАКУМОВ О.С.
Так, шановні колеги, заходи із забезпечення кримінального провадження і заходи із забезпечення безпеки учасників відповідно кримінальних проваджень є важливою складовою для того, щоб права та свободи осіб, в якому б статусі вони не перебували, на якій би стадії досудового розслідування вони не були, щоб вони дотримувались.
А щодо виступу попереднього доповідача мушу констатувати, що не забувайте, що в державі діє розподіл влад на законодавчу, виконавчу і судову. І ту судову владу, яку формували ви, яку формували в ті часи, той Верховний Суд, ті місцеві суди, які здійснюють сьогодні судочинство, які ухвалюють рішення іменем України і керуючись тими законами, які ми всі тут голосуємо. І не треба перекладати відповідальність, відповідно до якої самі маєте безпосередньо відношення, тому що ми тут зібрались в законодавчому органі влади, ми тут приймаємо закони, ухвалюємо постанови. І не треба говорити про те, що український законодавець чи український парламентар винен у тому, яке ухвалює рішення суд. Це несправедливо і неправильно, повертайтесь до теорії і вивчайте матерію, хто і за що відповідає в цій державі. А для того, щоб українське правосуддя було справедливим до наших військовослужбовців щодо яких є сумніви у їх правоті під час ухвалення ними рішень, правоохоронний комітет давно пропонує систему військової юстиції: військова поліція, спеціалізована прокуратура і військові суди або спеціальні колегії. Підтримайте, і це буде відповідь на ваше запитання.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги. Дякую.
Переходимо до прийняття рішення. Шановні колеги, переходимо до прийняття рішення. Будь ласка, займіть свої місця. Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до статті 214 Кримінального процесуального кодексу України та деяких законів України щодо удосконалення процедури забезпечення заходів безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві (реєстраційний номер проекту закону 9655).
Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.
13:12:26
За-227
Рішення прийнято.
Дякую колеги.
Йдемо далі. Наступний проект Постанови 13015 – це проект Постанови про внесення змін до… Проект Постанови про внесення змін до Постанови Верховної Ради України "Про деякі питання здійснення парламентського контролю з питань розслідування можливих фактів порушень законодавства України щодо фінансування лікування та реабілітації військовослужбовців у медичних закладах" (щодо уточнення кількісного складу).
Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою і прошу голосувати. Я зараз запропоную, але люди є, які хочуть кількісний склад обговорювати.
13:13:22
За-196
Рішення прийнято.
Будь ласка, я запрошую до слова голову Комітету з питань Регламенту, депутатської етики і організації роботи Верховної Ради України Кальченка Сергія Віталійовича.
13:13:45
КАЛЬЧЕНКО С.В.
Шановна президія, шановні народні депутати, регламентний комітет на своєму засіданні розглянув проект Постанови реєстраційний номер 13015, внесений народними депутатами Тимошенко, Марченко та Задорожнім, який передбачає внесення змін до відповідної Постанови про утворення тимчасової… про деякі питання здійснення парламентського контролю з питань розслідування можливих фактів порушень законодавства України щодо фінансування лікування та реабілітації військовослужбовців у медичних закладах. Цим проектом пропонуються зміни до кількісного персонального складу цієї тимчасової слідчої комісії.
Комітет звернув увагу на необхідність внесення змін до тексту проекту постанови щодо назви тимчасової слідчої комісії нової редакції абзацу другого підпункту 2 пункту 1.
Отже, комітет рекомендує Верховній Раді розглянути цей проект постанови з урахуванням пропозицій комітету, які викладені у висновку, і визначатися голосуванням щодо цього проекту постанови.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти, для обговорення. Прошу, будь ласка, два – за, два – проти.
Будь ласка, Степан Іванович Кубів, "Європейська солідарність".
13:15:05
КУБІВ С.І.
Дати слово Ірині Геращенко. Дякую, пане Голово.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Геращенко Ірина Володимирівна.
13:15:15
ГЕРАЩЕНКО І.В.
Дорогі українці, ви знаєте, сьогоднішній порядок денний, як і багато місяців до того, а то й років, не відповідає порядку денному, яким живе країна. Обговорюється все що завгодно, тільки не питання фронту. І коли ти ставиш очевидні речі на розгляд зали, у відповідь ми чуємо хамство. Тому що будь-яка критика справедлива влади сприймається як російське ІПСО, а курити айкоси можна тільки, якщо ти брат спікера Стефанчука, матюкатися можна тільки, якщо ти перший заступник голови фракції правлячої і таке інше. І все, що зараз тут відбувається, це наслідок виборів 2019 року. А на годиннику зараз і на календарі 2025 рік. І тому, коли хтось в цій залі щось там згадує про "ваша влада", там, і таке інше – це ваша влада, 7 років ваша влада.
Влада Зеленського, Стефанчука, Шмигаля, "слуг народу" зараз тут саме в ці години проводить перемовини з партнерами, про які не знає народ України, не знає жоден українець, не знає жоден депутат український. І якщо Стефанчук і "слуги" відмовляються викликати сюди когось з уряду і розказати нам що відбувається з перемовинами, ми вимагаємо звіту члена РНБО Стефанчука, нехай він розкаже парламенту, що ви збираєтеся продати. Це не ваші городи, це не картопля на ваших городах і не укроп, який ви збираєтеся віддати невідомо кому. І хочемо нагадати, що тут в цій залі Зеленський обіцяв економічний паспорт всім українським дітям, які мали би отримати від надр якісь там поступлення. Так, а що тепер з цим економічним паспортом тепер, пане Зеленський, пане Шмигаль і пан Стефанчук? Ганьба вам!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дивіться, у мене є право на репліку, але навіть не хочеться його використовувати. Дякую, шановні колеги.
Рухаємося далі. Неклюдов, фракція "Слуга народу".
13:17:17
НЕКЛЮДОВ В.М.
Дякую, Руслан Олексійович. Я хочу передати слово для посилення своєї потужної регламентної позиції пану Кальченку, щоб він...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Сергій Віталійович.
13:17:30
КАЛЬЧЕНКО С.В.
Прошу переходити до голосування і підтримати цей проект постанови. Прошу, закликаю колег по фракції.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, будь ласка, приготуйтеся до голосування. Приготуйтеся до голосування.
Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з урахуванням позиції комітету та з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про внесення змін до Постанови Верховної Ради України "Про деякі питання здійснення парламентського контролю з питань розслідування можливих фактів порушення законодавства України щодо фінансування лікування та реабілітації військовослужбовців у медичних закладах" (щодо уточнення кількісного складу). Реєстраційний номер проекту Постанови 13015.
Готові голосувати? Будь ласка, шановні колеги, прошу голосувати.
13:18:48
За-208
Рішення не прийнято.
Колеги, треба ще раз буде внести, вибачте. Наступний… Секундочку.
Шановні колеги, наступний законопроект 0299 – це проект Закону про ратифікацію Рамкової угоди між Урядом України та Урядом Фінляндської Республіки щодо проєктів, що фінансуються за програмою Фінсько-українського інвестиційного фонду (ФУІФ).
Я ставлю пропозицію розглянути цей проект закону за скороченою процедурою. Прошу голосувати.
13:19:50
За-203
Рішення прийнято.
Я запрошую секретаря Комітету з питань інтеграції України до Європейського Союзу Наливайченка Валентина Олександровича.
Давайте запишемося: два – за, два – проти.
Там немає секретаря. Голова комітету. Давайте, голова комітету, будь ласка.
13:20:34
КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.
Так, шановні колеги, Комітет з питань інтеграції України до Європейського Союзу на своєму засіданні розглянув проект Закону про ратифікацію Рамкової угоди між Урядом України та Урядом Фінляндської Республіки щодо проєктів, що фінансуються за програмою Фінсько-українського інвестиційного фонду і рекомендує Верховній Раді України ухвалити його за основу і в цілому. Це рамковий документ, колеги, який дасть нам можливість отримувати додаткові кошти у різному вигляді від наших партнерів з Фінляндії. Тому прошу залу підтримати.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти, для обговорення цього проекту закону. Будь ласка.
Будь ласка, Саврасов Максим Віталійович, "Європейська солідарність".
13:21:31
САВРАСОВ М.В.
Прошу передати слово Іванні Орестівні Климпуш-Цинцадзе.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Климпуш-Цинцадзе.
13:21:50
КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.
Очевидно, колеги, що фракція "Європейської солідарності" буде підтримувати цю ратифікацію і, очевидно, що ми цінуємо усю допомогу, яка надається нашими партнерами в різному вигляді Україні для того, щоби вона могла вистояти в нашій праведній боротьбі за свій суверенітет, за територіальну цілісність і за незалежність держави.
Але одночасно, колеги, ми також маємо з вами розуміти, що в той час, коли ми проводимо величезну роботу з тим, щоби отримати підвищення допомоги і зростання допомоги від наших партнерів для захисту України, в цьому залі голосуються рішення під тиском з Банкової, під тиском з Кабміну, як не дивно, стосовно того, щоби викидати мільйони і мільярди українських гривень на корупційні оборудки, замість того, щоби кожну копійку переказувати, передавати для сил оборони України. Я вважаю, що це неприпустимо ходити з протягнутою рукою по світу, просити закрити дірки в нашому дефіцитному бюджеті, а одночасно витрачати гроші на такі оборудки, як Хмельницька атомна електростанція і добудова її.
Тому насправді підтримуйте це рішення, але одночасно думайте, як діяти стосовно того, щоби все-таки не допустити тої оборудки. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Бакумов Олександр Сергійович, фракція "Слуга народу".
13:23:34
БАКУМОВ О.С.
Прошу передати слово Мезенцевій-Федоренко Марії Сергіївні.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Мезенцева-Федоренко.
13:23:42
МЕЗЕНЦЕВА-ФЕДОРЕНКО М.С.
Дякую, дорогий Олександре. Шановні колеги, насправді Фінляндія стає для нас реальним стратегічним партнером, боронячи безпеку Європи на півночі. На спеціальних заходах був присутній президент Фінляндії, він озвучив свій…
Прошу, вибачаюсь. Він озвучив свій план фінансування і допомоги Україні. Щодо безпекових гарантій, також це не просто пакети допомоги, а річні внески. Ну, а питання Фінсько-українського інвестиційного фонду – це сьогоднішня наша підтримка економіки, це сплачені податки, і це дорівнює підтримці сил оборони.
Тому дякуємо і фізичній присутності наших колег, в тому числі і депутатів національних парламентів, за те, що вони борються не тільки за економіку і обороноспроможність, а також піднімають питання полонених, депортованих дітей тощо.
Тому, колеги, прошу підтримати дану важливу угоду щодо ратифікації. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, колеги.
Шановні народні депутати, я прошу народних депутатів зайняти свої місця, зараз будемо голосувати. Зараз будемо голосувати.
Я ставлю пропозицію прийняти за основу і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про ратифікацію Рамкової угоди між Урядом України та Урядом Фінляндської Республіки щодо проєктів, що фінансуються за програмою Фінсько-українського інвестиційного фонду (ФУІФ) (реєстраційний номер 0299).
Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.
13:25:57
За-253
Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.
Дякую, колеги. Наступний проект Закону 11418 – це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо врегулювання питань видачі, продовження та перевірок обґрунтованості видачі листків непрацездатності.
Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою.
13:26:35
За-200
Рішення прийнято.
Будь ласка, я запрошую до слова заступника Міністра охорони здоров'я України Карчевич Марію Володимирівну.
13:26:54
КАРЧЕВИЧ М.В.
Шановний пане головуючий, шановні народні депутати, до вашої уваги представляю проект Закону України про внесення змін до Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування" щодо питань, які стосуються врегулювання перевірки обґрунтованості листків непрацездатності, а також удосконалення норм стосовно видачі паперових листків непрацездатності.
Чотири роки тому ми впровадили реформу, яка стосується електронних лікарняних, і на сьогодні це є один із найбільш популярних цифрових сервісів у нашій країні. А також цей сервіс має й антикорупційний ефект, оскільки, власне, за роки впровадження ми маємо вже виписаних понад 28 мільйонів електронних листків непрацездатності. Водночас в умовах воєнного стану ми розуміємо, що є тимчасово окуповані території, а також прифронтові території, в яких потенційно відсутня технічна можливість сформування електронного документа. Тому проектом закону пропонується врегулювати зазначене питання щодо виключних випадків неможливості формування електронних листків непрацездатності.
Крім того, ми пропонуємо удосконалити норми, які стосуються перевірки обґрунтованості листків непрацездатності, а також впровадити досудове оскарження закладом охорони здоров'я результатів такої перевірки. Власне, такий законопроект сприятиме удосконаленню норм тимчасової непрацездатності та захисту прав наших громадян.
Просимо підтримати. Дякую вам за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, я запрошую до слова голову Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Третьякову Галину Миколаївну. Будь ласка.
13:28:34
ТРЕТЬЯКОВА Г.М.
Шановні колеги, ще 13 серпня 24-го року комітет прийняв рішення підтримати цей законопроект в першому читанні. Прохання підтримати, щоб у нас 2 відсотки, до 2 відсотків паперових лікарняних листів, які сьогодні все ж таки надаються в паперовій формі, – з 21-го року, нагадаю, ми запровадили електронний лікарняний лист, – нарешті мали законодавчі підстави. Тому що вони зараз робляться на паперових носіях на підставі наказу Міністерства охорони здоров'я, а треба, щоб в законі були виписані випадки, наприклад, коли лікувальний заклад не знаходиться в контакті з системою охорони здоров'я НСЗУ, відповідно не можна лікувальному закладу, який знаходиться, наприклад, в прифронтовій зоні, отримати зв'язок і передати інформацію щодо людини, яка знаходиться на лікарняному листі. В цьому випадку потрібно використовувати паперовий носій. У нас є особливості в нашій країні і тому, хоча електронний обіг зробив майже відсутність корупції, це потрібно підтримати. Плюс цей законопроект впроваджує уповноваженого лікаря в структурі Пенсійного фонду України, який може здійснювати контроль за необґрунтованим наданням висновків у разі, якщо такі будуть надаватися.
Від комітету прохання підтримати в першому читанні.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти, для обговорення цього законопроекту.
Осадчук Андрій Петрович, фракція "Голос", будь ласка.
13:30:19
ОСАДЧУК А.П.
Будь ласка, передайте слово Совсун Інні Романівні.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Інна Романівна.
13:30:37
СОВСУН І.Р.
Інна Совсун, фракція "Голос". Шановні колеги, законопроект про листки непрацездатності – це, звичайно, важливо, хороша ініціатива, фракція "Голос" буде підтримувати. Але разом з тим ми дуже хотіли би, щоб Міністерство охорони здоров'я в першу чергу займалося найнагальнішими проблемами, які сьогодні виникають в сфері медицини, в тому числі в сфері військової медицини.
Користаючись з присутності тут заступниці міністра охорони здоров'я, я хочу звернути увагу на абсолютно ідіотське рішення, яке нещодавно було прийнято урядом з приводу бронювання 100 відсотків лікарів. Шановні колеги, 100 відсотків лікарів державних і комунальних лікарень отримали бронь. Що це означає? Ви ж всі прекрасно розумієте, що лікаря на фронті може замінити тільки інший лікар. Якщо 100 відсотків лікарів зараз заброньовані, хто замінить лікарів, які зараз уже третій рік воюють на фронті. Яким чином можна було в умовах, в яких ми зараз перебуваємо, приймати таке рішення? Я вже не кажу про те, що це фактично закреслює будь-які навіть декларативні заяви щодо демобілізації. Але навіть якщо не про демобілізацію говорити, є лікарі, які отримують поранення, які вибувають з лінії зіткнення з різних причин, яким чином їх можна замінити у випадку, якщо уряд зараз прийняв рішення і забронював всіх лікарів, які працюють в системі охорони здоров'я? Я дуже прошу зараз уряд переглянути рішення, яке було прийнято, врегулювати це питання для того, аби забезпечити потреби військової медицини, аби забезпечити справедливість для тих лікарів, які вже третій рік перебувають на фронті, і не приймати рішення, які, відверто кажучи, просто плюють в обличчя нашим військовим лікарям.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Гончаренко Олексій Олексійович, фракція "Європейська солідарність".
13:32:36
ГОНЧАРЕНКО О.О.
Шановні друзі, ми тут що, всі взагалі подуріли? Подивіться, чим ми займаємось: спортивні змагання – клас, поміняти цілісний майновий комплекс на єдиний майновий комплекс – клас, листки непрацездатності – клас. Ви що взагалі? Ну що це за порядок денний? Це знущання. Головне питання, яке є в державі, – військо. Жодного питання про українське військо, жодного, нуль, нічого. Ну як таке може бути? Якісь божевільні ініціативи ми зараз чуємо, що Кабмін розглядає давати мільйони гривень якимось людям, які повернуться із-за кордону. Якщо у вас є мільйони гривень, то припиняйте їх давати Укрнафті, керівникам, своїм наближеним чиновникам, якісь ідіотські програми, ідіотський кешбек, все інше. Дайте гроші військовим. Дайте гроші військовим. Дайте терміни служби нарешті. Скільки можна чекати? Де іпотека для військових? Де вона? Я питаю. Я питаю: де виплати за контракт? Тільки новим 18-24 роки. Клас! А іншим, які воювали, які 3 роки воюють? Їм дулю? Як таке може бути? Чим займається парламент? Чим займається уряд?
Гроші – військовим!
Терміни служби – військовим! Якщо це хтось не розуміє, то буду казати це і нагадувати 10 разів тут, 30, 130 разів. Ви збожеволіли, ми можемо сидіти в цій залі тільки завдяки тому, що є ці сотні тисяч людей, які три роки, четвертий вже пішов, там в окопах, тільки тому ми можемо тут знаходитись. А ви займаєтесь якимось ідіотизмом!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Лаба Михайло Михайлович.
13:34:33
ЛАБА М.М.
Шановні колеги, дійсно, сьогодні, враховуючи сьогодення і ситуацію в Україні, ми приймаємо з вами нестандартні інколи рішення. Сьогодні суб'єктом законодавчої ініціативи є Кабінет Міністрів України і поданий законопроект профільним Міністерством охорони здоров'я України.
У проекті з метою забезпечення можливості для пацієнтів у випадку, коли відсутність у лікуючого лікаря технічного доступу до електронної системи охорони здоров'я унеможливлює формування електронного медичного висновку про тимчасову непрацездатність, можна отримати допомогу по тимчасовій непрацездатності на підставі паперового листка уповноваженого лікаря, тобто яким перевіряється вдосконалення цієї перевірки листків.
Тому я кажу, що ми приймаємо цей законопроект, далі Кабінет Міністрів відповідними своїми нормативними документами регулює цей процес реалізації. Єдине буде прохання, звісно до Міністерства охорони здоров'я України, щодо синхронізації реєстру електронних листівок і листівок паперових. Тут потрібно буде вам фактично гарно допрацювати.
Дякую. Успіхів.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, переходимо до прийняття рішення. Шановні колеги, переходимо до прийняття рішення. І я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування" щодо врегулювання питань видачі, продовження та перевірок обґрунтованості видачі листків непрацездатності (реєстраційний номер 11418).
Готові голосувати? Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.
13:36:53
За-219
Рішення не прийнято.
Шановні колеги, я ставлю пропозицію направити цей законопроект на повторне перше читання. Прошу голосувати. Голосуємо за повторне перше. Включайте.
13:37:33
За-218
Я ставлю пропозицію повернути цей законопроект суб'єкту законодавчої ініціативи для доопрацювання.
13:37:57
За-216
Рішення не прийнято.
Шановні колеги, на всенародне обговорення, да, я ставлю пропозицію відправити. Прошу голосувати.
13:38:24
За-191
Рішення не прийнято. Закон вважається відхиленим.
Дякую, колеги. Далі в нас ідуть низка проектів постанов про скасування рішення Верховної Ради від 11.02.2025 про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності" (реєстраційний номер 11392). Я нагадаю, що ми прийняли процедурне рішення, по якому ми будемо об'єднане обговорення і окреме голосування по кожному проекту.
Тому я запрошую до слова спочатку ініціатора першої Постанови 11392-П1 народного депутата Ар'єва Володимира Ігоровича. Народний депутат Ар'єв, будь ласка, доповідайте. Да, да, Володимир Ігорович, ми чекаємо вас.
13:39:25
АР’ЄВ В.І.
Дуже важко було пробратися до трибуни, бо фракція "Слуга народу" різко, після того, як було оголошено це питання, кинулася до виходів. Ви бачите зараз досвід, такий собі exodus відбувається прямо в залі.
А щодо суті питання, я би розділив проект постанови на дві частини. Перша юридична, тому що цей закон був ухвалений з грубим порушенням 116 статті Регламенту, коли ніколи в житті парламенту України, ні в жодному скликанні Верховної Ради не заміняли прийнятий в першому читанні законопроект повністю змінивши його суть і ухвалювали абсолютно інший законопроект в другому читанні. Це грубе порушення Регламенту. І навіть якщо ця постанова через відсутність депутатів в залі сьогодні не буде прийнята, то я абсолютно впевнений, що наступне буде подання в Конституційний Суд, тому що така законотворчість – це ганьба для українського парламентаризму загалом.
І другий момент – це питання моралі. Скажіть, будь ласка, ми збожеволіли всі, коли ми зараз не можемо забезпечити фронт, коли у нас немає впевненості в тому чи завтра чим буде воювати, коли у нас проблеми із союзниками на всіх напрямках, ми витрачаємо шалені гроші на невідомо які проекти і при чому вкладаємося в проекти із російським душком. Ну, слухайте, ну, ми же маємо хоч якусь адекватність дотримуватися чи ні. Або голосуємо за проект постанови або ганьба нам всім.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, автор наступного проекту Постанови Гончаренко Олексій Олексійович. Постанова 11392-П2.
13:41:50
ГОНЧАРЕНКО О.О.
Друзі, от і ми дійшли до важливого питання, яке, власне, для якого сьогодні було потрібне це засідання парламенту владі, щоб провалити блокуючі постанови по тому, щоби зупинити божевільне рішення про купівлю російських реакторів за сотні мільйонів доларів. Я не знаю, як це можна пояснити нашим військовим, які зараз, в них 3 роки не збільшується зарплата, а, навпаки, тільки зменшилась, бо відмінили тридцятку, яка була один рік, потім її, навіть менше, відмінили, далі їм зарплати не збільшують. Курсанти, майбутні офіцери отримують жалюгідні 2,5 тисячі гривень, обмежено придатні і виведені поза штат отримують далі 700-800 гривень. Знущання з людей, просто знущання, на військових грошей нема – на російські реактори є.
На українську дитину грошей нема, 860 гривень на дитину на місяць до 3-х років, будь ласка, отримай і дозволь собі все, що хочеш. Це ж можна утримати, правда, дитину на 860 гривень 30 днів, можна ж, правда, пробували? От вам достатньо 860 гривень? На українську дитину нема – на російські реактори є.
Далі. На українського вчителя нема грошей, ну, нема, бо куди ж там освіта, взагалі хто в школі працює. А в дошкільній освіті на вихователів взагалі нема, жалюгідні 4-5 тисяч гривень, вчитель – 7, 8, 9. Нема грошей. На українського лікаря нема грошей. На українського військового, українську дитину, українського лікаря, українського вчителя, українського залізничника грошей немає – на російські реактори гроші є. Бо можна вкрасти звідти, набити зараз собі кишені, як в останній раз, а потім втекти з цієї держави і абсолютно по фігу, що з нею буде.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається автору третьої Постанови блокуючої 13392-П3 Бондарю Михайлу Леонтійовичу. Будь ласка, Михайло Леонтійович.
13:44:06
БОНДАР М.Л.
Дякую. Бондар Михайло, "Європейська солідарність". Постараюся не повторювати те, що вже говорили колеги. Захід, який відбувався, "Україна. Рік 2025", де наш голова також був присутній, Олег Іващенко, голова зовнішньої розвідки, заявив якраз про атомні станції російського виробництва і те, що відбувається в них, як у них десятки поломок, різних аварій там відбувається і все. В той же час ви голосуєте за те, щоб купувати ці болванки, які будуть валятися, щоб добудувати, навіть ніхто не розуміє скільки треба ще коштів. Мало того, навіть якби вони там через років 5, 6, 10 були побудовані, треба ще лінії електропередач. Тому що від Хмельницької ту електроенергію, яка буде вироблена, нема чим постачати. Тому що ті ЛЕП, які є, існуючі, вони не мають спроможності постачати цю електроенергію.
І голова комітету палива, енергетики, який мав би в першу чергу голосувати за це, тому що він мав би переконаний бути, що це для енергетики дуже потрібно, він не голосував за цей закон. І мало того, щоб десь висловити свою позицію, сказати, чому це негативно, чому це або треба підтримувати і пояснити, чому він не підтримував, він промовчав. Тому що він знає чудово, що це ганебне рішення в час війни, коли кошти потрібні солдатам, голосувати за такі москальські закони.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, автор наступного проекту Постанови 11392-П4 Федина Софія Романівна. Будь ласка.
13:46:10
ФЕДИНА С.Р.
Вчора я мала абсолютно страшну зустріч, на якій дізналася, що коли сім'ї повернули тіло закатованого бійця, який воював на Азовсталі, у якого видалили всі органи, йому написали висновок, що він помер від пневмонії. Українські лікарі переписали цей висновок, а коли адвокати родини пішли в суд, суд відмовився визнавати, що боєць загинув, захищаючи державу, будучи закатованим в московських трупарнях. Після цього суддя вийшов і сказав, вибачте, але у мене наказ зверху, бо немає грошей. Таких справ вже десятки і рідні готові свідчити.
І коли у держави немає грошей заплатити компенсацію за загибель бійця його родині, його дітям, у вас, недолюдки, є 600 мільйонів євро купляти московські реактори, купляти московський брухт, узалежнюючи Україну від московської федерації і знищуючи можливості перенаправити ці гроші, зокрема на потреби військовослужбовців, щоб вони захищали українську державу. У вас традиційно гроші знаходяться на все: на марафони, на офіси, на "інвестнянь" – у вас немає грошей на безпеку і оборону, на зарплати військовослужбовцям, а що найстрашніше, на компенсації родинам загиблих.
Бог все бачить. Ви за це заплатите. І це не погроза, це попередження.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається автору наступної Постанови 11392-П5 Мокану Василю Івановичу. Будь ласка.
13:48:29
МОКАН В.І.
Дякую тим, хто залишився в залі. Тому що у нас така практика вже, коли розглядаються постанови, порожня зала намагаються робити вигляд, що триваюче засідання дійсно на щось впливає і тут приймається рішення в таких питаннях.
Підставою подачі такого проекту постанови стало просто ганебне і кричуще порушення Регламенту, це юридична підстава, коли абсолютно непрофільний законопроект підмінився і змінився предмет самого законопроекту от з правками про добудову і закупку обладнання для добудови харківських енергоблоків. Це прецедент, який просто розтопчує наш український парламентаризм і нашу діяльність з вами, колеги, тому що прецедент, який може в у майбутньому просто використовуватись для того, щоб повторювати такі ганебні речі ще раз.
Але неюридична підстава, давайте просто подумаємо логічно, шалені кошти десятки мільярдів гривень збираються витратити на закупівлю енергоблоків у Болгарії російського походження. Ви не задумувались, чому Болгарія не продовжує взагалі ці проекти? Тому що якщо ви проаналізуєте їхню риторику, у свій час вони від цього відмовились, вони зрозуміли, що це є посилення залежності від Росії такими-от проектами.
Другий момент. Хтось вірить у реалістичність названої добудови хмельницьких енергоблоків у 2, 3 чи 4 роки? Всі експерти, хто мають якусь дотичність хоча б до цієї сфери, говорять, що це 7-10 років. А міністр енергетики Галущенко каже, що це ще величезні капіталовкладення, більше 160 мільйонів… мільярдів гривень, і це за скромними підрахунками, за старими розрахунками. Шалені кошти в умовах величезного дефіциту українського бюджету. Ну, треба думати деколи, що ми робимо і голосуємо в цьому залі, колеги.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається народному депутату Петруняку Євгену Васильовичу, автору наступного проекту Постанови 11392-П6.
13:50:43
ПЕТРУНЯК Є.В.
Дякую за слово. Шановні колеги, чергова блокуюча на цей ганебний закон. Трошки історії, як взагалі з'явився цей закон і чому на нього подано скільки блокуючих постанов.
Колись Верховна Рада проголосувала в першому читанні законопроект з реєстраційним номером 11392 про спрощення ведення господарської діяльності, так, якщо коротко. В принципі, непоганий законопроект, який передбачав хороші речі для бізнесу, дійсно, який спрощував ведення господарської діяльності, зокрема, там було питання спрощеного підключення до системи електричних мереж і інші нормальні речі.
Після того Верховна Рада відхилила законопроект, яким передбачалося порядок і можливість добудови двох енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції. Але влада не здалася і от до проголосованого в першому читанні законопроекту 11392 правками до другого читання, всупереч положенням Конституції України і статті 116 Регламенту Верховної Ради України додаються правки, якими дозволяється придбання запчастин до... які в подальшому мали би використовуватися в добудові двох енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції.
При цьому, на що я хочу звернути вашу увагу, що ці речі відбуваються без належного технічно-економічного обґрунтування такої добудови. Ми не розуміємо на сьогоднішній день чи взагалі можливо використовувати це старе російське обладнання, яке вже більше 10 років знаходиться, валяється в Болгарії. Ми не розуміємо комплектності цього обладнання. Ми не розуміємо взагалі, чи ми зможемо його встановити і обслуговувати без присутності агресора в нашій країні для цього, це...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, я запрошую до слова автора наступного проекту Постанови Микишу Дмитра Сергійовича. Це Постанова 11392-П7. (Шум у залі) Як-як? А давайте, ми не голосували це об'єднання. Давайте ви це, а тоді я вам дам далі.
Будь ласка.
13:53:12
МИКИША Д.С.
Колеги, ну, вчергове просто я не знаю, я слово "вчергове" відповідно постанов не знаю скільки разів вже вживаю. По-перше, в залі знову немає 226 народних депутатів. Це говорить про що? Що ми не маємо права взагалі що-небудь розглядати, поговорити – маємо, можемо, всіх радий бачити і дякую всім, хто лишився, але це недостатньо для того, щоб ухвалювати, навіть не просто ухвалювати, а розглядати відповідні рішення. 226 немає в залі. Конституційний Суд, який ще діє, слава богу, який ще почитає Конституцію України і діє відповідно неї, виніс рішення, що не маємо засідати, якщо немає 226. Що ми робимо вчергове? Засідаємо.
Кількість порушень Регламенту відповідного законопроекту, який був прийнятий, просто шалена. Це абсолютний рекорд. Навіть якщо я зараз почну перечисляти, мені не вистачить часу відповідно, який закладений на цю постанову. Ну і, звісно, як завжди, недостатньо днів, 10 днів, які необхідно для того, щоб ми ознайомились.
Порушена 116 регламентна стаття і багато-багато інших. Але найголовніше, чому от стільки порушень відповідно Регламенту? Чому стільки порушень? Тому що хтось дуже хотів, щоб відповідне рішення було ухвалено. Про що мова? Про 600 мільйонів доларів? Ну, тоді можна вже і піти на відповідні порушення Регламенту і Конституції України? За це можна поборотись, як-то кажуть? Ви б краще так боролися не за порушення Регламенту і за 600 мільйонів, а щоб ця країна, наша Україна, могла жити, процвітати і квітнути, і точно вже не порушеннями відповідних законів, і точно не порушенням Основного Закону, який постійно не є у фокусі вашої уваги.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, авторка наступної Постанови 11392-П8 Совсун Інна Романівна. Будь ласка.
13:55:30
СОВСУН І.Р.
Інна Совсун, фракція "Голос". Шановні колеги, давайте чесно зізнаємося, що зараз відбувається. За 8 місяців, що уряд вперто намагався протягнути через цю залу законопроект про добудову третього і четвертого блоку Хмельницької атомної електростанції, попри весь тиск, погрози, всі інші методи переконання, які вживались, зробити це не вдалося. Тому що навіть депутати монобільшості казали: "В цю корупційну клоаку під назвою "Енергоатом" ми нічого давати не хочемо".
І тоді було прийнято абсолютно феєричне рішення: добре, давайте не давати дозвіл будувати ці реактори, але давайте, про всяк випадок, закупимо обладнання в Болгарії. До речі, обладнання, яке самій Болгарії чомусь непотрібно, і чомусь сама Болгарія зараз будує реактори з іншим обладнанням, не тим, яке в неї вже лежить і начебто таке хороше, що ми так поспішаємо його купити. Ніхто не задавав собі запитання: а чому, чому так виходить, чому Болгарія купує інше обладнання, а ми так женемося за тим, аби витрати 600 мільйонів євро зараз, аби купити в Болгарії їхнє?
Відверто кажучи, це рішення було неадекватним два тижні тому, коли Верховна Рада за нього проголосувала. За останніх два тижні те, що відбулося в світовій політиці, зміна рівня підтримки України, яку ми зараз спостерігаємо, ставить додаткові питання про те, а як зараз у цих умовах абсолютної непевності щодо підтримки України з боку партнерів можна всерйоз говорити про те, аби зараз терміново 600 мільйонів євро викинути на реактори, які, може, в кращому варіанті розвитку подій почнуть генерувати електроенергію для країни через 5-6 років? Скажіть, будь ласка, в якому світі ви взагалі живете, як можливо зараз такі рішення приймати в умовах катастрофічної нестачі грошей на будь-що інше і нестачі гарантій від партнерів? Друзі, давайте все-таки це зупиняти.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається автору наступної Постанови 11392-П2. П9, перепрошую, 11392-П9. Климпуш-Цинцадзе Іванна Орестівна, будь ласка.
13:58:01
КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.
Ми тут стільки пафосу наслухалися, як це скликання Верховної Ради України не порушує Регламент, як-то там повторно не ставляться на порядок денний ті чи інші питання. Є чим просто пишатися. А те, що Регламент, а я нагадаю, Регламент – це є Закон України, був просто отак розірваний і знищений цим рішенням, цим голосуванням, коли повністю переписано закон з одним предметом врегулювання на закон з іншим предметом врегулювання, то ніхто з більшості, так виглядає, не помітив цієї наруги.
Мені соромно за український парламент. 600 мільйонів євро ми, ви, тільки нема до кого говорити, правда, може, подивитеся потім в записі, ви відправляєте на корупційну оборудку і додаєте зашморгу для українського громадянина, для українських громадян на роки, на роки вперед, щоби невідомі сотні мільярдів гривень додатково використати для того, щоб нібито добудувати Хмельницьку атомну електростанцію, замість того, щоби знову ж таки віддати кожну копійку, кожне євро на допомогу силам оборони. І якщо у вас є гроші на такі оборудки, то забезпечте армію усім необхідним, вам відповідати перед нашими захисниками, вам відповідати перед їхніми сім'ями, вам відповідати перед майбутніми поколіннями українців.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Автор наступної постанови 11392-П10 Геращенко Ірина Володимирівна. Прошу.
14:00:10
ГЕРАЩЕНКО І.В.
Шановні українці, на жаль, в 2019 році ви привели до влади команду, яка просто ставиться до надр України, до бюджету України як до власної кишені і з великою легкістю достають звідси то 600, як правильно сказали колеги, мільйонів євро на абсолютну аферу, на російський металобрухт, який 15 років валявся десь там в Болгарії, і тепер його тягнуть сюди, аби добудувати начебто Хмельницьку АЕС.
Чи потрібно розвивати нам атомну енергетику? Очевидно. Але чи потрібно для цього купувати саме російський металобрухт? Величезне питання. При цьому нагадаю, Україна має глибоко дефіцитний бюджет. У нас кожна друга копійка – це запозичення наших міжнародних партнерів. І як з'ясувалося, ця влада, ці 5-6 менеджерів, вони навіть не змогли домовитися, проваливши американський напрямок, з нашими партнерами, що це будуть гранти. Тепер це кредити, за кожну копійку прийдеться відповідати.
І за моєю спиною сидить член РНБО, який голосував за санкції проти п'ятого Президента України. Так-от, ви тут настільки санкцій наголосували як зрадники, що це навіть важко собі уявити, який бумеранг дуже скоро до кожного з вас прилетить, а він прилетить. Так само правильно говорять колеги, що те, що зараз проголосувалося, – це повне порушення Конституції, коли законом ви просто переписали один закон, внесли туди одну поправочку і за основу, і в цілому як з власної кишені дістали 600 мільйонів євро і віддали їх ворюгам, які розкрадуть ці гроші, привезуть сюди металобрухт. Але найдеться і на вас РНБО і, я сподіваюсь, дуже скоро.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Залишилося дві постанови, там один автор буде виступати Дмитро Микиша. Дайте, будь ласка, 4 хвилини. Це по виступу по постановах 11392-П... Було б кому, то я б дав коментар, а так, вибачте мені, бджоли, мед, лайно і дрова.
Будь ласка, я надаю Микиші виступ до 4 хвилин – 11392-П11, 11392-П12. Будь ласка.
14:02:30
МИКИША Д.С.
Дякую. Колеги, є час, зараз поговоримо про Регламент, що ж насправді порушено, бо Регламент, закони. По-перше, Регламент України – це діючий закон України, Регламент Верховної Ради. Відповідно порушуючи його, порушуєш закон України. Давайте по черзі. Частина перша статті 116 – повністю змінений предмет регулювання між першим і другим читанням, повністю. Стаття 100 Регламенту – неможливість було подання альтернативних законопроектів. Ну як так можна? Далі стаття 114, 115, далі 116, 119, 120, 121. Ще частина друга статті 130 Регламенту. Що про це говорить ця стаття? Це непроведення наукової експертизи, навіть до цього вдались. Навіть елементарні речі, які є абсолютно в кожному законопроекті, в цьому не були виконані. Наукова експертиза, науково-експертне управління, Головне науково-експертне – немає. Я вам хочу нагадати, колеги, можливо, ви вже забули, це, дійсно, для багатьох було дуже-дуже давно, це був 2019 рік, коли ми з вами складали присягу згідно статті 79 Конституції України. Давайте я вам нагадаю, що там було написано в цій присязі: "Присягаю додержуватися Конституції України та законів України, виконувати свої обов'язки в інтересах усіх співвітчизників".
У мене питання перше. Чи не порушили закони України, як говориться в 79 статті Конституції? Порушили. Якщо порушили це, то відповідно і 79 статтю, а значить і Основний Закон України, саму Конституцію порушили.
Далі. А тут якраз найцікавіше – інтереси усіх співвітчизників. Скажіть, будь ласка, а відповідно прийняте рішення в 600 мільйонів, коли Кабінет Міністрів, багато представників діючої влади говорять про те, що, дивіться, як у нас зараз страждає енергетика, як росіяни-агресори бомблять нашу енергетику, ключові вузли, як вони їх знищують. І після цього говорять: нам необхідна децентралізована енергетична система. І після цього виходять і говорять: а давайте добудуємо ще два реактори. Де логіка? Де логіка? Чи ці заяви і ці відповідні дії, а точніше дії відповідають попереднім заявам? Ні. Ні, вони їм протирічать.
Чи треба розвивати атомну енергетику? Так, безперечно, це найдешевша. Але в умовах обмежених ресурсів і максимальної концентрації для того, щоб дістатися максимального ефекту для нашої енергетики, я нагадаю, що ці атомні блоки в кращому випадку, якщо все буде працювати і всі будуть працювати, воно нам дасть першу енергію років через сім. А що нам робити завтра? Окей, не завтра, давайте будемо так аж відверті, через пів року, через рік, де якраз централізована енергетика могла запрацювати через рік на цю ж відповідну суму. Що нам робити, скажіть, будь ласка? Хто це буде робити? Чи там буде інший уряд і тоді трава не рости, нам все одно. Ми зробимо те, як ми зробимо зараз: кошти отут, а далі буде хтось інший вирішувати.
Колеги, ви представники народу і в першу чергу мали голосувати, виходячи з цього інтересу, повторю, в інтересах усіх співвітчизників. Це норма присяги, яку ви складали. Будь ласка, пам'ятайте про це. А відповідні блокуючі постанови прошу підтримати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Я запрошую до слова голову Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України Кальченка Сергія Віталійовича.
Будь ласка, Сергій Віталійович.
14:06:43
КАЛЬЧЕНКО С.В.
Шановна президія, шановні народні депутати! Регламентний комітет на своєму засіданні розглянув низку проектів постанов з реєстраційними номерами: 11392-П1, 11392-П2, 11392-П3, 11392-П4, 11392-П5, 11392-П6, 11392-П7, 11392-П8, 11392-П9, 11392-П10, 11392-П11 і 11392-П12. За підсумками розгляду цих проектів постанов комітет ухвалив висновки і прийняв рішення рекомендувати парламенту визначатися голосуванням щодо їх прийняття або відхилення.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Сергій Віталійович.
Я прошу фракції і групи записатися для обговорення, спільного обговорення всіх цих дванадцяти постанов.
Будь ласка, для спільного обговорення постанов я запрошую від фракції "Слуга народу" Мазурашу Георгія Георгійовича, будь ласка.
14:08:15
МАЗУРАШУ Г.Г.
Георгій Мазурашу, "Слуга народу", 203 округ. Дуже погано, коли ми приймаємо тут рішення з порушенням Регламенту, а іноді з порушенням норм Конституції. І попри те, що на це звертають увагу іноді колеги, які працювали в інших скликаннях, коли, на жаль, напевно, і частіше порушували Регламент, але це не означає, що нам треба вдаватися до цього і порушувати уже в дев'ятому скликанні норми Регламенту і Конституції. Я пропоную колегам, які, наприклад, очевидно, що не будуть ухвалені блокуючі постанови, збираються підготувати подання до Конституційного Суду, можете підходити, я теж підтримаю це подання, хай відповідний орган дасть оцінку.
Я би хотів, щоб ми були послідовними, критикуючи тут порушення законів, Закон про Регламент у тому числі, щоб ми були послідовними і задумувалися. А ви, колеги, коли кожного сесійного дня, абсолютна більшість з нас, підспівуєте гімн України з порушенням Закону про гімн України, замість "браття молодії, браття українці", вас це не хвилює, що ви порушуєте кожного сесійного дня Закон України про гімн України? Це ж теж неправильно, це ж непослідовно.
Але разом з тим. Я би хотів, щоби ми хвилювалися про гроші для Збройних Сил України, для сил оборони, у тому числі дбаючи про те, щоби ми прийняли тут рішення, які би обмежували аморально високі зарплати в держсекторі під час воєнного стану, які би дали відсіч тим шкідникам у формі, які "бусифікацією" ганьблять Україну і добивають економіку, і шкодять самій армії цими ганебними явищами. Чомусь лише Бакумов, ще декілька колег про це говорять, а інші чомусь замовчують. Давайте більше комунікувати з тими, які нас обрали і уповноважили працювати…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Максим Саврасов, фракція "Європейська солідарність"
14:10:23
САВРАСОВ М.В.
Прошу передати слово Артуру Герасимову.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Артур Володимирович Герасимов, будь ласка.
14:10:47
ГЕРАСИМОВ А.В.
Шановні українці, корупція – то є сутність влади Зеленського. Яйця по 17 вже забули? Неякісні міни. Крадівництво на дронах. Ви знаєте, я дуже добре пам'ятаю січень і лютий 2022 року, коли "Європейська солідарність", уважно слухаючи наших партнерів, попереджала владу: готуйтеся до вторгнення, виділяйте 50 мільярдів гривень на армію. Що нам тоді відповідали? Жодним чином. А найкраще відповів пан Зеленський 18 лютого, за 6 днів до повномасштабного вторгнення: ми, звичайно, можемо збільшити армію, але тоді не вистачить грошей на дороги. І ви знаєте, що цікаво, що навіть під час повномасштабного вторгнення в 2022, в 2023 і 2024 роках влада Зеленського витрачала десятки мільярдів гривень саме на будівництво доріг.
Я не хочу повторюватися про зарплати в Кабінеті Міністрів і органах центральної виконавчої влади, по 200, 300, 400, 500 тисяч гривень. От просто зрозумійте, військові на передовій – 100, чиновники в кабінетах, крадії в кабінетах – 200, 300, 400, 500. І от вони збираються витратити 130, мінімум, мільярдів, а за оцінками фахівців, 200 мільярдів на добудову, так звану, Хмельницької атомної станції, де електрика буде, мінімум, через 7 років. Знаєте логіка в чому влади Зеленського? Або ішак, або султан, всі розуміють, а гроші хочуть отримати зараз. Тому що гроші потрібні Зеленському для виборчої кампанії, бо він думає про вибори, а не про оборону держави і оце є велика проблема.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Совсун Інна Романівна, фракція "Голос" і це завершальний виступ, після цього голосуємо.
14:12:51
СОВСУН І.Р.
Я зроблю фінальну спробу все-таки апелювати до совісті і професійності в цій залі.
Пане спікер, я зараз звертаюся до вас, зрештою це ваш підпис буде стояти під цим законопроектом. Ви неодноразово говорили про те, наскільки ви поважаєте Регламент. Яким чином законопроект, який абсолютно інший зміст мав в першому читанні, було вихолощено повністю поправкою словами: прибрати всі інші тези з цього законопроекту і додати іншу, зовсім іншого змісту, якого не було навіть згадано, навіть словом, навіть натяком при підготовці до першого читання, яким чином це відповідає Регламенту Верховної Ради України?
Пане спікер, я звертаюся до вашої професійної юридичної гідності. Не підписуйте документ, який є з усією очевидністю фальсифікацією. Ви прекрасно розумієте, що є концепція того, як приймаються закони. Ми щось голосуємо в першому читанні – це підтримка концепції законопроекту. В цій концепції до першого читання ні слова не було про Енергоатом. Потім все це прибирається і додаються зовсім нові норми.
Пане Руслане, я вас дуже прошу ще раз подумати про те, чи можна так робити, і які ризики є, якщо ми зараз так почнемо приймати законопроекти. Які загрози, що потім ми всі інші законопроекти не будемо вичищати після першого читання і до другого додавати все, що завгодно. Це крок в дуже небезпечному напрямку. І я дуже сподіваюсь, що все ж таки вистачить мужності в президії Верховної Ради цього кроку не допустити.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури – Артур Володимирович. З процедури тільки. Будь ласка, 1 хвилина – з процедури.
14:14:56
ГЕРАСИМОВ А.В.
Шановний Руслан Олексійович, як ви знаєте, на жаль, народний депутат України Микола Стефанчук палив у приміщеннях парламенту, грубо порушуючи закон України.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я розкажу його мамі, Артур Володимирович, я розкажу його мамі, я обіцяю.
ГЕРАСИМОВ А.В. Руслан Олексійович, дивіться… Руслан Олексійович, я прошу… Руслан Олексійович, він не дитина, він народний депутат України і який приклад він показує всій країні, особливо порушуючи закон. Тому я звертаюсь до вас з проханням згідно з Регламентом України винести попередження народному депутату Миколі Стефанчуку за те, що він в приміщенні Верховної Ради грубо порушив закон України.
Щиро вам дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Артур Володимирович. Я ще раз кажу, я обов'язково розкажу його мамі все, як має бути. А також зробимо інші речі, передбачені Регламентом. Дякую.
Олександр Сергійович.
Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України
КОРНІЄНКО О.С.
14:15:57
ГОЛОВУЮЧИЙ. Якщо буде не з процедури, я вимкну мікрофон. Будь ласка, з процедури – Геращенко.
14:16:02
ГЕРАЩЕНКО І.В.
Навіть Голова Верховної Ради вийшов, підпис якого має стояти на цьому законопроекті на голосування. А я хочу захистити маму пана Стефанчука, яку намагаються втягти зараз в те, до чого вона не має жодного відношення. Мені здається, що і один Стефанчук, і другий Стефанчук – дорослі хлопчики і можуть навчитися самі не палити в приміщенні Верховної Ради, відповідати за свої вчинки. Мамі панів Стефанчуків – повага, а ...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Що у вас з процедури, крім згадування мами Голови Верховної Ради?
ГЕРАЩЕНКО І.В. Ні-ні, я згадую Стефанчуків, які мають навчитися самі нести відповідальність за свої рішення. Я сподіваюсь, мама Стефанчука не несе відповідальність потім за те, що він буде підписувати. І тому нехай несуть відповідальність самі за свої рішення.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Переходимо до голосування. Почергово буду ставити на голосування всі проекти постанов.
Ставлю на голосування пропозицію прийняти в цілому проект Постанови з реєстраційний номер 11392-П1: проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 11.02.2025 року про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності" (реєстраційний номер 11392 від 02.07.2024 року). Прошу голосувати.
14:17:31
За-37
Рішення не прийнято.
По фракціях покажіть, будь ласка.
Ставлю на голосування пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 11.02.2025 року про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності" (реєстраційний номер 11392 від 02.07.2024 року). Постанова 11392-П2. Прошу голосувати.
14:18:14
За-39
Рішення не прийнято.
По фракціях покажіть, будь ласка.
Ставлю на голосування пропозицію прийняти в цілому проект Постанови за номером 11392-П3: проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 11.02.2025 року про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності" (за реєстраційним номером 11392 від 02.07.2024 року). Прошу голосувати.
14:18:57
За-38
Рішення не прийнято.
По фракціях покажіть,будь ласка.
Ставлю на голосування пропозицію прийняти в цілому Постанову з реєстраційним номером 11392-П4: проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 11.02.2025 року про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності" (реєстраційний номер 11392 від 02.07.2024 року). Прошу голосувати.
14:19:38
За-39
Рішення не прийнято.
По фракціях покажіть, будь ласка.
Ставлю на голосування пропозицію прийняти в цілому Постанову за реєстраційним номером 11392-П5: проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 11.02.2025 про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності" (реєстраційний номер 11392 від 02.07.2024 року). Прошу голосувати.
14:20:20
За-37
Рішення не прийнято.
По фракціях покажіть, будь ласка.
Ставлю на голосування пропозицію прийняти в цілому Постанову за реєстраційним номером 11392-П6: проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 11.02.2025 про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності (реєстраційний номер 11392 від 02.07.2024). Прошу голосувати.
14:21:03
За-37
Рішення не прийнято.
По фракціях покажіть, будь ласка.
Ставлю на голосування пропозицію прийняти в цілому Постанову за реєстраційним номером 11392-П7: проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 11.02.2025 про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності" (реєстраційний номер 11392 від 02.07.2024 року). Прошу голосувати.
14:21:44
За-33
Рішення не прийнято.
Ставлю на голосування пропозицію прийняти в цілому Постанову за реєстраційним номером 11392-П8: проект Постанови про скасування рішення Верховноії Ради Украіїни від 11.02.2025 року про прийняття у другому читанні та в цілому проєкту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності" (реєстраційний номер 11392 від 02.07.2024). Прошу голосувати.
14:22:24
За-33
Рішення не прийнято.
По фракціях покажіть, будь ласка.
Ставлю на голосування пропозицію прийняти в цілому проект Постанови з реєстраційним номером 11392-П9 про скасування рішення Верховної Ради України від 11.02.2025 року про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності (реєстраційний номер 11392 від 02.07.2024 року). Прошу голосувати.
14:23:05
За-34
Рішення не прийнято.
По фракціях покажіть, будь ласка.
Ставлю на голосування пропозицію прийняти в цілому проект Постанови з реєстраційним номером 11392-П10 про скасування рішення Верховної Ради України від 11.02.2025 року про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності" (реєстраційний номер 11392 від 02.07.2024 року). Прошу голосувати.
14:23:47
За-34
Рішення не прийнято.
По фракціях покажіть, будь ласка.
Ставлю на голосування пропозицію прийняти в цілому проект Постанови з реєстраційним номером 11392-П11 про скасування рішення Верховної Ради України від 11.02.2025 про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності" (реєстраційний номер 11392 від 02.07.2024). Прошу голосувати.
14:24:29
За-31
Рішення не прийнято.
По фракціях покажіть, будь ласка.
І ставлю на голосування пропозицію прийняти в цілому проект Постанови з реєстраційним номером 11392-П12 про скасування рішення Верховної Ради України від 11.02.2025 про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності (реєстраційний номер 11392 від 02.07.2024 року). Прошу голосувати.
14:25:09
За-30
Рішення не прийнято.
По фракціях покажіть, будь ласка.
Шановні колеги, розгляд питань порядку денного на сьогодні завершено. Дякую всім за результативну роботу. Зараз оголошую перерву в нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Нагадую про необхідність непоширення інформації щодо його початку.
Продовжуємо далі працювати на благо України. Слава Україні!